VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský úřad podal trestní oznámení kvůli článku Deníku

Ústecký kraj - Sérií povolení umožnil Krajský úřad likvidaci nebezpečných odpadů v kraji.

11.11.2011 1
SDÍLEJ:

Začala riziková sezona výskytu smogu. Lovosicko vloni patřilo k nejpostiženejším oblastem.Foto: DENÍK/Karel Pech

V předvečer demonstrace odpůrců proti ostravským kalům, která se v sobotu koná v Litoměřicích, podal krajský úřad oznámení státnímu zastupitelství o „skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy“. Toho se měla autorka dopustit v článku zveřejněném 4. listopadu Seznamte se: Furan! Částice, která vás nejspíš zahubí.

Odborník Zdravotního ústavu Ústí nad Labem Josef Richter v článku varuje, že furan, přítomný v emisích při spalování ropných látek, které obsahují i ostravské kaly a má příštích šest let probíhat v čížkovické cementárně, má na zdraví lidí fatální účinky. Působí toxicky, jako karcinogen a rozvraceč imunitních funkcí. Navíc je nosičem nebezpečných kovů.

Podle Milana Zemaníka, ředitele krajského úřadu Ústeckého kraje, autorka článku použila rétoriku a praktiky středověké inkvizice a jakékoli vědecké důkazy a měření dala stranou.

V pasáži, nazvané Vědecká pravda o furanu (celý text tiskové zprávy uvádíme na webech Deníku) zpochybňuje samotný název látky i její působení. „Tento výraz definoval sám krajský úřad při stanovení emisních limitů této látky ve „zvlášť velkém zdroji znečišťování ovzduší, kterou je rotační pec“, v integrovaném povolení cementárně. Běžně ho používá i cementárna, se kterou jsem před zveřejněním článku hovořila i odborný, zejména zahraniční, tisk,“ řekla autorka Hana Vojtová. „ Používá se pro skupinu sloučenin, které vznikají při spalování organického uhlíku.“

Cementárna vlastní měření této látky nemá. Podle mluvčí podniku Mileny Hucanové ho zajišťuje externí akreditovaná laboratoř z Prahy pouze 2krát ročně. Obsah látek v odpadu z ostravských kalů odmítal krajský úřad zveřejnit a Geosan, který ho z Ostravy do Ústeckého kraje vozí, jeho složení garantuje ve vzorcích, které se odebírají ve velkém intervalu každých 100 tun.

„Kdyby krajský úřad přistupoval k občanům od počátku této kauzy transparentně a média nemusela získávat informace z nejrůznějších zdrojů, nemuselo by docházet k spekulacím a demonstracím,“ řekla Vojtová. „Nestandardní způsob a rychlost, s jakou dovoz kalů do kraje povolil, tak budí podezření o správnosti jeho postupu. Zrovna tak poslední změna integrovaného povolení pro cementárnu z konce března letošního roku. V něm cementárně povolil provést zkoušku spalování podobného odpadu i ze zahraničí, konkrétně německé Leuny,“ dodala.

Odborníci a ekologické organizace přitom poukazují na to, že ropné látky se dají odstranit šetrnějším způsobem než spalováním, například za pomocí baktérií. PCB zase chemickým rozkladem. „Nevyužitá jednotka, která to dokáže, se nachází ve Spolaně,“ řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. „Tato zařízení jsou většinou mobilní a šlo je tedy dovézt přímo na místo,“ dodal.

Cementárna od roku 2007 podle odboru životního prostředí krajského úřadu spálila už desetitisíce tun starých odpadních kalů a problematických starých zátěží, například z rafinačních kalů v Kolíně a Pardubicích. Obyvatelé většinou nechápou, proč se to odehrává právě v už tak ekologicky zatíženém Ústeckém kraji. A proč krajský úřad za své obyvatele více nebojuje a sérií vstřícných integrovaných povolení toto umožnil.

Tisková zpráva z 11. listopadu - Krajský úřad Ústeckého kraje se ohrazuje proti článku o furanu

Krajský úřad Ústeckého kraje se důrazně ohrazuje proti článku zveřejněnému dne 4. listopadu 2011 v Ústeckém deníku pod titulkem „Seznamte se: Furan! Částice, která vás nejspíš zahubí“ a poslal v této souvislosti Okresnímu státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu. Krajský úřad Ústeckého kraje sděluje občanům, že tento článek je nepravdivý a v souvislosti se spalováním ostravských kalů v čížkovické cementárně občanům žádná taková rizika nehrozí.

„Článek v Ústeckém deníku byl kilometry za hranicí jakékoli novinářské etiky a profesionality, ale také vědeckých poznatků o této sloučenině. Domníváme se, že citováním nepravdivých sdělení a expresivními formulacemi autorky došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu šíření poplašné zprávy,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Ústeckého kraje Milan Zemaník. Jak dále doplnil: „Opět se najdou lidé, kteří ochotně převezmou rétoriku a praktiky středověké inkvizice a jakékoli vědecké důkazy a měření jdou opět stranou. Hlavně, že se lidé bojí. Věřím, že proti autorce článku bude obdobným způsobem postupovat i Zdravotní ústav.“

Bezprostředně po publikování článku obdržel Krajský úřad Ústeckého kraje mnoho telefonátů a e-mailových dotazů vážně znepokojených občanů, kteří byli přesvědčeni, že v důsledku spalování odpadních kalů dojde k poškození zdraví obyvatelstva Ústeckého kraje. Krajský úřad tuto e-mailovou korespondenci předkládá jako důkaz ke svému oznámení.

Vědecká pravda o furanu

Furan je organická sloučenina s jednoduchou heterocyklickou molekulou, která je využívána například v průmyslu plastických hmot, při výrobě umělých vláken, lepidel a laminátů. Jako taková je předmětem průmyslové výroby již po mnoho desetiletí (v současnosti ji vyrábí např. chemické koncerny Merck nebo Sigma-Aldrich). Spontánně může vznikat oxidací polysacharidů například při nedokonalém hoření dřeva nebo pražení či pečení potravin, přičemž její stopová přítomnost v takto připravovaných pokrmech je rovněž uváděna v literatuře. Je rovněž charakteristickou složkou tabákového kouře. Jakkoli se jedná o látku toxickou a též podezřelou z karcinogenních účinků, ve stopovém množství musela být již před průmyslovou revolucí relativně běžnou součástí životního prostředí, neboť jejím přirozeným zdrojem je tepelný rozklad přírodních polysacharidů obsažených v rostlinných pletivech.

Tato fakta si může každý zájemce ověřit velmi rychle na internetu nebo v každé učebnici organické chemie. Protože vznik furanu při spalování ropných kalů v cementářské peci je prakticky vyloučen a omezená životnost jeho molekuly za běžných atmosférických podmínek vůbec neodpovídá děsivým účinkům popisovaným v článku, autorka měla pod názvem "furan" na mysli spíše kogenery tzv. polychlorovaných dibenzofuranů (PCDF), jejichž vznik je se spalováním odpadů obvykle spojován, některé jsou extrémně toxické a mutagenní a vyznačují se značnou stabilitou v životním prostředí. Obdobně je se spalováním spojován vznik kogenerů tzv. polychlorovaných dibenzodioxinů (PCDD). Tyto sloučeniny vznikají především spalováním organických látek s obsahem chloru (například PVC, PCB) při teplotách nižších než 1100 °C. Spalování odpadů v cementářské rotační peci v Čížkovicích však probíhá při teplotách vyšších než 1250°C (teplota plamene až 2100°C) s dobou zdržení 5 až 8 sekund a obsah chloru ve spalovaných odpadech je přísně limitován a průběžně sledován interní i vnější analytickou kontrolou. Díky tomu nebyl u tohoto zdroje zákonný limit pro emise polychlorovaných dibenzodioxinů/dibenzofuranů nikdy překročen a v roce 2010 byla emise PCDD/F dokonce pod mezí analytické detekce, a to přesto, že zde bylo v tomto roce spáleno 40 217 tun odpadů, včetně 9.589 tun dehtových kalů z odpadních lagun bývalého Chemopetrolu.

Pro zajímavost, emisní limit PCDD/F jsou pro cementárnu v Čížkovicích stanoveny ve výši 0,1 ng/m3 (nanogram) a průměrná koncentrace těchto látek v lokálním topeništi na pevná paliva o průměrné kapacitě je v literatuře uváděna ve výši desítek ng/m3. V souvislosti se zahájením energetického využití (spalování) neutralizovaných kalů z Ostrama nebyl a nebude tento emisní limit nijak navýšen. Ropné rafinační kaly z Ostrama přitom chlor prakticky neobsahují, což bylo pečlivě a mnohonásobně ověřeno v rámci řízení o změně integrovaného povolení pro společnost CELIO a.s. Maximální hodnota obsahu chloru v sušině z celkem 80 hodnocených vzorků nepřesáhla 0,36 % hm., přičemž limit stanovený integrovaným povolením pro cementárnu v Čížkovicích činí max. 1 % hm.

Lze shrnout, že sdělení autorky o emitování furanu a jeho následcích odporují všeobecně přijímaným poznatkům průmyslové toxikologie. Rovněž ostatní emisní limity jsou dle povinně prováděných měření cementárnou v Čížkovicích dodržovány a tvrzení autorky článku o „smrtícím koktejlu“ je tudíž nepravdivé. Pro získání podrobnějších informací se lze obrátit na Krajský úřad Ústeckého kraje.

Autor: Ludmila Veselá

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Most (v černém) versus Dalfsen.
9

Černí andělé s přehledem vyřadili holandský Dalfsen

Brian Ihnačák v litvínovském dresu.

Premiéra s gólem? Nepřinesl nám výhru, takže nic, smutnil Ihnačák

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení