Lidé mohou odpovídat na otázku: Souhlasíte, aby se městské pozemky nadále pronajímaly cirkusům se zvířaty? Anketu město zveřejnilo v aplikaci Mobilní rozhlas. „Přibývají názory, že zvířatům se v cirkusech nežije dobře a že by si zasloužila větší ochranu,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová.

Iniciátorkou mostecké ankety byla opoziční zastupitelka Patricie Prokešová (ANO), která se na říjnovém zasedání zastupitelstva veřejně zastala lvů, slonů, medvědů a dalších cvičených druhů. Upozornila, že Mostečané by se měli v anketě vyjádřit, zda ve městě chtějí cirkusy s drezurou zvířat, nebo ne.

"Uvědomuji si, že naše město má i jiné problémy, ale téma cirkusů ho rozděluje na dva tábory. Je třeba tuto věc rozseknout,“ sdělila Prokešová. Podle ní by po anketě mělo zastupitelstvo rozhodnout, zda bude Most nadále pronajímat cirkusům městské pozemky, nebo je z nich vyloučí. 

Podobnou anketu uspořádalo několik měst v Česku. Znojmo, Zábřeh a Jaroměř pak cirkusy se zvířaty na svých pozemcích zakázaly. Cirkusy to považují za protiprávní a nevylučují soudní žaloby. „Stejně bychom postupovali i v případě Mostu, pokud by v něm došlo k diskriminaci cirkusů,“ sdělil v říjnu Jaromír Pavlík z iniciativy Cirkusy společně, která sdružuje přední české kočovné scény.