Majoritní vlastníkklubu se přiklonil k názoru města Most, které má s fotbalovým klubem už delší dobu spory. Představenstvo zůstane ve funkci do září, kdy se akcionáři dohodnou na novém vedení a dalším financování klubu, řekl novinářům náměstek primátora Karel Novotný.
Rozhodnutí znamená především odchod Petra Kabíčka, který klub vedl od roku 2003 a stál za jeho tříletým působením v první lize. Podle Kabíčka Most nadcházející druholigovou sezonu odehraje.


Akcionáři dnes odvolali statutární orgány, a jakmile budou zvolené nové, z klubu má odejít Kabíček i sportovní ředitel Stanislav Salač. "Valná hromada se uskuteční zřejmě v nejbližším možném termínu, tedy v září. Personální změny jsme začali projednávat s ostatními akcionáři, ze stávajícího vedení město ani SIAD zatím nenavrhuje nikoho," řekl novinářům Novotný. Italský výrobce technických plynů SIAD je majoritním vlastníkem klubu, město vlastní jen 10,9 procenta akcií a Kabíček osm procent
Právě v SIAD Kabíček původně působil a z firmy udělal hlavního mecenáše, nakonec z ní ale sám musel odejít. Hlavní příčinou byla podle zákulisních informací právě přílišná finanční náročnost fotbalu.


Kabíček přivedl Most v roce 2005 do ligy; tehdy byl klub dokonce bohatší než sousední a slavnější Teplice. Hospodařil až se 100 miliony korun ročně, ale v roce 2008 stejně sestoupil. Teď ale musí na dospělý fotbal stačit jen 15,5 milionu korun.
Rozpočet je přitom dvojnásobný, ale ukrajují z něj splátky rekonstrukce stadionu a provoz mládežnické akademie. Klub měl vloni dluhy u sociální správy, letos v létě je ale zaplatil a získal podmínečně druholigovou licenci. Zřejmě mu k tomu pomohl i prodej mladého Jakuba Hory do Plzně, od níž podle informací ČTK inkasoval asi šest milionů korun. Celkem klub dluží okolo 230 milionů korun, především SIAD.


O odvolání Kabíčka se hovořilo od loňska a tlačilo na něj právě město, které mu vytýká špatné hospodaření a pochybné transakce. Klub zase radnici vyčítal, že zablokovala prodej stadionu soukromému investorovi, který tam prý chtěl postavit obchodní centrum.

NĚKTERÉ VĚCI BYCH UDĚLAL LÉPE,přiznal končící Kabíček

Osmileté vládnutí Petra Kabíčka ve fotbalovém Mostu končí. Muž, který se s nevýrazným klubem probojoval do ligy a svého času v ní proháněl elitní kluby, v září z klubu odejde. Přejí si to tak akcionáři. Prvoligová sláva je pryč, Most se teď potýká s velkými dluhy a řeší, zda odehraje druholigovou sezonu a co nastane po ní. Kabíček sám navíc angažovanost ve fotbale odnesl vyhazovem ze společnosti SIAD, z níž bral na fotbal peníze. Některé věci bych udělal jinak, řekl.

Když se Most poprvé v historii dostal do první ligy, byla to velká sláva. A když už v prvním zápase před přeplněným stadionem porazil rivala z Teplic, začalo se hovořit o tom, že by Most mohl převzít vládu nad fotbalem v regionu. Podmínky k tomu měl výborné; až stomilionový rozpočet, v zádech silný partner a kádr plný ostřílených fotbalistů. Hrál sice pěkný fotbal, ale výsledky neměl; z první sezony bylo jen desáté místo, o rok později dvanácté.
"Určitě bych do toho šel znovu, ale asi bych si rozmyslel takový dramatický nárůst nákladů. První liga byla hodně finančně náročná a z toho pramení problémy, se kterými se teď potýkáme," řekl po svém odvolání Kabíček.


Do fotbalu přišel jako šéf české pobočky italské firmy SIAD, která vyrábí technické plyny, o své místo ale později přišel právě kvůli fotbalu. V zákulisí se povídá o tom, že situaci nezvládl a na fotbal začal brát peníze z firmy. SIAD má dnes u klubu pohledávky okolo 170 milionů korun, dalšími 12 miliony údajně ročně přispívá výměnou za reklamu. Kabíček to nepopírá. "Ano, odvolání z funkce jednatele českého SIAD úzce souviselo s financováním klubu," řekl.
Ještě ve druhé lize se v Mostě sešla silná parta hráčů, vedená legendárním kanonýrem Horstem Sieglem a stoperem Jiřím Novotným. "Platy hráčů, které jsme tu měli, byly opravdu vysoké. Vedla mě k tomu snaha postoupit do ligy a hrát v ní důstojnou roli. Byla tu hráčská kvalita, která se musela zaplatit," vysvětlil Kabíček důvody, proč byl mostecký fotbal tak drahý. "Určitě bych teď v některých případech postupoval jinak, ale mou snahou bylo zachovat pro Mostecko první ligu," dodal. Že chyboval, to připustil poprvé veřejně až teď.


Zhruba po dvou letech se Most sice drahých veteránů začal zbavovat, ale sázka na velké množství cizinců byla ještě horším řešením. Rozháraný tým v lize nestačil, skončil poslední a zamířil do doby plné stísněné nálady a vzájemných výčitek. "Snáší se na mě poslední dobou kritika a zapomíná se na to, co jsem pro fotbal udělal," uvedl Kabíček.


Klub má dluhy asi 230 milionů korun, i když většinu po něm asi nikdo chtít už nebude; 170 milionů do něj nalil SIAD, 20 milionů Kabíčkův FC MUS Most, 39 milionů zase půjčily banky na rekonstrukci stadionu, který má ale nyní problémy se statikou hlavní tribuny. Bankovní úvěr splácí přímo SIAD, který navíc plní většinu z asi patnáctimilionového rozpočtu na A-mužstvo.


Přesto se spekuluje, že by Most ani nemusel dohrát druhou ligu. "Ta společnost se svými finančními toky je skoro na prahu konce. Nemůžu říct, jestli tu ligu dohraje," řekl náměstek primátora Karel Novotný. Kabíčkovu éru sice nezatracuje, ale její konec se mu nelíbí. "Velké pozitivum byla první liga, ale z mého pohledu tam také byly velké finanční nesrovnalosti, a to bylo hlavním důvodem toho, co se dneska ve finále stalo," dodal. Zástupci SIAD dnes situaci komentovat nechtěli, pouze rozdali stručné prohlášení, v němž ujišťují, že firma bude mostecký fotbal podporovat dál.


Že by klub ze druhé ligy odstoupil, to Kabíček odmítá, ale zklamání z neslavného konce je na něm stejně patrné. "Nadělal jsem si asi hodně nepřátel z lidí, kteří mě plácali po zádech a nyní činí opak, ale nedá se nic dělat," řekl. Zhruba osmiprocentní podíl v klubu si prý ponechá, ale zároveň bude muset řešit dlouho nepoznaný problém: hledat novou práci. "Budu se muset nějakým způsobem živit, asi budu podnikat. V čem konkrétně, to si nechám pro sebe," řekl čtyřiapadesátiletý manažer. (text ČTK)