Je milovníkem autodromu a motoristických závodů. Po těžkých operacích očekává jako držitel průkazu ZTP vstřícnost a nikdy s ochotou neměl problém. Nedávno však 42letý Miroslav Bernášek zažil místo pochopení nečekanou potupu: v rozporu s předpisy musel vystoupit z taxíku a šlapat do kopce po svých. Nikoho nezajímalo, že je invalida.

Incident se stal na městské silnici v ulici Hořanská cesta, když byly na autodromu závody ADAC. „Jak někdo může jen tak zastavit auto na veřejné komunikaci a přikázat člověku, aby šel pěšky?“ rozhořčoval se Bernášek, který Deníku ukázal místo události.

Taxi, ve kterém jel na závody s bratrem Martinem, je mělo vysadit až u brány autodromu, na diváckou tribunu by po rovince pomalu došli. Jenže služba v reflexních vestách s nápisem Autodrom Most je zastavila na silnici půl kilometru od brány. „Řekli nám, že dojdeme pěšky. Slušně jsem je upozornil, že bratr je invalidní a má průkaz ZTP, který jsme předložili. A oni řekli, že tohle má každý cikán. Takové chování jsem ještě nezažil,“ uvedl Martin Bernášek.

Služba podle něj nerespektovala ani jeho kartičku člena německého autoklubu ADAC a navíc bratry začala vulgárně urážet. Ani taxikářka podle bratrů nic nezmohla a rozčarovaná musela odjet, i když kolem projížděla jiná auta. Bratrům, kteří si chtěli závody užít, nezbývalo nic jiného než jít pěšky. Invalida pak napsal autodromu stížnost.

Ulice Hořanská cesta, kde musel Miroslav Bernášek vystoupit z taxi a jít na autodrom pěšky.

Odsud musel pan Miroslav šlapat do kopce po svých, aby se na závody mohl podívat.

Podle mluvčího autodromu Jana Foukala nelze zpětně do detailu vyhodnotit průběh události, ale připustil, že selhal lidský faktor. „Mrzí nás to,“ řekl. Příliš aktivní členové pořadatelské služby, kteří taxi zastavili, nebyli zaměstnanci areálu. „Odpovědnosti se ale nezříkáme,“ dodal mluvčí Foukal.

Upozornil také na to, že akce byla na autodromu novinkou, vyžadovala jiný režim a byla organizačně velmi náročná, takže docházelo i k vypjatým situacím a různým omezením uvnitř zařízení.

Dostal volné lístky na veterány

Vedení autodromu napsalo Miroslavu Bernáškovi omluvný dopis s vysvětlením, ke kterému přiložilo pozvánku se dvěma volnými vstupenkami na závody historických aut.

Vozidla mohou na veřejné komunikaci za běžných okolností zastavit policisté a další k tomu oprávněné osoby. Výjimky ze standardní dopravní regulace, například z důvodu pořádání sportovních akcí, může udělit příslušný silniční správní úřad, což je v Mostě magistrát. Ten kvůli akci ADAC na mosteckém autodromu nestanovil žádné přechodné úpravy provozu či uzavírku silnice a ani nevydal povolení ke zvláštnímu užívání komunikace. Taxi tedy mohlo k autodromu zajet.

The Most Show featuring ADAC GT Masters je mezinárodním seriálem závodů upravených supersportovních vozů se základnou v Německu. Na Autodromu Most se konal poprvé a trval tři dny.