Kurcin, který kdysi jako opoziční zastupitel často upozorňoval na problémy, se šel zeptat primátora, zda je pravda, že s Boudovou studují MBA za peníze města. Primátor mu řekl, že ano. „Neviděl jsem na tom nic špatného. Bral jsem to jako studium při zaměstnání, na které jsou v rozpočtu peníze,“ říká Kurcin. Na svém postoji trvá, i když tuší, že bude terčem kritiky. S Vozkou i Boudovou vychází dobře. Přesto se tehdy pokoušel anonym zkontaktovat, ten ale nereagoval.

Byly parlamentní volby a Vozka kandidoval za ANO. Jeho rivalové ho mohli informací o studiu za peníze města veřejně zkompromitovat, ale neudělali to. Proč? Báli se, že primátor a vládnoucí Sdružení Mostečané Mostu vytáhnou něco na ně? Možná. Pozoruhodné je, že městská rada se k primátorovi dosud oficiálně nevyjádřila. Minulý čtvrtek novinářům oznámila jen půlku pravdy: že za peníze města neoprávněně studovala pouze Boudová a že rada na ni dala kvůli zneužití peněz na vzdělávání úředníků trestní oznámení pro podezření porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vozku, který studoval jako Boudová, rada tajila, jakoby to byl zlý čaroděj Lord Voldemort z Harryho Pottera, jehož jméno se nesmí vyslovit.

O jeho MBA se přitom několikrát mluvilo na schůzích městské rady. „Vozka při první konfrontaci zuřil jako malé dítě, nikdo ho nepoznával,“ říká pod podmínkou anonymity zdroj blízký radnici.

Rada pak tlak soustředila na neoblíbenou Boudovou, která měla být všeho strůjcem a na kterou se valily stížnosti, přestože pod jejím vedením magistrát sklízel řadu ocenění za správu města. „Od listopadu byly signály, že něco není v pořádku, že nezvládá (Boudová) interpersonální vztahy. Nahromadilo se to,“ tvrdí náměstek primátora Luboš Pitín (SMM).

„Rada města žádné finanční prostředky na toto studium neposkytla ani neschválila,“ tvrdí Karel Novotný (ČSSD), bývalý ekonomický náměstek primátora. I pro něj je záhada, jak vše hladce prošlo, aniž o tom rada věděla. Úředníci měli strach vše oznámit. Okolnosti bude vyšetřovat policie.

Magistrátní směrnice neumožňuje platit školné na MBA, hradí jen běžné vzdělávání a kurzy pro úředníky stojící pár tisíc korun. „Jestli byly finanční prostředky vyplaceny, musel to někdo podepsat, ale já to rozhodně nebyl. Moc by mě zajímalo, kdo dal k tomu pokyn,“ dodává Novotný.

Podle Pitína to byla tajemnice, kdo dal alespoň ve svém případě příkaz k proplacení.„Dala příkaz určitým osobám, aby například na studium typu MBA nebylo ve zprávě o studiu zaměstnanců vůbec upozorněno,“ říká Pitín.

Jak si MBA zařídil Vozka, je stále zahaleno tajemstvím. Je politik, který má jiné pravomoci, jiný přístup k penězům a funguje v jiném režimu než úředníci a jejich šéfová, kterou podporuje. Hlasování o podání trestního oznámení na Boudovou se neúčastnil.

„Je to pro nás nepříjemná situace,“ svěřuje se jeden ze zastupitelů ze Sdružení Mostečané Mostu, který si nepřál být jmenován. Už to, že chce zůstat v anonymitě, hodně naznačuje. Oblíbeného Vozku, který při volbách získává nejvíce hlasů, chrání. Naznačuje, že primátora k MBA přiměla Boudová, aby v tom nebyla sama. Vozkův kolega si myslí, že i primátor by měl peníze městu vrátit.

Kurcina překvapilo, že radní minulý čtvrtek ráno schválili trestní oznámení na Boudovou. Podle něj to přehnali. Diví se také, že to ve čtvrtek odpoledne neoznámili na zastupitelstvu, kde všichni o kauze mlčeli. Kontrolní výbor podle Kurcina nic neprověřoval, protože ho nikdo nepověřil. „Kontrolní výbor není policie na městě a nemůže do všeho sám od sebe šťourat,“ říká Kurcin. Teď už to ani nebude třeba, protože případu se chopí skuteční vyšetřovatelé.

Poslanec za ANO a primátor za Sdružení Mostečané Mostu Vlastimil Vozka a tajemnice magistrátu Jaroslava Boudová si za zády orgánů města zaplatili v době úspor z rozpočtu města nadstandardní a prestižní manažerské studium MBA trvající rok a půl. Celkem vyvedli z městské kasy 360 tisíc korun. Tvrdí, že žádné předpisy neporušili.