Bylo chladno a ještě tma, když necelá desítka aktivistů pronikla v úterý 29. října nad ránem potají na střechu 31 metrů vysokého skrývkového bagru v lomu Vršany u Mostu. „Budeme tady, dokud neskončí doba uhelná,“ sdělila pak Deníku do mobilu demonstrantka, která se představila jako Alexandra. „Zásobeni jsme dobře,“ dodala z nejvyšší plošiny pokryté transparenty, za které si dali batohy a spacáky. Podle smíchu, který byl slyšet během telefonického rozhovoru, panovala ve skupině mladých mužů a žen dobrá nálada.

Demonstranti se označili za součást globálního antikapitalistického hnutí za klimatickou spravedlnost. Jejich cílem je uzavření uhelných dolů a elektráren. Ve svém manifestu připustili, že jedna akce uhelný průmysl nezastaví, ale obsazením bagru na Mostecku chtějí k podobným protestům inspirovat další lidi.

To by se ale nelíbilo zaměstnancům dolů ani policistům, kteří od rána aktivisty opakovaně neúspěšně žádali, aby bagr opustili. „Na naše výzvy nereagovali a situace se nezměnila,“ uvedla odpoledne policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Nebezpečný zásah

Jak dlouho policisté vydrží vyjednávat, není zatím jasné. Podle mluvčí by bylo zadržení aktivistů nebezpečné, protože zásah na malé střeše obřího stroje by ohrozil i životy policistů.

Těžaři bagr odstavili hned poté, co zjistili přítomnost cizích lidí. „Naše hlídka ho podle všech předpisů po jejich vstupu zabezpečila proti pohybu a velkostroj opustila. Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i Policii ČR. V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují,“ řekla mluvčí skupiny Se.ven Energy Gabriela Sáričková–Benešová.

Elektrárna Počerady.
Aktivisté chtějí zavřít Elektrárnu Počerady kvůli znečištění

Aktivistům se nelíbí, že Se.ven Energy chce koupit od firmy ČEZ nedalekou elektrárnu Počerady, aby v ní desítky let pálila hnědé uhlí z dolu Vršany. Vadí jim také znečištění z východočeské elektrárny Chvaletice, která patří stejné energetické skupině. „Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany,“ uvedli demonstranti. Stát ale pokračování těžby kvůli energetické bezpečnosti schvaluje. Lom Vršany má povolení těžit i v polovině 21. století a od roku 2013 má smlouvu na 50leté dodávky uhlí do elektrárny Počerady.

Na internetových diskusních fórech zastánci těžby obsazení bagru odsoudili a žádají přísný postih aktivistů. „Pro tuto republiku nic neudělali,“ napsal například čtenář Deníku Jan Hradecký. Demonstranty naopak podpořilo občanské hnutí Limity jsme my, které je označilo za sedm statečných. „Na noc jsme vybaveni. Doufáme, že proběhne v poklidu,“ hlásila večer Deníku Alexandra. Policie si prý přivezla světla. „Trváme na tom, že slezeme, až nastane konec doby uhelné nebo až uvidíme reálné kroky k jejímu ukončení,“ dodala Alexandra.

Ilustrační snímek.
Spor o uhlí pokračuje. V Mostě zazněla kritika útlumu těžby

Protesty za lepší životní prostředí mají na Mostecku více než třicetiletou tradici. Před sametovou revolucí v roce 1989 gradovala kritika smogu a v roce 1992 následovala neúspěšná občanská blokáda obce Libkovice zbourané kvůli těžbě uhlí, ke které ale nikdy nedošlo. Pozdější veřejný tlak podporovaný ekologickými organizacemi přispěl k záchraně Horního Jiřetína, což vedlo v roce 2016 k útlumu lomu ČSA, který se má zatopit.

V okrese se demonstrovalo i proti dovozu ostravských kalů na skládku Celio a proti výstavbě spalovny odpadů v Komořanech. Zatím poslední větší demonstrací byl průnik aktivistů do dolu Bílina v létě 2018, kde jich 16 vylezlo na rýpadlo a přes dvě stě jich policie zadržela v jeho okolí. Severočeské doly vyčíslily škodu na 661 tisíc korun a letos podaly žalobu na desítky demonstrantů.

Skupina aktivistů se připoutala k věži rýpadla.
Odpůrci těžby se připoutali k velkostroji, do dolu jich pronikly dvě stovky

Manifest ekologických aktivistů: 

Zdravíme z rypadla!
Nacházíme se v severočeském lomu Vršany, ve kterém se každoročně vytěží miliony tun nekvalitního hnědého uhlí.  Pokud se chceme vyhnout kritickému oteplení planety a kolapsu celého ekosystému, toto uhlí musí zůstat pod zemí.

Jsme autonomní skupina lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci a to jen pro svůj zisk. Stejně tak už jsme příliš dlouho svědkyněmi  toho, jak politici a političky mluví o stavu klimatické nouze a potřebě klimatickou změnu řešit, ale jejich reálné kroky směřují přesně opačně.  Je jasné, že současné kroky, které se dějí k mitigaci klimatické krize nestačí. (Vrcholem současných jednání je dvojitá zrada pod jménem Pařížská dohoda, jejíž závazky jsou podle vědeckých poznatků neadekvátní – a nedodržují se.)

Vršanské uhlí se pálí ve staré a špinavé elektrárně Počerady, kterou polostátní skupina ČEZ plánuje v nejbližší době prodat Tykačově zasranýmu Sev.enu. Navíc po zavření lomu ČSA chce Tykač pálit vršanské uhlí i v podobně špinavé elektrárně Chvaletice, pro kterou žádá výjimku z emisní limitů, aby mohl nadále znečišťovat. My jasně říkáme ne prodeji  Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany.

Jsme součástí globálního antikapitalistického hnutí za klimatickou spravedlnost.  Kapitalistický systém je příčinou klimatické krize. Bez změny systému s klimatickou krizí nic neuděláme. 

Svým aktem vyjadřujeme solidaritu s miliony lidí, kteří již dnes trpí kvůli důsledkům změny klimatu - zejména v chudších částech světa, jakožto i s lidmi z regionů postižených těžbou a spalováním fosilních paliv. 

Protestujeme zde nejen proti uhelnému průmyslu, nýbrž i za lepší svět, který víme, že je možný. Svět bez útlaku, ve kterém jsou si všichni opravdu rovni a lidé žijí v harmonii se zbytkem přírody.

Jedna akce fosilní průmysl nezastaví. Přistoupí-li však více lidí k přímým akcím, ti u moci nás nebudou už moci ignorovat, jako to dělají dosud. Organizujme se. Proti útlaku, za svobodný svět!

Aktivisté zaslali prohlášení do redakce Deníku, ta do něj nijak nezasahovala.

Povrchová těžba uhlí na Mostecku.
Těžaři chtějí dobývat uhlí v dolu Bílina do roku 2035, ministerstvo kývlo