Tři mrazivé dny ve výšce, ve stísněném prostoru a v obklíčení policie. To vydrží málokdo. Osm mladých aktivistů, kteří od úterního rána demonstrovali na střeše zastaveného obřího bagru v dolu Vršany u Mostu, ve čtvrtek 31. října večer upustilo od protestu a slezlo dobrovolně dolů. „Po 60 hodinách dokončujeme naši okupaci a klesáme. Hoří kapitalismus, ne uhlí!“ oznámili před sestupem na Twitteru, kde zveřejnili svou poslední fotku z rypadla. Jsou na ní zachumlaní do bund a šál a vypadají vyčerpaně.

Ulevilo se i lidem na zemi, kteří netrpělivě čekali, až mládež upřednostní zdraví před ideály. „Jsme rádi, že aktivisté ukončili svoji anarchii na rypadle, aniž se komukoli cokoli stalo,“ sdělila mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Firma ještě večer zahájila kontrolu stavu velkostroje. Chce také vyčíslit případné škody a zvážit další právní kroky. „Čím jsme ale znepokojeni, to je závěrečný vzkaz aktivistů na Twitteru: Spalme kapitalismus, ne uhlí,“ dodala mluvčí.

Aktivisté jsou na bagru v dolu Vršany na Mostecku už třetí den.
Aktivisté zůstávají na obřím bagru v dolu Vršany. Už tam jsou třetí den

Ještě ráno a dopoledne to ale vypadalo, že aktivisté vydrží na bagru minimálně do Vánoc. „V noci mrzlo, nicméně nálada je stále skvělá a dál zůstáváme,“ vzkázali demonstranti světu po probuzení, kdy zveřejnili fotku, na které byli polonazí a na zádech měli napsáno „Uhlí patří pod zem!“.

Skupina, která se hlásí ke globálnímu antikapitalistickému hnutí za klimatickou spravedlnost, požadovala zastavení těžby a uzavření uhelných elektráren Počerady a Chvaletice.

Když čtvrteční ranní slunce protnulo mlhu nad dolem a jinovatka u sousedních domků začala tát, 57letý Václav dometl poslední hromádku listí z ořešáku. O tom, že v šachtě pár set metrů od jeho zahrady osm mladých aktivistů okupuje bagr, neměl ani tušení. „Nic o tom nevím. Ani soused mi o nich neřekl ani slovo. A to se bavíme každý den,“ svěřil se Václav v osadě pod Resslem. 

V té době situace u bagru připomínala obléhání hradu. U obklíčeného stroje stála policejní auta a členové speciální pořádkové jednotky. Policejní vyjednavač dvakrát použil zdvižnou plošinu a s mládeží mluvil z bezprostřední blízkosti. „Skupina se rozhodla, že na místě setrvá,“ řekla ještě odpoledne policejní mluvčí Ludmila Světláková. „Jak na tom jsou, se jich ptáme i v noci. Zajímá nás také jejich zdravotní stav. Na místě jsou policisté, kteří umějí poskytnout první pomoc,“ dodala.

Zdroj: Against Coal

Závěrečné prohlášení aktivistů na rypadle v dole Vršany.  Zdroj: Against Coal

Příčinou ukončení protestu byly podle aktivistů úřední průtahy. "Ministerstvo životního prostředí odsunulo rozhodnutí o výjimce pro Elektrárnu Chvaletice do půlky listopadu, tak dlouho tu ale čekat nebudeme. Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vlády a politici při řešení klimatické krize selhávají, teď je to na nás všech," řekla jedna ze zadržených aktivistek. 

Hnutí Limity jsme my svolalo na podporu aktivistů solidární demonstraci, která se měla konat v pátek 1. listopadu od 12 hodin před mosteckou policejní stanicí. Po propuštění všech aktivistů hnutí protest odvolalo. „Akce je zrušená. Podle našich informací jsou všichni v pořádku, mají kde spát a je o ně postaráno. Boj za klimatickou spravedlnost ale nekončí!“ napsalo hnutí na svůj facebookový profil.

Aktivisté přenocovali na rypadle v Lomu Vršany na Mostecku
Osm aktivistů strávilo chladnou noc na rypadle u Mostu. Policie vyčkává

I když aktivisté byli v dole nelegálně a neuposlechli výzvy k ukončení akce, policie neuvažovala o jejich sundání ze střechy proti jejich vůli. Obávala se, že zatýkání ve výšce ohrozí životy obou stran. Jak dlouho tato taktika měla trvat, nebylo jasné. Policie zřejmě čekala, až demonstranti vyhladoví a dobrovolně se vzdají. Teplý čaj ani jídlo od hlídek nedostávali. Těžba uhlí v okolí pokračovala,  protože obsazený bagr slouží jen k odkrývání hlíny na okraji lokality Slatinice.

„O protestu nic nevím. Občas tu nějací aktivisté byli, ale pak odešli. Já obavy z dolu nemám. Byl tu vždycky a lidi u něj stavěli baráky. Kdyby jim vadil, tak sem bydlet nepůjdou. Život tu v poklidu běží dál,“ řekla 35letá Pavlína Kudová z místní osady. Také 19letý Adam, který bydlí u Slatinic od malička a zvykl si, demonstraci nezaregistroval ani v médiích. „Protest mi přijde zbytečný. Společnost, která důl vlastní, asi neustoupí kvůli osmi lidem,“ sdělil. „Je to podle mě nesmysl. Nic tím nedokážou,“ uvedla 78letá Alena, jediná z oslovených, která o protestu věděla z televize.

Aktivisté v úterý 29. října obsadili skrývkový bagr společnosti Vršanská uhelná v oblasti severočeské Slatinické výsypky společnosti Se.ven Energy.
Aktivisté obsadili rypadlo v Lomu Vršany. Odejít nechtějí, zásob prý mají dost