„Já jsem přijel nic netuše 18. listopadu do Prahy do divadla, do Státní opery na Václaváku vedle koně. Věděl jsem, že se něco 17. listopadu odehrálo. Šli jsme na Řecké pašíje. V ulicích jsme viděli, že se tam něco děje. Všude byli policajti a bílé helmy s milicemi přichystané v autobusech. Legrační bylo, že jsme procházeli městem a lidé se usmívali, chodili a rozdávali kytky,“ vzpomíná na to, jak vše začalo Kuželka s tím, že divadelní představení se neuskutečnilo.

„Na forbínu vstoupil jeden z herců a řekl nám, že den předtím došlo k masakru studentů a že tam snad nějakého studenta zabili. Herci, že jsou ve stávce a nebudou vystupovat. Řekl také, že pokud budeme chtít, tak představení odehrají. Máme ale možnost je podpořit a odejít. Tak všichni zatleskali a až na pár výjimek začali houfně zvedat. Po návratu domů jsme si okamžitě sedli k rádiu a naladili Svobodnou Evropu. No a z ní se dozvěděli, co se děje. Že je revoluce a takhle jsme strávili noc, popíjeli a říkali si a vymýšleli, jak to asi bude,“ vzpomíná dále Míra Kuželka.

V té době Kuželka pracoval na Okresním kulturním středisku v Mostě, tak v pondělí ráno všem v práci povykládal, co viděl v Praze, co k tomu říkali na Svobodné Evropě. Luboš Dvořák na to, že tam musí hned jet a fotit. Tehdejší ředitel zase, že se o tom nemá mluvit moc nahlas. Že se nemusí nic dít a mohlo by to špatně dopadnout.

„Já na to říkal, že to je revoluce a že se to musí říct všem. Večer jsme si šli sednout s Romanem Patrikem a Lubošem Valvodou, že nacyklostilujeme letáky, které potom ráno odvezeme do Prahy. Pamatuji se, že byla velká zima. Když jsme měli všechno hotovo, tak jsme chtěli vyrazit. No, a moje první setkání s revolucí bylo, že jsem za dveřmi zjistil, že mi ukradli boty. Tak jsem si půjčil staré děravé a jeli jsme. V Praze na DAMU jsme pak předali naše letáky Vítězslavu Jandákovi. Potom jsme procházeli město a tam už to neskutečně žilo,“ dodává Míra Kuželka s tím, že pak tam ještě několik dní dojížděli.

„A pak to nějak vyšumělo. Byla práce v divadle a odešlo to,“ uzavírá Kuželka.

Bylo dobře, že se to všechno stalo, říká dnes, s odstupem času

Revoluční listopadové dny skončily, euforie z nabyté svobody pominula a život se vrátil do všedních kolejí.

„Pro mě osobně bylo důležité, že jsem v té revoluci byl, za to jsem moc rád,“ ohlíží se hudebník Míra Kuželka s tím, že pak tam začali být lidé, kteří chtěli být vidět, chtěli o sobě nechat dát vědět. „A to už nebylo nic pro mě,“ doplňuje.

Na otázku, jaký je jeho pohled na tehdejší dění dnes, Míra Kuželka odpovídá:

„S odstupem času, když se na to všechno, co se v listopadu 1989 dělo, podívám, tak říkám, že to bylo dobře, že se to stalo. Jsem za to strašně rád. Měl jsem v té době problémy. Dělal jsem na šachtě, ta mi zrovna nevyhovovala, ale musel jsme tam být. Pak nějakou shodou okolností jsem se tak nějak osvobodil, že jsem mohl jít pracovat na Okresní kulturní středisko do Mostu. Pořád jsem se ale necítil svobodný. Pro mě Sametová revoluce znamenala, ne že můžu podnikat, ale že si můžu dělat co chci, co mě baví a co mám rád. Kdyby mě neosvobodila úplně, tak bych byl nešťastný. Proto jsem hovořil o té šachtě, kde jsem musel ráno přijít a odpíchnout si příchod a pak zase po šichtě odchod. Nikoho moc nezajímalo pracoval jsi, nepracoval jsi. Revoluce mi zkrátka uvolnila ruce. Je jedno, jestli můžu cestovat, ale taková ta vnitřní svoboda, tak ta je pro mě nejsilnější. Kdyby to nedopadlo, tak nevím, jestli bych tady byl. Možná bych tu nebyl. Nevím… V té době mi bylo dvacet let. Tak jsem to nějak neřešil. Určitě bych ale nechtěl být v tom područí, jako byli naši rodiče.“