Protestní akce začala v časných ranních hodinách, aktivisté znemožnili stroji práci zhruba na šest hodin. Vylezli na rypadlo a na něm rozvinuli transparent vyzývající vládu, aby limity zachovala.

„Aktivisté neoprávněně vnikli na soukromý pozemek a svým jednáním závažným způsobem porušili báňské a bezpečnostní předpisy. Ohrozili tím zdraví a životy zaměstnanců lomu i své vlastní,” uvedla k akci Gabriela Sáričková Benešová, tisková mluvčí společnosti Czech Coal, která v lomu těží.
„Policie při protestní akci zajistila celkem osm lidí, z toho šest na rypadle,” sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Podle Greenpeace je doporučení ministerstva průmyslu, aby vláda přijala variantu počítající s uhlím pod Horním Jiřetínem a Černicemi, v rozporu s koaliční smlouvou i programovým prohlášením Nečasovy vlády. „Vyzýváme premiéra Nečase, aby se veřejně zasadil o to, že z projednávání Státní energetické koncepce budou vyloučeny všechny varianty počítající se zrušením limitů těžby,” řekl člen Greenpeace Jan Rovenský. „Pokud Nečas umožní, aby se slib jeho vlády, že limity legislativně zajistí, proměnil v jejich prolomení v roce 2014, bude na čase ozdobit mu čepici šaškovskými rolničkami,“ dodal.

O energetické koncepci by měla jednat vláda v příštích týdnech.

Proti prolomení limitů těžby je také místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Toho překvapila informace, že kraj žádá po ministerstvu průmyslu, aby prolomilo limity. „Je to projev velké schizofrenie,” uvedl. „V pátek navštívila Horní Jiřetín hejtmanka Vaňhová a zopakovala zde přesně to, co tvrdí ČSSD už od dob Paroubka. Tedy, že o limitech by měli rozhodovat občané a pokud ti s prolomením souhlasit nebudou, těžba limity nepřekročí,” dodal Buřt.

Podle tiskové mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Hanáčkové rada kraje rozhodně nevyslovila žádný souhlas. Na svém zasedání pouze vzala na vědomí, v rámci meziresortního připomínkového řízení, návrh nové aktualizace Státní energetické koncepce České republiky 2011 – 2060 předložený Ministerstvem průmyslu a obchodů ČR. „Rada se při projednávání této koncepce však přiklonila k variantě A2, která po roce 2014 nechává otázku prolomení limitů otevřenou,” dodala mluvčí.

Podobná akce se uskutečnila už v listopadu před třemi lety. Více na tomto odkazu.