Most pohledem jiných lidí. O jakých lidech je vlastně řeč? Především se jedná o ty, kteří zde v Mostě nemají trvalý pobyt, ale pobývají zde na internátě, v pronájmech nebo u svých příbuzných, například kvůli svému studiu. Možná vás už napadlo, že autorka tohoto článku je jedna z nich. Ano, jsem z malého města tak, jako mnozí další mně podobní, a proto jsem se rozhodla vám napsat, jak tito lidé (my) Most vnímáme. Tak jako na vše, tak i na město Most má samozřejmě každý svůj názor, ale myslím, že se najde spousta věcí, na kterých bychom se shodli. Většina z nás, co pobýváme přes školní týden na internátě, jsme z malého města nebo obce. Most nám tedy otevírá spoustu nových možností a aktivit.

Od fitness po divadlo

Pro nadšence hlasitých motorů je zde autodrom, pro milovníky zvířat hipodrom a kdo je vodní živel, má k dispozici aquadrom, vedle kterého se nachází vyníkající minigolf. A když mám ještě chuť si zasportovat, tak honem vezmu tašku na rameno a hurá do sportovní haly, kde najdu házenou, florbal, badminton, volejbal a mnoho dalších zajímavých sportů. Miluji ty možnosti! V Mostě se pro nadšence posilování najde i několik fitness, z nichž jedno se nachází v již zmiňovaném aquadromu. Mohu z vlastní zkušenosti říct, že tato posilovna je opravdu skvělá jak pro dámské, tak pro pánské pohlaví. Vím, že ne uplně každý je sportovní nadšenec a lidé z menších koutů světa, jako jsem například já, do Mostu nejezdí jen kvůli sportovnímu vyžití. Most nám ale nabízí také mnoho zajímavých míst, kde se dá trávit volný čas i jinak. V létě je vyníkající Benedikt a Matylda, kde si můžeme odpočinout u vody se svými přáteli. Nebo je zde velké nákupní centrum a mnoho obchodů mimo něj. V neposlední řadě bych se chtěla zmínit o divadle, kině a hradu Hněvín, ze kterého je překrásný výhled na celé město i okolí. Most je pro nás takovým malým rájem volnočasové zábavy! Uvědomujete si to?
A to jsem určitě ještě nedokázala vyjmenovat uplně vše, co se tu dá dělat, jak se tu lidé mohou bavit a trávit volný čas. A vím, že možná se vám zdá, že Most vidím až příliš pozitivně, ale proč se soustředit na to negativní, když převládá to pozitivní? Doufám, že vám tento článek otevřel oči a aspoň na chvíli vás donutil zapomenout na to špatné, co se k Mostu obecně váže. Nebo na to máte jiný názor?

Jiřina Švehlová

active.citizens@seznam.cz

Celostátní komunitní projekt Active Citizens pořádá organizace British council a Člověk v tísni. V Mostě se do něj zapojila skupina patnácti žáků a dvou učitelek ze Střední školy technické v Mostě. Hlavním cílem je oslovit Mostečany a pomocí článků jim ukázat, jaké zajímavosti a možnosti skýtá vaše město. "Chceme se pokusit naplnit vaši mysl hrdostí na místo, ve kterém žijete, a pokud nahlížíte třeba jen z malého úhlu pohledu na dění v Mostě negativně, chceme vás zkusit přesvědčit o opaku. Myslíme si, že každé místo na Zemi je krásné, jen je třeba jeho výjimečnost a dokonalost najít," říká skupina.

ACTIVE-CITIZENS - tento školní projekt je financován z prostředků Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost.