Alkohol se oproti loňskému roku dostal v žebříčku důvodu propuštění ze zaměstnání z osmnáctého na šesté místo.

"Zaměstnávali jsme pracovníka, který měl problém s alkoholem, nepropustili jsme ho, ale musel absolvovat léčení,“ potvrzuje trend poslední doby Jiří Vainhold z firmy sídlící na Meziboří.

Lék na stres

Právě alkoholem začali lidé častěji řešit své stresy a deprese. „Lidé v patových situacích často sahají po nejsnazším řešení, kterým může být únik z reality skrze alkohol. Dnes je ovšem ztráta zaměstnání mnohem závažnější, neboť jsou lidé zatíženi úvěry,“ vysvětluje příčiny depresí specialista na krizovou komunikaci a řízení Tomáš Zdechovský z agentury Commservis. Ta průzkum prováděla.

Zákoník práce v případě alkoholu mluví jasně. Ukládá zaměstnancům povinnost nepožívat alkoholické nápoje na pracovištích zaměstnavatele. Nesmí ho užívat ani mimo pracoviště během pracovní doby.

Zaměstnanec je povinen se dechové zkoušce podrobit. Má ale i právo orientační zkoušku odmítnout, pak na to zaměstnavatel může z hlediska zákoníku práce pohlížet, jako na hrubé porušení pracovní kázně. A má právo ho okamžitě propustit.

„Zaměstnavatel nesmí připustit, aby zaměstnanci pracovali pod vlivem alkoholu, nebo jiných drog,“ vysvětlil Jan Kulhavý, ze společnosti Pracovní zdraví a bezpečnost.

Aby se nestala v rizikových provozech tragédie, společnosti z Mostecka mají své zaměstnance pod dohledem. „Kontroly dechu na pracovišti pořádáme. Probíhají namátkově, minimálně dvakrát do měsíce,“ sdělila mluvčí United Energy Miloslava Kučerová.

Podrobit se dechové zkoušce musejí nejen zaměstnanci teplárny, ale také úředníci. „Na magistrátu probíhají namátkové kontroly i třikrát denně, ráno, po polední pauze a před koncem pracovní doby,“ uvedla mluvčí města Mostu Klára Vydrová.