Úlevu by měli už brzy pocítit lidé žijící v blízkosti Autodromu Most. Vedení závodiště se totiž rozhodlo upravit provozní řád tak, aby maximálně omezilo hluk. Společnost tak reaguje na stížnosti některých obyvatel ze sousedství, kterým vadil přílišný hluk. Spory dospěly až k trestním oznámením.

Provoz končí v 18 hodin

„Změny se týkají provozní doby areálu, akcí i stanovených norem,“ vysvětlil mluvčí společnosti Autodrom Most Jan Foukal s tím, že nový provozní řád platí od 1. prosince.

„Hledáme možnosti, které povedou k eliminaci hlukové zátěže, zároveň ale neohrozí existenci naší firmy. Úpravy provozního řádu jsme konzultovali s experty na problematiku hluku,“ připomněl generální ředitel autodromu Jiří Volovecký.

Provoz na velkém závodním okruhu bude nově končit nejpozději v 18 hodin, přičemž hodinová polední pauza zůstává zachována.

„Doposud jsme dvakrát týdně umožňovali jízdu po dráze až do 20 hodin, platilo to striktně jen pro sériově vyrobené automobily s platnou registrační značkou a STK, jež splňují veškeré zákonné hlukové limity. Od večerních jízd jsme však ustoupili,“ doplnil Volovecký.

Do absolutního ticha se areál autodromu, a to včetně offroadové a motokárové dráhy, ponoří vždy na celý den o dvou státních svátcích, a to na Velikonoční pondělí a v Den vzniku samostatného československého státu.

Zákaz smyků

Nově platí v celém areálu autodromu také zákaz pořádání závodů, testování či kurzů v jízdě smykem, tedy drifting. Tato činnost zůstane jen jako součást doprovodného programu při významných událostech, které bude společnost v dostatečném předstihu avizovat na svých webových stránkách.

Hlavní změna se týká účastníků závodů, testování nebo volných jízd motocyklů. Nově platí povinnost opatřit výfuk stroje účinnou ucpávkou, takzvanou tlumicí vložkou.

„Nařízení platí pro všechny motocykly, které vjedou na závodní dráhu. Jde o velmi účinné opatření, v praxi jsme si vyzkoušeli, že tlumivka sníží hluk o pět decibelů. To už je znatelné ztišení,“ doplnil Foukal.

„Odpovědnost za namontování tlumivky nese jezdec a organizátor akce. Pokud tedy při kontrole zjistíme, že po okruhu jezdí motocykl bez účinné ucpávky výfuku, vyloučíme ho z jízd do doby, než dojde k nápravě,“ upozornil mluvčí.

Nižší limit než silnice

Podle ředitele Voloveckého však autodrom čelí špatně nastavené legislativě. Zatímco maximální povolená hranice hluku pro provoz na pozemních komunikacích je až 70 decibelů, tak stacionární zdroje, mezi něž patří i závodní okruhy, mohou vykazovat nejvýše 50 decibelů.

„V několika případech jsme překročili hranici 50 decibelů, ale nikdy jsme se nepřiblížili k hranici 70 decibelů,“ poznamenal Volovecký s tím, že v současnosti probíhají jednání o změně.

Ředitel autodromu poukázal i na nesmiřitelný postoj některých obyvatel městské části Souš vůči závodnímu okruhu.

„Diskuse s řadou sousedů je racionální a posouvá nás kupředu. Uznávají, že autodrom vznikl za účelem pořádání závodů, tréninků či testování závodních speciálů. Chápou také, že provoz přináší zvukový efekt. Bavíme se s nimi, abychom hluk ve velké míře snížili. Existuje ale i skupina obyvatel, která nás záměrně očerňuje. Odmítá veškeré naše návrhy, podněty nebo argumenty. Domluvit se s nimi je prakticky nemožné, protože jejich cílem je úplné zastavení provozu na autodromu,“ uzavřel generální ředitel Autodromu Most.