Kdysi odjel s rodinou ze severních Čech za lepším, teď se po letech vrátil demonstrovat a shánět podporu dalších oponentů vlády. Rodák z Mostu David Tesař patří ke kritikům protiepidemických opatření, která poškodila jeho živnost. Je to on, kdo svolává rebely na protestní Pochod svobody, který inicioval a který bude v neděli 6. prosince na pražském Václavském náměstí. „Poukazujeme na to, že se tu schyluje k totalitě, a proti tomu se snažíme vystupovat,“ řekl Deníku pražský kavárník a zakladatel Občanského Manifestu.

Tato aktivistická skupina začala spojovat lidi, kteří si veřejně stěžují, že jim stát zakázal kvůli koronaviru například svobodně podnikat a volně se pohybovat. Přechod do třetího stupně v protiepidemickém systému, kde se od čtvrtka část opatření uvolní, lídra demonstrantů neuspokojil. „Vláda nám předhodila jen drobky. Je to pořád dokola, chybí proporčnost,“ řekl Tesař.

V neděli se účastnil malé protivládní demonstrace v Ústí, kde desítkám stejně smýšlejících lidí vysvětloval své postoje a pranýřoval politické elity. Podobná manifestace v Praze bude podle něj masovější než lokální pokojná shromáždění. „Lidé se k nám přidávají spontánně, protože cítí potřebu se vyjádřit podobně jako v listopadu 1989,“ sdělil aktivista, kterého doprovází tým s peticí. Cílem je shromáždit tisíc podpisů, aby mohla vzniknout nová politická strana.

Tesař upozornil, že pochází z opomíjeného Podkrušnohoří, kde má jeho rodina nadále své kořeny, přestože se kdysi odstěhovala do Prahy kvůli práci a vysokým školám. „K Ústeckému kraji mám stále blízký vztah. Vadí mi, že tento kraj je dlouhodobě zanedbáván státem a že je jen využíván pro své nerostné suroviny a výrobu energie. Připomíná mi Afriku, ze které se vyváží bohatství a poškozuje se její životní prostředí, ale málo se jí pomáhá,“ uvedl.

Podle něj se koronakrize dost dotýká právě regionů na periferii, protože veřejné finance se budou krátit. Aktivista očekává, že okrajové lokality ještě víc zchudnou na úkor bohatších oblastí. „Kdo už teď má málo, bude mít ještě méně. Přitom severní Čechy by měly patřit k nejvyspělejším v republice,“ dodal Tesař, který v minulosti působil ve vrcholných manažerských funkcích, než si otevřel v Praze čajovnu.

„Nejsme křiklouni“

Kvůli nouzovému stavu se ale čajovna jako řada jiných podniků dostala do nesnází. Tesař hovoří přímo o likvidaci služeb, gastronomie a na ní navazujícího potravinářství. „Nejsme nějací povrchní křiklouni. Vládní opatření postihla nás všechny,“ dodal. Vadí mu, že vláda získala s nouzovým stavem velké pravomoci a zavedla radikální celoplošná omezení. „Od začátku jsme se vzpouzeli, ale v poslední době je to podle nás za hranou zákona,“ uvedl Tesař.

Odmítl kritiku, že jako laik komentuje odborné zdravotnické věci a podceňuje epidemické nebezpečí. Argumentoval tím, že naslouchá praktikům, ne provládním teoretikům. Obává se, že státní správa v lednu či únoru zákazy obnoví místo toho, aby situaci stabilizovala volnějším režimem bez dalších zásahů do lidských svobod.