Mostečané ráno vstali z postele, ale Jan Freidinger z hnutí Greenpeace se probudil ve spacáku na rýpadle vysokém 52 metrů. V takové výšce ještě nikdy nespal. „K mému překvapení nebyla noc příliš chladná. Měli jsme kolem deseti stupňů. V některých momentech byl docela silný vítr, ale celkově jsme to přečkali docela v pohodě,“ řekl Deníku při telefonickém rozhovoru aktivista, který s třemi muži a čtyřmi ženami protestuje v uhelném lomu proti těžbě a spalování uhlí.

Na velkostroj pronikli s horolezeckou výbavou a zásobami ve středu 2. září ráno, pak vyvěsili obří transparent s nápisem Konec doby uhelné a začali na internetu zveřejňovat fotky, videa a komentáře prosazující ochranu klimatu. Podle aktivisty všichni na rýpadle dbají na bezpečnost a díky tomu se nestala žádná nehoda. „Pocit bezpečí vám dává to, že máte kolegy, na které se můžete spolehnout, a že jsme naprostou většinu času jištěni,“ dodal Freidinger.

Jak dlouho nahoře zůstanou, není stále jasné. Podle aktivisty se rozhodnou v momentě, kdy vyhodnotí, že akce splnila očekávaný efekt. Pak slezou a zřejmě se přesunou na další protiuhelné aktivity. „Určitě tady nebudeme týdny,“ dodal Freidinger. Sestup v pátek či v sobotu kvůli účasti na víkendové demonstraci u nedaleké elektrárny Počerady označil za jeden z možných scénářů.

Proti kritice, že rýpadlo okupují nelegálně, se ohradil. „Většina občanských protestů, včetně demonstrace 17. listopadu, byla nelegálních. My se snažíme využívat protesty, které jsou adekvátní dané situaci a tu a tam musíme přistoupit k něčemu, čemu říkáme přímá akce. Tato situace to vyžaduje,“ uvedl aktivista. Podle něj je důležité přinášet světu přímé svědectví z míst, která mají negativní globální dopad na klima. Dodal, že z pohledu aktivistů není protiuhelný protest ilegální.

Policie to ale vidí jinak. Aktivisty vyzvala k opuštění dobývacího prostoru, ale neuspěla. Osmičlenné skupině, v níž jsou tři Rakušané, hrozí postih kvůli dvěma přestupkům – za neoprávněný vstup do důlního díla a za neuposlechnutí výzvy. „Stav je neměnný. Policie je na místě a situaci nadále monitoruje,“ sdělila ve čtvrtek 3. září odpoledne mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Proč policisté aktivisty nesundají? Podle mluvčí je to s ohledem na bezpečnostní riziko - zásah ve výšce by mohl způsobit vážný úraz na obou stranách. „Prioritou je, aby nedošlo k újmě na zdraví,“ vysvětlila Světláková.

Těžba uhlí pokračuje. Demonstranti jsou na skrývkovém rýpadle, které před výlezem nebylo v provozu, ale v dlouhodobě plánované technologické odstávce. „Aktivisté však blokují servis stroje,“ upozornila mluvčí důlní společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Smluvní firmy, které měly na stroji pracovat, musely údržbu a opravy zastavit. Odstávka se proto posouvá. „Až akce aktivistů skončí, spočítáme škody, a pokud nějaké vzniknou, tak budeme postupovat razantně,“ sdělila mluvčí. Důlní společnost zatím musí čekat. „Teď je to v rukou policie. Dbáme jejích pokynů,“ dodala Sáričková.

Obsazením rýpadla začala v regionu protiuhelná kampaň Klimakemp 2020, která potrvá do 6. září. Demonstraci u svého lomu Bílina na Mostecku nevylučuje společnost Severočeské doly. „Posílili jsme ostrahu,“ řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Těžaři dobývací prostor obehnali výstražnou páskou a umístili cedule informující o důsledcích porušení zákazu vstupu. Při Klimakempu v červnu 2018 vniklo do dolu Bílina přes dvě stě aktivistů, které pochytala policie. Firma, která tehdy musela přerušit těžbu, vyčíslila škodu na téměř 700 tisíc korun a na aktivisty podala loni žalobu.