V Mostě se jako obvykle hlavní vánoční program odehraje na 1. náměstí, kde budou celý prosinec denně mezi 10. a 18. hodinou vánoční trhy. Na první akci se lidé mohou těšit od 1. prosince, kdy si od 15.30 hodin užijí taneční vystoupení Loli ruža a ZUŠ Moskevská, těšit se mohou i na kejklíře Pupu a na náměstí se také v 17 hodin bude předávat světlo sv. Barbory. V sobotu 2. prosince se od 17 hodin chystá adventní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V neděli se pak milovníci Vánoc dočkají rozsvícení vánočního stromu, a to od 17 hodin. Hodinu před tím zahraje Voxel a spol., pár minut po rozsvícení stromku Botox.

V úterý 5. prosince vyjede na trať vyzdobená Mikulášská tramvaj, která každoročně těší především děti jak v Mostě, tak i v Litvínově. Další menší akce na náměstí budou v podobném duchu jako o prvním adventním víkendu, lidé si tedy užijí různá taneční či divadelní vystoupení i koncerty.

Lákadlem bude show Krampus čertů, kteří 1. náměstí ovládnou v neděli 10. prosince v 17 hodin. Průvod čertů, kteří svým vzhledem mnohdy děsí i dospělé, je v Mostě už tradicí.

Rozsvícení vánočního stromu v Mostě v roce 2022:

Zdroj: Deník/Martin Vokurka

V sobotu 16. prosince to pak moderátoři Evropy 2 Petr Říbal a Ondra Urban rozbalí na kluzišti, kde se uskuteční diskotéka od 16.30 do 19.00. Akce v neděli 17. prosince pak potěší hlavně sportovce, chystá se totiž běžecký zážitkový Christmas night run. Závod na pět kilometrů proběhne v centru Mostu, povinná je funkční čelovka, bez které závodník nebude puštěn na start. „Nezapomeňte na červenou čepici ‘Santa’, kterou můžete zakoupit v den akce,“ připomínají na webu závodu pořadatelé. Pro každého závodníka budou připravené originální medaile.

Vánoce v Mostě (klepnutím zvětšíte)Program Vánoc v Mostě (kliknutím zvětšíte)Zdroj: Město MostV pondělí 18. prosince, v úterý 19. prosince a ve středu 20. prosince si mezi 14. a 18. hodinou budou moci lidé opět vyzkoušet lití olova. Kromě toho ve středu vystoupí od 16 hodin klavírista Martin Rufer se zpěvákem Matějem Vlčkem. Ve čtvrtek 21. prosince na náměstí láká od 15 hodin fakír a od 16.30 ohnivá show.

Den před Štědrým dnem i přímo na Štědrý den si zájemci na 1. náměstí vyzvednou Betlémské světlo, které tradičně přivezou skauti. V sobotu 23. prosince si pro něj mohou přijít mezi 16. a 18. hodinou, v neděli 24. prosince pak mezi 13. a 15. hodinou. Po štědrovečerní večeři a nadílce se mohou lidé dodržující tradici sejít na Půlnoční mši, která proběhne od 22.30 do 23.30.

Z výroby vánočních ozdob.
Ladovy Vánoce či Krakonošova hvězda. Vánoční ozdoby čerpají z tradic i pohádky

Vánocemi ale akce nekončí. Kromě pokračujících vánočních trhů proběhne přímo na Silvestra akce, která bude pro všechny příchozí překvapením, či spíše překvapeními. Toho prvního se dočkají mezi 17.00 a 17.50, druhého pak od 18.00 do 18.50. V 19 hodin rozzáří oblohu silvestrovský ohňostroj. „Silvestrovský ohňostroj bude! Rozhodli o tom Mostečané prostřednictvím hlasování v anketě na Mobilním rozhlase a Mosteckých listech. Celkem se ankety zúčastnilo 906 hlasujících, z nichž 484 hlasovalo pro a 422 bylo proti. Městský ohňostroj bude opět odpálen z hradu Hněvín a nabídne několikaminutovou světelnou podívanou,“ uvedlo město na své facebookové stránce.

Jiná větší města na Mostecku do uzávěrky článku vánoční program nezveřejnila. O akcích budeme čtenáře včas informovat.

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!