U večerky vedle školy a heren v Sedmistovkách se pije pivo odjakživa. Nepovinný nápis na výloze, aby šli pivaři pít jinam, nikdo nebere vážně. Tato neposlušnost je součástí místního koloritu a pomáhá přežít jedné ohrožené profesi.

Šestapadesátiletá prodavačka Laďka je ráda, že u krámku pravidelně postávají s lahvemi diskutující chlapi. Je ráda ne kvůli kšeftu, ale kvůli své bezpečnosti. Bojí se totiž přepadení. Stálé zákazníky považuje za stráž. „Jsem ráda, že je tu mám. Jsou to slušní lidé, které osobně znám. Chrání mě před různou pakáží. Mám z ní strach hlavně v zimě, kdy je brzo tma,“ říká zkušená prodavačka.

Pokud zastupitelé za dva týdny schválí rozšíření protialkoholové vyhlášky, na prohibičním seznamu se ocitne i polovina sídliště Sedmistovky. Laďka tím zřejmě přijde o svou „lidovou ochranku“. Kdo z pivařů bude chtít riskovat pokutu až jeden tisíc korun? „Budeme přísní,“ varuje šéf městské policie Bronislav Schwarz.

Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na devíti veřejných prostranstvích platí od června 2009. „Je účinná,“ tvrdí primátor Vlastimil Vozka. Schwarz potvrzuje, že většina kritizovaných pijáků ze zákazových zón zmizela.

Podle radních si o rozšíření vychvalované vyhlášky o další místa řekli obyvatelé ostatních sídlišť. Došlé podněty politici konzultovali s odborníky na prevenci kriminality a ochranu mládeže. Výsledkem je novela, která by měla začít platit od půlky května. Na seznamu jsou stará tržnice, sídliště v okolí 4. ZŠ, ulice za Kahanem, u parku Hrabák a hotelu Viktor a vedle spodní budovy gymnázia.

Úplnou novinkou ve všech regulovaných ulicích je zákaz rozlévání alkoholu nebo výdej otevřené lahve či jiné nádoby s alkoholem. Odpovědnost se tedy přenáší i na prodejce.

Obsáhlejší vyhláška má více chránit veřejný pořádek, dobré mravy a mravní vývoj dětí a mládeže.