Hnutí ANO, které skončilo ve volbách na druhém místě, zveřejnilo svou vizi budoucí možné mostecké vlády. Podle ANO by ji tvořily čtyři volební strany, které by s většinou hlasů v zastupitelstvu poslaly do opozice vítězný ProMOST a s ním spolupracující menšinovou ODS. Zastupitel ANO Jan Schiller oznámil, že hnutí jednalo s KSČM, Sdružením Mostečané Mostu (SMM) a seskupením Zelení a Piráti pro Most (ZaP) o programových shodách. Podle Schillera mají všichni ve volebních programech dost společného a vznik této koalice označil za možný. ANO čeká, zda se oslovené strany do projektu zapojí. „Míč je teď na jejich straně,“ řekl Schiller Deníku. Rozhodování by mělo trvat v řádu dnů.

Kromě programových shod, třeba zrušení heren a revize projektu Repre, by měla případná koalice ANO-SMM-KSČM-ZaP také řadu slabin. Například od slibu SMM postavit „vesnici pro lůzu“ se ostatní distancují. ZaP se před volbami také ostře vymezili vůči propojení SMM a SBD Krušnohor a lokálnímu klientelismu.


Lídr SMM Jan Cee přesto považuje případné uzavření dohody za reálné. „Je to jedna z variant, jak stabilizovat Most,“ uvedl pro Deník. Zároveň ale připustil úskalí. „Bude to ještě složité, protože vztahy mezi některými lidmi jsou choulostivé,“ dodal Cee. O spojenectví přemýšlejí i komunisté. „Předem vše projednáme v našich orgánech a následně budeme informovat tisk i veřejnost,“ sdělil Deníku lídr KSČM Radek Belej.

Čas na rozmyšlenou si vzali velmi žádaní Zelení a Piráti pro Most (ZaP), kteří mohou vytvořit koalici i s ProMOST a ODS, nebo být v opozici. Vyjednavači ZaP Jan Hrubeš, Luděk Prošek, Jiří Kraus a Adam Komenda se sešli postupně s hnutím ProMost, ANO, SMM a ODS. „Tématem setkávání byly programové body a priority, které bychom rádi protlačili v zastupitelstvu. Jednalo se například o transparentnosti výběrových řízeních, životním prostředí, sociálních otázkách, hazardu, veřejném prostoru, dopravě a kultuře,“ informoval Hrubeš. Ve středu večer se ZaP sejde se svým expertním týmem, příznivci a dobrovolníky, aby zvážili další postup. „Potřebujeme totiž náhled zvenčí a zpětnou vazbu těch, kteří za nás bojovali, a kteří nám pomáhali. Bublina vytvářející příkopy mezi lidmi a politiky se v politice vytvoří velmi snadno, a tomu se chceme vyvarovat,“ sdělil před setkáním Hrubeš.


Podle primátora a lídra ProMOST Jana Paparegy není koalice ANO, SMM, KSČM a ZaP nic jiného než koalice v duchu „všichni proti hnutí ProMOST“, podobně jako se to stalo hnutí ANO v Brně. „Taková platforma může stěží dlouhodobě a efektivně fungovat,“ uvedl Paparega v prohlášení pro Deník. Primátor se obává nestabilní politické situace v Mostě. Podle něj je hnutí ProMOST přesvědčeno o tom, že přednostní má být zájem města a občana. „Nadále jsme otevřeni k jednání se všemi stranami, které ve volbách uspěly a takto i postupujeme,“ uvedl primátor. Dodal, že vítězné hnutí se nebrání dialogu se žádným partnerem, který chce konstruktivně jednat. „Emoce a předsudky musí jednou provždy jít stranou. Měli bychom se všichni pokusit o co nejširší politickou shodu,“ sdělil Paparega.

Zastupitel a skokan voleb Milan Rybák (SMM), kterého voliči vynesli z 12. místa na třetí, upozornil, že politikaření a dělení stran na koalici a opozici může město oslabit. „Do voleb jsem nešel bojovat s třídním nepřítelem, ale s vírou, že názorem a prací mohu pomoci městu,“ sdělil Rybák. Podle něj hrozí, že z politických pohnutek nebudou využiti lidé, kteří mají potenciál posouvat Most vpřed. Proto předem vyzval jakoukoli budoucí vládu, aby neopakovala chyby z minulosti. „I ten, kdo stojí na druhé straně, může být chytrý a prospěšný,“ dodal Rybák.


Jak to vidí ANO

ANO si vyhodnotilo situaci po jednání se SMM, KSČM a ZaP a našlo tyto shody:
- Provedení hloubkových forenzních auditů ve všech společnostech s majetkovou účastí města.
- Vyhlášení transparentních výběrových řízení na řídící pozice všech společností s majetkovou účastí města.
- Zveřejňování všech smluv a objednávek uzavřených městem i jejich společností v rozsahu, v jakém to umožňují zákony.
- On-line přenosy z jednání zastupitelstva.
- Veřejné zápisy ze všech komisí rady města v rozsahu, v jakém to umožňují zákony.
- Koncepční a intenzivní spolupráce všech složek v oblasti bezpečnosti a sociálních služeb a jejich prostřednictví zmírnit dopady na bezpečnost ve městě.
- Provést revize všech investičních projektů nad 10.000.000 Kč.
- Zapojit odbornou veřejnost do problematiky Repre v maximálním rozsahu v jakém je to ještě možné.
- Zavést přehledný online rozklikávací rozpočet a územní plán města.
- Vznik institutu architekta města Mostu.
- Vznik komise pro životní prostředí.
- Zakázat hazard na území města Mostu.
- Zapojení všech zástupců jednotlivých subjektů na krajské i parlamentní úrovni v řešení problematických otázek města Mostu.
- Jednat se zástupci spol. Celio o jejich způsobu dosavadního podnikání v oblasti odpadového hospodářství.
- Vrátit do města více zeleně a vodních prvků.

Zdroj: ANO