Znečištění z uhelné Elektrárny Počerady nedaleko Mostu mohlo v roce 2017 způsobit až 111 předčasných úmrtí na Mostecku a v širokém prstenci kolem něj. Vyplývá to z nové studie hnutí Greenpeace, která modeluje šíření škodlivin z elektrárny. „Provoz má i značné přeshraniční dopady. Přibližně 75 předčasných úmrtí se týkalo obyvatelstva v zahraničí, především v Německu a Polsku,“ uvedl autor výzkumu Lauri Myllyvirta.

Podle jeho propočtů elektrárna před dvěma lety způsobila i 1 700 astmatických záchvatů, desítky nových případů chronické bronchitidy a hospitalizací a přes 45 tisíc dnů pracovní neschopnosti. Analytik také předpokládá, že spad toxické rtuti zasáhl ve škodlivém množství vodní organismy na 30 kilometrech čtverečních v okolí elektrárny.

Premiér Andrej Babiš
Premiér Babiš vysadil lípu v Horním Jiřetíně. Zalíbil se mu vznik nových jezer

Ekologové podporovaní desítkami politiků a odborníků v dlouhodobé kampani proti elektrárně upozorňují, že je ve své kategorii největším zdrojem znečištění ovzduší v ČR a měla by se co nejdříve zavřít, a nikoli prodávat majiteli dolů na Mostecku Pavlu Tykačovi pro další spalování uhlí. Aktivisté varují například před mikroprachem a oxidy dusíku, které zvyšují riziko mozkových příhod, rakoviny plic a dýchacích chorob. „Elektrárna Počerady je také největším zdrojem skleníkového oxidu uhličitého v ČR a další dlouhodobý provoz je v rozporu se zodpovědnou klimatickou politikou,“ sdělil Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

S protestem souhlasí i mostecká senátorka a lékařka Alena Dernerová. Vadí jí, že zplodiny z uhlí jsou jednou z příčin nižší délky života v regionu. „Jsme významní vývozci elektrické energie, takže se nestane vůbec nic, pokud jedna z elektráren postupně ukončí provoz,“ uvedla.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ Ladislava Kříže Elektrárna Počerady splňuje všechny emisní limity a už několik let se připravuje na nové emisní limity platné od roku 2021. „Pokud se někde uvádí, že Elektrárna Počerady vypouští nejvíce emisí, je to z jednoho prostého důvodu – je největší. Ne tedy proto, že by nedodržovala emisní limity. Nemá vyšší emise než jiné elektrárny tohoto typu na jednotku výkonu,“ vysvětlil Kříž.

Ilustrační snímek.
Spor o uhlí pokračuje. V Mostě zazněla kritika útlumu těžby

Před zveřejněním kritické studie ČEZ oznámil, že její účel je zřejmý a ani obsah nemůže přinést žádné nové poznatky, protože jde o jednu z nejstarších a největších hnědouhelných elektráren v ČR, čemuž nutně odpovídají i její dopady.

Podle smlouvy z roku 2013, která ukončila letité spory ohledně dodávek uhlí z Vršanské uhelné, je elektrárna prodaná k 1. lednu 2024 za pevně danou částku. Zcela dožitou elektrárnu má ČEZ předat skupině SEV.en (dříve Czech Coal) a inkasovat dvě miliardy korun. „Do konce roku se pouze můžeme rozhodnout prodej odvolat, pokud uvěříme, že uhlí má v energetice budoucnost. A to nevidíme,“ dodal Kříž.

Upozornil také, že vedení firmy nemůže svévolně zavřít elektrárnu bez zákonných důvodů, protože by se vystavilo trestnímu stíhání. „Politické požadavky, například ekologické, je možno prosazovat pouze zákony a podmínky musejí být stejné pro všechny účastníky na trhu. Aktivisté musí své politické cíle prosazovat jen touto cestou,“ sdělil Kříž. Podmínky pro uhelné zdroje a jejich promítnutí do legislativy má stanovit nedávno zřízená uhelná komise, kde mají ekologická hnutí své zástupce.

Povrchová těžba uhlí na Mostecku.
Těžaři chtějí dobývat uhlí v dolu Bílina do roku 2035, ministerstvo kývlo