„Opět jsme měli možnost vidět skvělé závody. Ve všech sériích byli na stupních vítězů čeští jezdci a atmosféra byla fantastická. Vděčíme za to především skvělým fanouškům, kterých jsme během víkendu napočítali 35 400,“ shrnul víkend předseda představenstva společnosti Autodrom Most Josef Zajíček.

Do Mostu dorazili fandové z ciziny i ze všech koutů České republiky, kteří zaplnili hotely i kempy. Jen pro představu: Most má přes 62 tisíc obyvatel, ale před covidem prošlo autodromem během závodů i přes sto tisíc lidí.

Rekord nepřekonali

I když letošní návštěvnost nepřekonala rekord, provozovatelům ubytovacích a stravovacích zařízení závody pomohly. „Hotel jsme měli plný a restauraci taky. Je to každý rok zhruba stejné, ale letos to nebyl určitě takový nápor jako před třemi lety,“ sdělil Filip Pánov z komplexu Nautico v areálu bývalých mosteckých kasáren. Tam zaznamenali víc hostů během celých letních prázdnin a koncem července k tomu přispělo mistrovství světa superbiků na autodromu.

Celodenní show Czech Truck Prix měla i doprovodný program v areálu, takže návštěvníci neměli důvod vyrážet na výlety po Mostecku. „Jezdíme na tahače přes dvacet let, ale v okolí jsme ještě nikdy nebyli. Postavíme stan a pak jsme furt na autodromu,“ řekl 49letý Roman z Plzně.

Není proto divu, že příval turistů do jedné části Mostu nepocítil personál světoznámého kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je národní kulturní památkou s několika prohlídkovými okruhy a od závodiště je vzdálený jen přes dva kilometry. Nával v pozdně gotickém chrámu, který se v roce 1975 proslavil přesunem po kolejích kvůli těžbě uhlí, se očekává až při Mostecké slavnosti 9. a 10. září.

„Mostecká slavnost se koná v areálu kostela, a to se pak zvedá hlavně návštěvnost věže. Ale trucky se na nás nijak nepodepisují,“ sdělila kastelánka Zuzana Klimplová. Když je v Mostě nějaká motoristická soutěž, tak se to v kostele občas projeví hlavně tím, že přijdou cizinci.

Bez dopadu na tržby

Ti však v hojném počtu nedorazili během Czech Truck Prix ani na hrad Hněvín, který se tyčí přímo nad autodromem. „Na naše tržby neměly závody vůbec žádný dopad. Nezvýšila se návštěvnost věže, ani kiosku s občerstvením,“ sdělila Simona Mann ze společnosti Nord Food, která zajišťuje provoz výletního hradu, jenž je také kulturní památkou. „Máme pocit, že pokud lidé přijedou na autodrom, tak je to vyloženě kvůli závodům,“ dodala Mann.

S průběhem závodů byla však spokojena mostecká policie, která o rušném víkendu nezaznamenala žádné větší komplikace v dopravě. Vše se obešlo i bez dopravních nehod a závažné problémy nebyly hlášeny ani z hlídaných kempů. „V souvislosti s konáním závodů policie nezaevidovala žádný přestupek nebo trestný čin,“ informoval policejní mluvčí Václav Krieger.

Dříve se přitom stávalo, že zloději vnikali do opuštěných stanů či vozidel. „V minulosti jsme evidovali jednotky případů obdobné majetkové trestné činnosti. Pachatelé se nezdráhali krást, i když poškození spali ve stanu,“ uvedl mluvčí.

Mosteckým policistům i letos pomáhali kolegové ze Saska.