Podle těžební společnosti, která nález v pondělí zveřejnila, archeologové pozůstatky pravěkého osídlení nezachytili, ale odkryli pohřebiště. To lze orientačně datovat do starší doby bronzové.
Za dohledu antropologa se kosterní pozůstatky předají do laboratoře k dalšímu zkoumání. Pro těžební společnost je záchranný archeologický výzkum jednou z podmínek k povolení hornické činnosti.
"Dávné pohřebiště objevené na výsypce lomu je již několikátým nálezem archeologického týmu, který ve Vršanské uhelné pracuje od roku 2014," sdělila mluvčí těžební společnosti Gabriela Sáričková Benešová.
V uplynulých letech zde archeologové odhalili pozůstatky pravěkého osídlení zejména z doby železné. Podle mluvčí jsou typickým zástupcem takového osídlení takzvané polozemnice, částečně zahloubené objekty, které obývali Keltové případně Germáni. "Nálezy z okolí lomu Vršany chtějí archeologové po dokončení výzkumu a analýz představit veřejnosti," dodala Sáričková.
Vršanská uhelná s archeologickým ústavem spolupracuje od roku 2012. Vlastní terénní práce začaly o dva roky později a budou pokračovat až do roku 2018. Jedná se o rozsáhlou plochu v místech mezi bývalými povrchovými hnědouhelnými lomy Slatinice a Vrbenský, kde se nachází původní terén, dosud nezasažený těžbou.