Býval to starý německý automat na cigarety, který měl skončit ve šrotu. Nyní ale chrlí krabičky s drobnými uměleckými díly za lidovou cenu. Kdokoliv může do mechanického přístroje hodit mince, zmáčknout tlačítko se jménem českého výtvarníka a stát se sběratelem umění. Autory vybírají odborníci, kurátorky a zakladatelky projektu Artmat. Unikátní zrepasované zařízení, které se nedávno představilo na mosteckém festivalu Recykult u Repre, lze do příštího týdne vyzkoušet v centru města v kulturní kavárně The Most café.

„Proč je automat v Mostě? Oslovili nás pořadatelé festivalu a nám se líbilo jeho zaměření na recyklovatelnost, které s námi souvisí,“ řekla Deníku Josefína Frýbová z projektu Artmat. V ČR jsou nyní tři automaty na umění, z toho dva v Praze.

Ten mostecký nabízí díla pěti umělců, kteří mají v krabičkách grafiku, komiks, nášivky, fotografie nebo tetovačky. Jaké dílo vypadne, nelze vždy úplně ovlivnit. Na automatu pro mince v hodnotě 50, 20 a 10 korun je i tlačítko s otazníkem, které nabízí překvapení. Každé dílo má v krabičce svůj příběh s textem o autorovi, jeho vzdělání a výstavách. Artmat není na elektřinu, takže může stát kdekoliv.

„Mě na tom zaujalo, že někdo dokáže zminiaturizovat umění a zároveň ho zpřístupnit veřejnosti. Každý může získat originální dílo, podpořit mladé umělce a mít z toho dobrý pocit. Navíc je to zábavné,“ sdělil Ondřej Černý z Veřejné kulturní iniciativy Most, která putovní artmat zajistila. Nápad vznikl v době koronaviru, kdy se festival Recykult musel přeložit z května na srpen a organizátoři hledali nové zajímavé aktivity drobnějšího rázu. Cigaretový automat proměněný na umění byl jasná volba. „Artmat je bomba! Je to vlastně miniaturní výstava v krabičce,“ ocenil nápad mostecký galerista, výtvarník a pedagog Luděk Prošek. 

Projekt Artmat zviditelňuje talenty současné výtvarné scény a jejich tvorbu činní dostupnou. V automatech je kurátorský výběr uměleckých děl v limitovaném počtu kusů, které jsou číslovány a podepsány. Z prodaných krabiček mají umělci honorář. Kupci mohou sbírat celé edice děl a volné kusy měnit s dalšími nadšenci.

Autorky projektu se inspirovaly v Německu, kde ale díla pro automaty nevybírají kurátoři. Díky propracovanější české verzi už někteří tuzemští výtvarníci dostali ve svém oboru další práci. Na podzim se má další artmat zprovoznit v Brně a Plzni. Putovní zařízení v Mostě se vrátí příští týden do Prahy, kde oživí další festival a pak podle Frýbové nejspíš skončí v Plzni.

Mostecký rodinný festival Recykult se konal na velkém prostranství u Repre poslední srpnovou sobotu a navštívilo ho postupně zhruba tisíc lidí. Pořadatelé byli s průběhem akce i návštěvností spokojeni. „Bylo skvělé, že nám zase vyšlo počasí,“ sdělila Jana Jungmannová z Veřejné kulturní iniciativy Most.

Festival podporující místní kulturní dění se každý rok snaží otevřít nové téma, které souvisí s recyklací, ochranou přírody nebo udržitelným způsobem života. Letos to bylo sázení stromů. Zastoupení na festivalu měly i městské technické služby, které se v Mostě starají o zeleň. O svých zkušenostech s péčí o krajinu hovořil oceňovaný sedlák Daniel Pitek. Další festival by měl být 8. května příštího roku.