Předchozí
1 z 7
Další

Daniel SisrZdroj: se souhlasem Daniela SisraDaniel Sisr
54 let, pedagog, Semily  

S převzatými výrazy a zkratkami se setkáváme na škole velice často. Žáci mezi sebou jinak nekomunikují. Někdy využiji internet pro identifikaci použitého výrazu. Někdy se přímo zeptám, co tím chtějí vyjádřit. Myslím, že podstatné části jejich slangu pedagogové rozumí.

Radim BrožekZdroj: se souhlasem Radima BrožkaRadim Brožek
48 let, realitní makléř, Pěnčín  

Takovým těm základním zkratkám, jako OMG nebo WTF rozumím. Druhá věc je, když syn použije hlášku z nějaké hry, třeba z Minecraftu. Někdy se zeptám, o čem to vlastně mluví, abych byl v obraze. Jindy jen zdvihnu obočí a raději se neptám.

Monika CvrčkováZdroj: se souhlasem Moniky CvrčkovéMonika Cvrčková
manažerka České spořitelny, Roudnice nad Labem

Anglické zkratky mě minuly. To bude spíš otázka na mladší generaci, já se musím přiznat, že zrovna v téhle tématice se neorientuji. Moderní zkratky vycházející z angličtiny mi opravdu nic neříkají. Ostatně ani nemám důvod je vzhledem k věku používat.

Marek DrtilZdroj: se souhlasem Marka DrtilaMarek Drtil
30 let, učitel, Horní Jiřetín

Samozřejmě mám občas problém porozumět některým zkratkám, které používají mladší lidé. Některé zkratky také znám. Vámi zmiňované jsem slyšel a i vím, co znamenají. Bohužel některé slýchám běžně, a to u studentů i u dalších mladších lidí. V mém okolí používá zkratky málokdo. Když některé nerozumím, podívám se na internet, každopádně ne vždy se zajímám.

Lenka ZajícováZdroj: se souhlasem Lenky ZajícovéLenka Zajícová
32 let, prodavačka, Louny

Ano, slova WTF nebo OMG jsem už slyšela u svých dětí a jejich kamarádů. Občas tak mluví, hlavně při hraní počítačových her. Vím, že to jsou zkratky anglických vět. WTF je What The Fuck? Tedy Co to má sakra znamenat? OMG je zase Oh My God tedy Ó můj Bože. Sama to nepoužívám. Když slyším nějakou zkratku, které nerozumím, zeptám se dětí, co znamená.

Miroslav ŘebíčekZdroj: se souhlasem Miroslava ŘebíčkaMiroslav Řebíček
45 let, předseda spolku CEDR, Krásná Lípa  

Vzhledem k tomu, že se pohybuji v divadle s mladými tak nejsem mnoha zkratek ušetřen a musím je znát a mnoho z nich přešlo i do mé komunikace. Občas je zábavné, jak jsou překvapení, že je znám. Někdy mě je ale učí oni, nebo využiji strýčka Googla.

WTF? OMG. Češtinu zaplavily zkratky převážně z angličtiny, kterými jsou mladí schopni při komunikaci nahrazovat celé věty
OMG, WTF. Znáte často používané zkratky? Dnes nahrazují i celé věty