Málo navštěvovaný pětihektarový park Střed u mostecké sportovní haly má za pár let patřit k nejatraktivnějším lokalitám na Mostecku. Oživením zanedbané lokality se začali zabývat renomovaní experti. Do architektonicko-krajinářské soutěže se přihlásilo celkem dvanáct týmů architektů a krajinářů. Odborná porota jich vybrala pět. Do jara vytvoří návrhy na novou podobu parku, které představí veřejnosti. Dva z ateliérů mají částečně zastoupení v Německu a Francii.

„Máme radost, že ve výběru pěti týmů, které v soutěži dále pokračují, jsou zahrnuty jak zkušené ateliéry, tak i mladí autoři. Všichni za sebou mají skvělé a oceňované realizace,“ uvedla Petra Hrubošová z Nadace Proměny Karla Komárka. Nadace je organizátorem soutěže, garantem kvality celého záměru a partnerem Mostu, kterému na rekonstrukci parku věnuje 25 milionů korun. Radnice hodlá do parku investovat až 48 milionů.

Porota vybírala soutěžní týmy podle jejich profesní zkušenosti, výsledků architektonické a krajinářské praxe a motivace. Do užšího kola se dostali architekti a spojené týmy: Jakub Chvojka, Land05+gogolák+grasse, fbcc architecture+URBAN WATER+SVIS TCE+Petr Vorlík, Till Rehwaldt+Patrik Hoffman a SheArchitect+ Skupina UAII+Partero. „Vzhledem k obrovskému množství aktuálně vyhlášených architektonických soutěží jsme se zájmem o soutěž v Mostu spokojeni,“ řekla Hrubošová.

Vybrané ateliéry si ve středu 4. prosince přijedou Most prohlédnout a podrobně se seznámí s parkem a zadáním soutěže. Laureát Ceny Nadace Proměny 2019 bude znám do konce března 2020. Všechny soutěžní návrhy se pak vystaví pro veřejnost a vítězné řešení architekti představí místním obyvatelům, kteří ho budou moci před zpracováním projektové dokumentace ještě připomínkovat.

Park se má upravovat v letech 2021 a 2022. „Dosavadní průběh projektu nás velmi těší, zejména to, jak se podařilo propojit všechny důležité lokální partnery a přizvat k plánování proměny parku místní veřejnost,“ uvedla Hrubošová, která vyzdvihla důležitost spolupráce. „Probíhající soutěži dala skvělý předpoklad pro to, aby nové řešení parku, které z ní vzejde, v budoucnu skutečně dobře sloužilo každodennímu životu lidí,“ dodala.

Zvýší atraktivitu lokality

Podle spolupořadatele Dnů architektury v Mostě Víta Holého může kvalitní park zlepšit poměry v sousední bytové zástavbě. „Když se park udělá pořádně a bude atraktivní, tak v jeho okolí poroste cena bytů, což může ovlivnit skladbu obyvatel,“ připomněl architekt při říjnové veřejné debatě v parku.

Záměr od počátku doprovázejí obavy části veřejnosti i politiků, protože park sousedí se sociálně vyloučenou lokalitou Stovka. Zadání soutěže proto obsahuje bezpečnostní opatření, například stavbu zázemí pro správce parku a kamerový systém. Park má po rekonstrukci znovu sloužit k odpočinku a příležitostně pro konání kulturních a vzdělávacích akcí. „Cílem je také zlepšit kvalitu života lidí v okolí a přilákat nové skupiny uživatelů, včetně studentů a seniorů,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová.

Obnova parku může stát až 73 milionů korun. Zastupitelstvo schválilo smlouvu o spolufinancování letos v únoru. Pro bylo 24 zastupitelů, proti 12 a 6 se zdrželo. Opoziční ANO a Sdružení Mostečané Mostu projekt kritizovaly kvůli vysoké ceně a potížím s vandaly.

V Mostě nyní začala také příprava architektonické soutěže na rekonstrukci prostranství mezi křižovatkami u Centralu a Prioru. Mostečané mohou do 15. prosince na webu budovalka.cz vyplnit dotazník pro architekty. Výsledky této soutěže budou známy v září 2020.