VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecká štvanice: kniha plná silných příběhů

Ústí nad Labem - V těchto dnech se na pultech knihkupectví objevila kniha redaktora Deníku Františka Ročka „Ústecká štvanice“. Kniha vypráví příběhy lidí v Ústí nad Labem z období od května do července 1945, v čase, kdy válka pomalu přecházela v něco, čemu říkáme mír.

3.12.2011
SDÍLEJ:

Román Ústecká štvanice je o osudu stovek lidí.Foto: DENÍK

Kniha je o naději, ale také o pocitech připomínajících štvanici, kterou někteří zažili v roce 1938 a jiní ji zažívali od května 1945.

Román popisuje v příběhu příchod československého armádního poručíka z OBZ obranného zpravodajství - do Ústí. Popisuje jeho tříměsíční pobyt ve městě se stovkami historických detailů, uvádí zhruba tři stovky jmen a příběhů tehdy skutečně žijících (a umírajících) lidí. Kniha je plná detailů, které dosud neopustily zaprášené šero archivů.

Jde v podstatě o románový deník poválečného města. V ukázce se dozvíte něco z toho, co se dělo v Ústí nad Labem dne 12. června 1945.

Kapitola 12.

Kádrování na peronu před odjezdem vlaku

Strýc měl přijet před polednem. Proto měl poručík 12. května ráno čas. Šel na nádraží, aby se tam setkal s dalším německým železničářem. Byl to jeho nový informátor.

Na nádraží v rohu nástupiště panoval rozruch. Poručík se pro jistotu rozhlédl a pomalu se přibližoval k hloučku. Byli tam i dva pomocní policisté. Na ústeckém hlavním nádraží byla nalezena mrtvá žena. Zemřela asi na selhání srdce. Na místo právě přicházel německý policejní úředník v českých službách, aby mohl sepsat protokol. Podle dokladů byla v německy psaném protokolu identifikována jako Johana Vitásková, dvaašedesátiletá svobodná žena z uprchlického tábora, pravděpodobně z Rakovníku, příbuzní byli neznámí.

Když poručík ukojil svou zvědavost, uvědomil si, že na nástupišti již čekal železničář. Nemohl ho přehlédnout, protože to byl jediný člověk na nástupišti, který měl v ruce dohodnuté znamení šroubovák. Byl to Němec jako poleno. Česky sice uměl, ale bylo z jeho hlasu cítit, že je v češtině nejistý. Pracoval jako posunovač. Když se dostali k moci Češi, stal se předákem. Jako předválečný aktivní sociální demokrat, a tudíž oficiální antifašista, měl dobrý kádrový profil. A měl velkou chuť učinit peklo na zemi všem, kteří se o to samé snažili vůči němu v době války.

Když spolu hovořili, parťák posunovačů neustále sledoval dění kolem sebe. Náhle se od poručíka odpoutal a rychle skočil do kolejí, přeskočil na druhé nástupiště a mávl rukou na poručíka Nováka a také na sovětského vojáka stojícího opodál. Ani jeden z nich na nic nečekal a hned se vydali k posunovači. Ten došel ke staršímu shrbenému neoholenému muži, čekajícímu na vypravení lokálky do Teplic. Překvapenému poručíkovi důvod svého chování hned vysvětlil:

„Ten skřet, to je člověk od SA v Teplicích-Šanově. Jednou mě mlátil. Chytili nás s bratrem v zimě devětatřicátého. Někdo řekl, že jsem prý v rudé buňce. Vyslýchali mě na gestapu. On tam byl taky. Byl to nějaký jejich pomocník. Potom nás předali gestapu do Ústí. Zachránil mě přednosta na teplickém nádraží. Gestapo se na mě ptalo na nádraží. Zeptal se jich, jak mohu škodit říši, když jsem skoro den co den v práci a řadím od rána do večera vagóny na seřazovacím nádraží. Nakonec mě nechali být.“

„Vy jste pracoval na nádraží v Teplicích?“

Železničář se usmál nad poručíkovou nevědomostí:

„Ne. Teplické nádraží je nádraží v Ústí u chemičky. Směrem na Teplice. Je to seřazovací nádraží. Po kolejích jste tam odsud z hlavního nádraží pěšky za pět minut. Proto je spojenci v dubnu rozbombardovali.“

Kromě sovětského vojáka k nim přišel také český mladík s páskou na rukávu a se samopalem přes rameno. Mladík si poznamenal od posunovače vše, co o vystrašeném SA-manovi věděl. Posunovač si vyndal na pomoc z kapsy malý notýsek. Chvíli listoval a potom diktoval. Notýsek měl hustě popsaný drobným písmem. Když dodiktoval, všiml si udiveného poručíkova pohledu.

„Byl jsem pro ně prašivý socan. Póvl. Tak jsem si začal psát jejich hříchy. Aby jednou zaplatili. Za všechno.“

„Oko za oko?“

„To ne, křesťansky. Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem. Já jsem sociální demokrat a katolík.“

„Tomu nerozumím.“

„Já po nich chlebem, ne kamenem. Víte, jak je chleba tvrdý, když je z roku 1938?“

„Je jako kámen.“

„Ano. A já jim ten chleba z roku 1938 teď vracím. Tady mám napsáno, komu budu tento chléb servírovat. Podívejte se.“

Ukázal poručíkovi svůj sešit. Na stránce, kterou náhodně otevřel, měl dlouhý sloupec jmen a adres s poznámkami:

Grummich Marie Brandfeld 23, Mann NSDAP u. Funktioär DAF.
Kment Sopie, Brandfeld 23, Mann NSKK keine Antifa.
Arbeiter Heinrich, Fibich 11, Mitglied der SS.
Arbeiter Katharina, Fibich 11, Mann Mitglied der SS.
Babinski Ida, Heholzstr.7, Frauenschaft.
Böhm Emma, Marxstr.145, SdP.
Braun Marie, Marxstr.153, SdP.
Dinebir Rudolf, Marcstr.163, NSDAP.
Dörr Eugenie, Steinstr., NSDAP.
Eckert Anna, Hofefeld 6, Frauenschaft.
Fischer Berta, Flurenstr.27, Mann NSKK.
Fügner Antonie, Warmbad 2, Mann NSDAP.
Geist Emil, Laubenhof 711, Blockleiter.
Güttl Elfriede, Kleischerstr.53, Mann bei SdP.
Hach Marie, Kleischerstr.76, Frauenschaft.
Holek Heinrich, Resselstr.21, SdP u Blockleiter.
Hampel Rudolf, Kleischerstr.92, NSDAP.
Hamprecht Maud, Resselstr.15, Frauenschaft.
Hach Margarete, Wohnweg 10, SdP.
Hach Hertha Wohnweg 10, SdP.

Poručík si prohlédl jedinou stranu v sešitu, ale takových stran měl posunovač popsaných pečlivým krasopisným, ale nemotorným písmem v sešitu mnoho. Byl pečlivý. Všímal si lidí ve čtvrti, kde bydlel. Co jméno, to ulice v poklidné čtvrti Klíše, na kterou bombardéry neshodily jedinou bombu. A ke jménu přidal krátkou charakteristiku. Někdo byl blokovým důvěrníkem, jiný byl u nacistické strany, někdo již v roce 1938 pochodoval u henleinovců. Další seznam byl plný hříšníků z práce, ale i úředníků z města.

Na nádraží přijížděl vlak směřující do Prahy. Na nástupišti se objevili cestující, ale také několik mužů s páskami na rukou a sovětské uniformy. Jeden z civilistů na železničáře kývl.

„Pane poručíku, chviličku. Máme tu menší razii. Zkontrolujeme totožnost cestujících.“

Poručík posunovače doprovodil k poslednímu vagónu, ke kterému měl nejblíže. Ten spolu s jedním chlapíkem kontroloval doklady nastupujících lidí. Jedna starší žena vystrašeně ukazovala dokumenty a k tomu i jakýsi papír. Ten jí vypadl z rukou a doplachtil k poručíkovým nohám. Poručík papír zvedl. Bylo na něm razítko ústeckého revolučního výboru. Potvrzení bylo právě vystaveno, mělo datum 12. května. V potvrzení stálo: „Prosíme všechny odbory Národního výboru, aby byly nápomocny paní Antonii Krejzlové na její cestě do Prahy.“

Posunovač zastavil muže, který chtěl nastoupit, když ukázal doklady.

„Kam jedete?“

„Za bratrem na Mělník. Chce tam pomoci s hospodářstvím.“

„Nikam nepojedete. Neslyšel jste rádio? Přece dnes ráno bylo jasně oznámeno, že pracovní úřad vás tady potřebuje. Cizinci odcházejí domů. Je málo pekařů a řemeslníků. Úřad vyzval řemeslníky, aby se hlásili na úřadu. To platí i pro vás. Jste pekař. Znám vás. Tak běžte na pracovní úřad. Zapíšu si vás. Zítra tam zajdu. Běda, jestli se tam nebudete zítra hlásit.“

Pekař rozpačitě přešlapoval před vagónem. Nakonec se obrátil a pomalu odcházel od vlaku pryč. Když všichni nastoupili, objevil se výpravčí. Vlak vyjel na čas.

Jízdní řád byl zatím provizorní, ale byl to již jízdní řád. Poručík cítil, že život se začal pomalu vracet do normálních kolejí. Slyšel, že zítra, 13. května, začíná opět normální provoz ve firmě Schicht. Toho dne ráno bylo rozhlasem přikázáno, že všichni zaměstnanci mají ráno 13. května nastoupit do práce. Lidé prostě dostali rozkaz začít všední život. Začalo také sčítání zásob a inventura všeho, co funguje. Sklady a čerpací stanice pohonných hmot musely ihned na ústecký český národní výbor nahlásit zásoby. V rozhlase se ozvalo varování, že za neuposlechnutí příkazu hrozí trest smrti. Národní výbor také žádal řezníky, aby otevřeli obchody.

Posunovač, ač Němec, patřil k příkladným hlídačům nového českého pořádku ve městě. Chystal se také v druhé polovině května k velké inventuře bytů ve svém okolí. Majitelé a správci budov museli do 15. května nahlásit všechny volné nebo opuštěné byty bytovému úřadu. Nařízení se nevztahovalo na byty poškozené bombami, a tudíž neobyvatelné. Podle rozhlasu rovněž majitelé domů nahlásí v domech prázdné, bombardováním nepoškozené obchody. Posunovač si došlápne na všechny Němce ve svém okolí, kteří za války spolupracovali s nacisty. Kromě toho měl mít na starosti pomoc při evidenci výhybkářů a posunovačů. Ti se budou muset hlásit na teplickém nádraží. Kdo měl rád pořádek a byl trochu puritán, mohl být ve svém živlu. Stejně jako ti, kteří si chtěli nakrást a milovali dosavadní chaos.

Poručík se rozhlédl. Kam se podíval, všude byly trosky po bombardování a mezi nimi ostrůvky zachovalých budov. Nádraží bylo zasaženo jen částečně. Vše v onom cizím městě, které se jmenovalo Ústí nad Labem, bylo tak nějak napůl. Podle trosek Ústí bylo i nebylo ve válce, podle chování Němců bylo i nebylo nacistické, bylo i nebylo osvobozené, protože v něm vládla stále nejistota.

3.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač potravinářského zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pokladní. Podmínkou vyučen v oboru nebo praxe v oboru při prodeji potravin., Poskytujeme stravenky. Osobní přístup k zaměstnancům.. Pracoviště: Kubis spol. s.r.o.-1, Zdeňka Fibicha, č.p. 2832, 434 01 Most 1. Informace: Světla Kubísková, +420 474 749 090. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 500 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků MANIPULÁTOR VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANIPULÁTOR VZV, NÁPLŇ PRÁCE:, - řízení a obsluha vysokozdvižného vozíku, - platné oprávnění na VZV, - manuální zručnost, - pracovitost, samostatnost, svědomitost, spolehlivost, - řidičský průkaz sk. B, NÁPLŇ PRÁCE:, - řízení a ovsluha vysokozdvižného vozíku ve výrobní hale, - úzká spolupráce s oddělením výroby, - pracovat v souladu s instrukcemi nadřízeného a s provozním řádem, Zaměstnanecké výhody: stravenka za každou odpracovanou směnu, bonus za 100% přítomnost na pracovišti, příspěvek na dopravu, osobní ohodnocení, odměna za doporučení nového zaměstnance, variabilní složka mzdy, dovolená navíc, vánoční bonus, odměna za pracovní výročí, závodní stravování, zajištění pracovních oděvů, pravidelné roční navyšování mezd, benefitní systém, odměna za zlepšovací návrhy, za ohlášení skoronehody, firemní akce - dětský den, vánoční večírek, vitamíny a vánoční dárky pro všechny zaměstnance., HLÁSIT SE: Peřtová Petra, tel.: 737233799, volat od 8:00 do 15:00 hod., e-mail: prace@nemak.com, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Nemak czech republic s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: Petra Peřtová, +420 737 233 799. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ -ICE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ -ICE, POŽADUJEME:, - SŠ vzdělání, - znalost anglického jazyka na mírně pokročilé úrovni , - řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič), - prezentační a komunikační dovednosti, tvořivost, ochota přejímat zodpovědnost, obecně kladný přístup k lidem, - uživatelská znalost práce na PC, zejména MS Excel a Word, Internet, - samostatnost, pečlivost, - aktivní přístup, ochotu učit se nové věci, - komunikační, obchodní a analytické dovednosti, NABÍZÍME:, - zázemí stabilní a perspektivní společnosti, - pracovní smlouvu na dobu neurčitou, - možnost profesního a osobního růstu, NÁPLŇ PRÁCE:, - podpora personálního oddělení, - zajišťování letenek a ubytování, - podpora account manažerů, - činnosti spojené s fakturací - zejména vytváření košilek, zakládání faktur, - administrativní podpora společnosti, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování - stravenky, služební telefon, notebook, HLÁSIT SE: Skuhrovcová Veronika Bc., tel.: 734 753 095, e-mail: v.skuhrovcova@strl.cz, osobně na adrese Na Pavlu 2155, 436 01 Litvínov. Pracoviště: Strojírna litvínov spol. s r.o., Na Pavlu, č.p. 2155, 436 01 Litvínov 1. Informace: Veronika Skuhrovcová, +420 734 753 095. Obchod - Obchod Nákupčí 25 000 Kč Nákupčí NÁKUPČÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁKUPČÍ, Hledáme vhodného kandidáta či kandidátku na pozici nákupčí., POŽADUJEME:, - samostatnost, - zodpovědný přístup k práci, NÁPLŇ PRÁCE: , - zajišťování dodávek materiálu pro výrobu, vedení evidence objednávek, Nástup nejlépe ihned., Zaměstnanecké výhody: mobilní telefon, notebook., HLÁSIT SE: Fojtová Renata, tel.: 734275277, e-mail: info@hpaluminium.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Hp aluminium s.r.o. 1, Tiskařská, č.p. 12, 434 01 Most 1. Informace: Renata Fojtová, +420 734 275 277.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výzva čtenářům: Posílejte nám fotografie svých výpěstků

Požár haly na skládce Celio u Litvínova
3 14

FOTO: Na skládce Celio opět hořelo, lidé měli omezit větrání

Soutěž amatérských jezdců na autodromu jde do finále

Most - Dnes se jede na okruhu v Mostě šesté kolo amatérského závodu.

Dva řidiči špatně zabrzdili a auta jim ujela. Jedno nabouralo do billboardu

Most - Ke špatně zajištěným parkujícím vozidlům vyjížděla hlídka strážníků městské policie v Mostě do Moskevské ulice.

Lunetic začne turné v Litvínově. Mámě zpívají už dvacet let

Litvínov - Někdejší populární kapela oslaví dvacet let hitu Máma. Na koncert můžete přijít do litvínovské Citadely.

Historici uctí památku proslulého kolegy Ludwiga Schlesingera

Mostecko /FOTO/ - Členové spolku chtějí opravit náhrobek Ludwiga Schlesingera z Litvínova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT