S odchodem agentury se počítalo. „Je to předem dohodnutý proces," sdělil Václav Zeman z vládního odboru pro sociální začleňování. Spolupráce s radnicemi trvala několik let. Rozlučka umožní agentuře rozšířit se do dalších sedmnácti měst a obcí v ČR. Podle Zemana se Mostecko stalo příkladem dobré praxe, i když část veřejnosti o tom pochybuje. Litvínov je experty dáván v celé zemi za vzor za vytváření třístupňového prostupného bydlení, ve kterém i bezdomovci mohou snadněji získat nebo i pak ztratit byt podle toho, zda plní či neplní své závazky. Most bývá na celostátní úrovni chválen za podmínku ve vybraných městských zakázkách, kdy dodavatel musí dát práci i dlouhodobě nezaměstnaným.

Podle primátora Mostu Vlastimila Vozky (SMM) odchod agentury městské projekty na začleňování nezastaví. „Vše běží dál," sdělil. Radní před víkendem rozhodli, že balíček řešení schválený společně s agenturou bude součástí městského komunitního plánování. Zástupce agentury bude poradcem.

Krajský radní pro bezpečnost a sociální věci a opoziční litvínovský zastupitel Martin Klika (ČSSD) chce prosadit, aby agentura a Ústecký kraj uzavřely vlastní smlouvu o spolupráci. „Mělo by se to řešit komplexně," uvedl Klika.