Jako řada nastávajících rodičů jsme i my řešili na začátku roku otázku, jak a kde přivést našeho prvního potomka na svět. Z praktického hlediska každého hned napadla nejbližší nemocnice, což pro nás byla ta v Mostě.  Přes internet a naše známé, kteří již děti mají, jsme zjišťovali zkušenosti, zážitky a postřehy. Samotný pohled na zastaralou budovu nás odrazoval. Ke změně názoru nás přivedl kurz pro těhotné pod vedením milé a ochotné porodní asistentky z mostecké porodnice. Na poslední hodině jsme se byli podívat přímo na „místě činu“. Vnější stav budovy je sice všude stejný, ale bylo zřejmé, že do zařízení budovy se průběžně investuje. Navíc nás přesvědčil přístup personálu a svého rozhodnutí jsme následně nelitovali.

NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA  

Náš maličký se rozhodl narodit o pár dní dříve. Na příjmu nás uvítali přívětivé sestřičky s mladou paní doktorkou, která nám potvrdila, že nadešel den D. Porod trval celý den, a tak se zdravotní personál obměnil, i tak zůstal velmi příjemný. Na oddělení pro šestinedělky jsme se rozhodli připlatit si za nadstandard a to zejména z důvodu většího soukromí. Bohužel i na tomto pokoji táhlo skrz stará okna. To je asi jediné negativum mostecké nemocnice, ten její zastaralý a dávno nefunkční vzhled. Také mě ale překvapilo, co vše mají sestřičky v popisu práce mimo své obvyklé činnosti. Na dveřích bylo upozornění, že veškerou manipulaci s žaluziemi budou provádět jen sestry.

Takových kuriozit týkajících se vybavení se ale objevilo více. Všechny tyto detaily šly však docela stranou, když si jedna ze sester všimla potíží u našeho syna. Následoval jeho převoz na JIP. Personál se ochotně staral i o mě, utěšoval mě a poskytoval veškeré informace. U maličkého jsem mohla být celý den, a tak jsem přes prosklené zdi viděla i nemoci dalších miminek. Tam jsem si teprve uvědomila, kolik povinností má zdravotní sestra, za co všechno nese zodpovědnost a přes všechny své starosti musí být stále usměvavá, vstřícná, empatická a plná optimismu, který předává pacientkám. Po pár dnech se naštěstí zdravotní stav syna zlepšil a byl předán na dětské oddělení.  I zde u lékařů i sestřiček oceňuji nejen odbornost, ale i pochopení. I když je kontakt maminek s dětmi omezoval a zdržoval v jejich práci, vždy vyšli všem vstříc a vztah matky s novorozencem byl pro ně prvořadý.

Dnes slavíme v klidu domova synovo měsíc, a to zejména díky včasnému a odbornému zásahu zaměstnanců porodnického oddělení, kterému touto cestou velmi děkuji. Pokud bude nějaké příště, neváhám s výběrem porodnice a dalším maminkám vřele doporučuji zase jen Most.

A co vy? Také doporučujete mosteckou nemocnici? Nejste rádi, že máte zdravotní péči tak blízko, blíž než lidé z vesnic a hor? 

Diskutujte nebo pište na

active.citizens@seznam.cz

Jiřina Filipová


Celostátní komunitní projekt Active Citizens pořádá organizace British council a Člověk v tísni. V Mostě se do něj zapojila skupina patnácti žáků a dvou učitelek ze Střední školy technické v Mostě. Hlavním cílem je oslovit Mostečany a pomocí článků jim ukázat, jaké zajímavosti a možnosti skýtá vaše město. "Chceme se pokusit naplnit vaši mysl hrdostí na místo, ve kterém žijete, a pokud nahlížíte třeba jen z malého úhlu pohledu na dění v Mostě negativně, chceme vás zkusit přesvědčit o opaku. Myslíme si, že každé místo na Zemi je krásné, jen je třeba jeho výjimečnost a dokonalost najít," říká skupina.

ACTIVE-CITIZENS - tento školní projekt je financován z prostředků Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost.