V Divadelním klubu Školka je narváno. Hraje tu nová mostecká kapela Martin Rufer Quartet zaměřená na jazzovou improvizaci. Kdo nemá židli, sedí na polštáři nebo stojí. Tleskají všichni, desítky studentů, dospělí i senioři.

„Těší mě, že už sem nechodí jen naši známí a jejich známí a že jsme oslovili další skupinu lidí,“ říká spoluzakladatelka klubu Barbora Gréeová, která za pultem nabízí občerstvení.

U kraje jeviště, kde se teď naklání k posluchačům saxofonista Daniel Bleha, mívala svou postel. Zázemí pro alternativní kulturu totiž vzniklo z jejího dětského pokoje v bytě bývalé mateřské školy v ulici Karla Marxe na okraji sídliště Výsluní. Od otevření klubu, který vznikal svépomocí a bez dotací, uplynul rok. „To, že fungujeme, je pro mě skvělé,“ dodává Barbora.

Turisté pojedou po stopách seriálu Most! Čeká je výlet po známých místech, kde se natáčelo, i pivo v Severce. Při jízdě uvidí, že seriál město a jeho obyvatele neuvěřitelným způsobem zasáhl.
Cestovka přichystala exkurzi po stopách seriálu Most!

Podle spolutvůrce Pavla Skály se plní původní představy. „Byla to rozjížděcí sezóna. Program nebyl pravidelný, ale měli jsme tu od všeho něco. Nabídli jsme například amatérské i profesionální divadlo, koncerty či slam poetry,“ popisuje divadelník a pedagog. Nezávislá kulturní scéna chystá další představení a chce zůstat finančně soběstačná. Má už několik set členů platících vstupné.

Tak vznikal Divadelní klub Školka:

V klubu se hraje i inscenace Hra na Zuzanku, která má už 24 repríz a patří k tomu nejlepšímu, co v okrese v této divadelní kategorii vzniklo. Hra mosteckého studentského souboru Stinné stránky ze ZUŠ F. L. Gassmanna se loni dostala na proslulou přehlídku Jiráskův Hronov a koncem února jí patřil jeden večer v pražském Činoherním klubu.

Ten za podpory ministerstva kultury uvádí představení talentovaných amatérských divadelních souborů. „Dostat se tam je opravdu prestiž,“ je spokojený režisér Skála.

Návrat Galerie Bunkr

Další akce připravuje po delší odmlce mostecká Galerie Bunkr, kterou nedávno oživil pedagog a umělec Luděk Prošek. Galerie, založená v roce 2010 jeho univerzitními studenty, byla poslední tři roky zavřená. „Impulsem k obnovení bylo sloučení Galerie výtvarného umění v Mostě s oblastním muzeem, které bez odborníků nemůže zajistit kvalitní výtvarný program. Chtěli jsme udělat alternativu a naučit chodit mladé lidi na současnou tvorbu,“ vysvětluje Prošek.

Ilustrační fotografie.
Muž opakovaně vyhrožoval družce a napadal ji. Teď čelí obvinění

Galerie sídlí v někdejším krytu civilní ochrany v činžovním bloku 81 u kruhového objezdu u Luny. Nový program zahájila v únoru studentskou výstavou Gymmost/Zeď o svobodě, nesvobodě a vzdělávacím systému. Prošek očekává, že ministerstvo kultury vyhoví žádosti o malý grant na základní provoz. Galerie pozvala do Mostu například uměleckou skupinu Rafani reagující na společenské problémy, sochaře a odborníka na veřejný prostor Pavla Karouse a plánuje i výstavu antifašistického umění s přednáškou.

V březnu také uplynou dva roky, kdy Mostecký hudební spolek úspěšně obnovil činnost Rokáče Vinohrady, nejstaršího rock klubu na Mostecku. Prostor pro kulturu a veřejné debaty začala poskytovat i rodina Machovců vlastnící jednu z budov historických kasáren v Mostě.

Děti z chanovské školy se zapojily do florbalového tréninku
FOTO: Do florbalového tréninku se s chutí zapojili i žáci z chanovské školy