Nelíbí se vám, že je v parku nepořádek, nebo byste chtěli ve městech více zeleně? Nemusíte čekat, až se dá do práce radnice. Stovky dobrovolníků na konci týdne vezmou do ruky lopaty, odpadkové koše nebo rýče a své okolí zvelebí samy. Přidat se k nim můžete i vy, akcí je v regionu několik.

72 hodinSvůj předobraz našel projekt 72 hodin v akcích, které se konají v řadě zemí západní Evropy. Loni se k němu připojilo 30 tisíc lidí. Letošní ročník se koná od 11. do 14. října. Databázi dalších projektů naleznete na  www.72hodin.cz/2018/.

Tři dny dobrovolnických aktivit se konají v rámci celorepublikového projektu 72 hodin. Velkou akci naplánovali například ve Strupčicích. Školáci z místní školy vysadí v pátek desítky nových stromů. „Celkem to bude 50 hrušní, které porostou podél cesty na rozhlednu Maják,“ přibližuje ředitelka školy Jana Mišková. „Po dohodě s obcí jsme se rozhodli obnovit alej, která je stará více než 40 let,“ říká ředitelka Mišková. Kdo by chtěl drobotině pomoci, má příležitost, akce je veřejnosti otevřená.

Obnova zeleně ve Strupčicích tím ale nekončí, tři desítky nových stromů vysadí i sbor dobrovolných hasičů u sběrného dvora.

Lípy svobody

Nové stromy zasadí i na Žatecku. „U příležitosti výročí založení Československa vysadíme v sobotu ve všech našich čtyřech obcích spadajících pod Žiželice Stromy svobody, a to lípy srdčité,“ říká Jaroslava Mangová z Okrašlovacího spolku. Začátek sadby je ve 14 hodin v Žiželicích a veřejnost spolek srdečně zve.

Dobrovolníci v Žatci se v pátek pustí do úklidu, odpadků zbaví oba břehy řeky Ohře od fotbalového hřiště směrem po cyklostezce. Úklid organizuje žatecká ZŠ na náměstí 28. října.

S odpadky se chystají zatočit ve čtvrtek i žáci základní školy v Chanově. „Skupina 30 dětí a čtyř dospělých bude uklízet v okolí školy. Zaměříme se na sběr odpadků. Dětem vysvětlíme důležitost třídění odpadu a ochrany přírody,“ vysvětluje vedoucí akce Monika Kynclová. I v Chanově se počítá s podporou veřejnosti.

Akci už od roku 2012 organizuje Česká rada dětí a mládeže. „Kdokoli si může vymyslet jakýkoli nápad, který je možné zrealizovat během tří dnů a který splní kritérium, že je obecně prospěšný. Nejčastěji jsou to různé úklidy, výsadba stromů, čištění studánek,“ líčí koordinátor projektu Jiří Gurecký.

Pokud v nabídce letošních akcí nenajdete žádnou, které byste se chtěli zúčastnit, nemusíte věšet hlavu. „Máte šanci ještě letos. Startujeme ve čtvrtek ve 12 hodin a do té doby akci můžete vymyslet a zaregistrovat,“ radí Jiří Gurecký s tím, že příležitost bude i příští rok.