Letos je tomu už 33 let, co byl vybudován uzavřený závodního okruhu v Mostě. Společnost Autodrom Most připravila při této příležitosti pro veřejnost bohatý program plný zábavy, adrenalinu i vzpomínek.

Oslavy budou součástí souboje cestovních vozů a formulí zóny střední Evropy a obnoveného okruhového seriálu Octavia Cup o víkendu 18. a 19. června.

Víkendové souboje uvede spanilá jízda Při spanilé jízdě Mostem se v pátek 17. června představí aktéři víkendového souboje cestovních vozů a formulí zóny střední Evropy a obnoveného okruhového seriálu Octavia Cup. Kolona speciálů projede městem na 1. náměstí, kde je připravený program s hudebním vystoupením a autogramiádou jezdců. Na náměstí by kolona měla dorazit asi v 17.30 hodin. Jezdce přivítá primátor Jan Paparega s generálním ředitelem Autodromu Most Jiřím Voloveckým.

„Snažili jsme se sestavit doprovodný program tak, aby připomínka třiatřiceti let autodromu byla pokud možno akční. Závodní veterány si tak návštěvníci mohou nejen prohlédnout na výstavních plochách, ale uvidí je v neděli odpoledne i přímo na dráze při vloženém závodě. Zrovna tak jsme pozvali legendy motoristického sportu. Odpoví na zvídavé dotazy při autogramiádě, některé z nich znovu usednou do kokpitu a předvedou, že ze svého jezdeckého umění nic nezapomněly. Ale nebudeme jen vzpomínat. Adrenalin pomůže vyplavit například letecká akrobatická show driftérská show či rychlostní zkouška na cílové rovince závodního okruhu o polední přestávce," poodhalila scénář Tereza Zajíčková ze společnosti Autodrom Most .

Z veteránů do Mostu dorazí například MG UVA, F3 Wartburg, MTX 1-01 Formule Škoda. Vůz JSK Alfa Romeo vlastní konstrukce přiveze Jiří Švec. Závodil s ním na autodromu na konci 80. let, později jezdil závody do vrchu. Účast přislíbil i několikanásobný mistr republiky a vítěz závodů v Mostě Václav Lím s AVIÍ AE-3 Formule Easter.

Zajímavá bude jistě i výstava historických plakátů z archivu autodromu od roku 1983, kdy se jel první závod nazvaný O pohár Autodromu Most. Vstupné tehdy stálo 20 korun. Retro plakáty si zájemci mohou i zakoupit.

Chybět nesmí pochopitelně ani dražba dalších z celkem 99 kusů původního asfaltu velkého závodního okruhu autodromu z roku 1983. Artefakt sestává z kusu asfaltu zasazeného do stříbrné destičky s vyobrazením oválu a jmény věhlasných pilotů, kteří se v minulosti po asfaltu mostecké dráhy proháněli. Patří mezi ně například Valentino Rossi, Max Biaggi, Carlos Sainz, David Coulthard či Mika Häkkinen.

Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

Trucky na náměstí v Mostě při loňské spanilé jízdě. Video: Deník

Do Mostu zavítá i nejúspěšnější český jezdec novodobé historie Tomáš Enge, od jehož startu v královské disciplíně motoristického sportu, seriálu F1, letos uplynulo 15 let. Tentokrát osedlá jednu ze škodovek obnoveného seriálu Octavia Cup. Diváci se ale mohou těšit i na známé tváře showbyznysu. V paddocku potkají zpěvačku Olgu Lounovou či herce Lukáše Langmajera. Oba jsou také účastníky Octavia Cupu. Olga se představí za volantem právě na autodromu, Lukáš si svou premiéru odbyl na Red Bull Ringu v rakouském Spielbergu.

„Ani o Lukášovo řidičské umění lidé nepřijdou. Zájemci si totiž mohou objednat VIP taxijízdu, sympatický herec je povozí v cupové Škodě Octavii druhé generace. Pro taxijízdy máme dále připravený pestrý vozový park okruhových, rallyových či offroadových aut, a to včetně bojového vozidla pěchoty, o který je vždy velký zájem," doplnila Zajíčková.

Pořadatelé nezapomínají ani na nejmenší. Centrem zábavního programu pro chlapce a dívky bude Fan Village a dětské dopravní hřiště se zázemím.

Zapůjčit si mohou zdarma kola, koloběžky, odrážedla a přilby. Vyřádí se v nafukovacím skákacím hradu, při závodu ve slalomu či vědomostní soutěže.

Součástí dětského programu je také výtvarný koutek či malování na obličej.

Trasy městem při spanilé jízdě

Autodrom, Pod Širokým vrchem, SNP, Čsl. armády, Chomutovská, Rudolická, Moskevská, Jiřího z Poděbrad, Jana Průchy, třída Budovatelů, 1. náměstí - zpět: třída Budovatelů, Josefa Skupy, SNP, Pod Širokým vrchem, autodrom.

Program na 1. náměstí v Mostě
17:00 - začátek programu s hudebním vystoupením
17:30 – odjezd aut z autodromu
17:40 – příjezd jezdců na 1. náměstí
doprovodný a dětský program, autogramiáda jezdců včetně nejúspěšnějšího českého jezdce novodobé historie Tomáše Engeho (pojede Octavia Cup).