VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babyboxy zachraňují životy dětí, OSN navzdory

Severní Čechy – Nic neotřese společností tolik jako zpráva o nalezení mrtvého tělíčka v kontejneru.

20.7.2011
SDÍLEJ:

Babybox v děčínské nemocnici je v provozu od 12. dubna loňského rokuFoto: DENIK/Karel Pech

V roce 2005 však hladiny médií vzbouřila jiná zpráva. V Česku byl instalován první babybox. Jednoduché zařízení, které ženám, které se z jakéhokoliv důvodu nemohou či nechtějí o dítě starat, a přesto jej porodí, často za velmi dramatických okolností, pomůže nechat dítě přežít.

Princip babyboxů je jednoduchý. Jedná se o vyhřívanou schránku, do níž rodička anonymně položí narozené dítě. Poté, co se dvířka zaklapnou, není možno krok zvrátit, dítě vyjmout. Ihned se ale zalarmuje zařízení s kamerou, které na sesterně novorozeneckého oddělení hlásí, že babybox má svého obyvatele. A nastává obvyklý kolotoč.

„Pokud je dítě odloženo do babyboxu, musí být okamžitě po zjištění této skutečnosti převezeno do zdravotnického zařízení, a to mu musí poskytnout odpovídající zdravotní péči. Zdravotnické zařízení provede všechna zdravotní vyšetření, která jsou nutná ke zjištění stavu dítěte a založení do zdravotní dokumentace, dítě hospitalizuje a je zároveň povinno o odloženém dítěti neprodleně informovat místně příslušný „orgán sociálně-právní ochrany dětí“. V nemocnici je dítě hospitalizováno po dobu, než jsou vyřízeny potřebné formality před umístěním do kojeneckého ústavu,“ vysvětluje Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, a. s., která spravuje babyboxy ve všech pěti svých nemocnicích – v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Chomutově a Mostu.


Babyboxy zachraňují nejen samotný život, ale i jeho kvalitu. Svědčí o tom obsah babyboxů. Někdy kus špinavého trička, do něhož je právě narozené dítě zabalené, jindy dopis s prosbou, aby byl dítěti dopřán lepší život…

„Byl bych blázen, kdybych tvrdil, že babyboxy jsou samospasitelné. Vždycky tady budou ženy, kterým v důsledku psychózy našeptají nějaké hlasy, že má dítě zabít. Nicméně fakt, že během letošního roku se u nás takový případ ještě nestal, mě nesmírně těší,“ říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess.


Právo na život? Ano, ale podle úřadu


V současné době čelí nicméně jeho zařízení kritice výboru OSN, podle kterého porušují babyboxy hned několik článků Úmluvy o právech dítěte. Například jsou prý v rozporu třeba s právem dítěte na život a od narození i na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnosti znát své rodiče. „Právo na život stojí na nejvyšším místě. Babyboxy život zachraňují,“ reagovala nedávno pro ČTK vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
„Úmluvu ctíme a jsme si zcela jisti, že babyboxy s ní v ničem nekolidují. K projektu babyboxů se vyjádřil závazným posudkem Ústav státu a práva Akademie věd České republiky a neshledal rozpory ani s českými zákony, ani s Úmluvou,“ říká v oficiálním prohlášení ke kritice OSN Ludvík Hess.
„Motiv pro zřizování babyboxů spočívá na základním mravním i právním principu - ochrana života stojí nade vším, včetně práva znát svůj biologický původ, jež Úmluva doplňuje slovy „pokud je to možné“,“ vysvětluje.


Babyboxy podle komuniké využívají i osoby, které nějakým způsobem propadly stávající sociální sítí - ženy, které nezachytily sociální orgány, ženy, které jsou cizinky a jsou zde nelegálně, nebo třeba ženy, které jen republikou procházejí. „Nepředpokládaná skutečnost, že babyboxy jsou v naší společnosti v tak vysoké míře pro odložení nechtěných dětí využívány, je sama o sobě alarmující a je důkazem o jejich potřebnosti, neboť jsou pro děti posledním místem záchrany tam, kde jiné právní možnosti jsou z nejrůznějších důvodů pro zoufalé matky nepřijatelné nebo nedostupné,“ vysvětluje v dopise Ludvík Hess.


Navzdory výtkám světové organizace zachránily babyboxy, které jsou od roku 2008 českým patentem, za posledních několik dní další tři děti. V nemocnicích Krajské zdravotní, a. s., se ve schránkách objevily dosud tři děti, dvě v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a jedno v Děčíně.


Před a po „doporučení“ OSN


První padesátka dětí v České republice byla odložena „před OSN“, další počítá zakladatel babyboxů „po OSN“. Zprávu o kritice OSN vydala Česká televize 22. června. V neděli 3. července se otevřela dvířka babyboxu v šumperské nemocnici. Nešťastná maminka do něj vložila právě narozenou holčičku. Byla nahá i s placentou, narodila se doslova vedle babyboxu. „Druhé děťátko nového číslování byla také holčička, zdravá a oblečená. S doktorem jsme holčičku pojmenovali Jana Husová,“ popsal Ludvík Hess praktiku, podle které dítě většinou dostává jméno dle kalendáře. Malá Jana se narodila právě 6. července. Třetím přírůstkem během pouhých několika dnů byl zdravý chlapeček. V dupačkách a dopisem vyjadřujícím přání lepšího života pro nechtěné dítě…


„Není to chyba babyboxů, ale celého nastavení sociálních institucí a jejich kompetencí a činností, ale i možností,“ říká Ludvík Hess v komuniké. Reaguje tak zároveň na kritiku ze strany dalších odpůrců, podle nichž babyboxy nahrávají nezodpovědnému chování.


„Babyboxy nenastolují určitý neblahý stav, ony pouze reagují na neblahý stav společnosti,“ dodává Hess v závěru dokumentu. Jeho slova na účet české společnosti pak nejlépe dokresluje fakt, že OSN se nedotkla pouze babyboxů, které pravděpodobně kvůli nesprávné interpretaci člena českého výboru považovala za inkubátory. Předmětem kritiky se totiž stal velký počet dětí v dětských domovech a ústavech. O tom se ale na rozdíl od babyboxů nehovoří. Zato počet babyboxů se v blízké době rozroste o další dva v Neratovicích a Hradci Králové.

Jana Švecová
Ivo Chrástecký20.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michal Zamazal se narodil 7. října 2017 v 8.20 hodin mamince Věře Jarošové z Litvínova. Měřil 49 cm a vážil 3,2 kilogramu.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Most

Ilustrační foto.
10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Černí andělé s přehledem vyřadili holandský Dalfsen

Most /FOTOGALERIE/ – Bez větších potíží si mostecké házenkářky v odvetném zápase evropského poháru EHF poradily s holandským Dalfsenem. Mostečanky si přivezly od soupeře čtyřbrankový náskok. Doma pak v klidu zvítězily 28:20 (16:10) a postupují do další fáze evropské soutěže. Dalšího soupeře jim určí los.

Premiéra s gólem? Nepřinesl nám výhru, takže nic, smutnil Ihnačák

Litvínov /ROZHOVOR/ – Nastoupil k prvnímu zápasu a hned se ukázal gólem. Brian Ihnačák po sedmi měsících v ostrém duelu nezklamal. Zklamalo ho pouze to, že jeho gól nebyl vítězný. Sám to viděl, jako by ho ani nedal. „Nejdůležitější je výhra. Tu nemáme,“ vykládala po severočeském derby s Libercem nová útočná akvizice hokejového Litvínova.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení