Ta zatím příliš mnoho hlasů do 7. září neposbírala, jak je zřejmé z infografiky dole. Dosavadních 14 hlasů je skutečně málo.

Vzhledem k tomu, že o nejsympatičtějším stromu republiky může veřejnost rozhodovat ještě měsíc, až do 10. října, lze umístění zástupce Ústeckého kraje v dvanáctičlenném „pelotonu“ ještě zásadně změnit.

Výtěžek na výsadby

Hlasováním pro svého oblíbence přispějete do veřejné sbírky, jejíž výtěžek směřuje na výsadby nových stromů. V loňském roce se do volby Stromu roku zapojilo téměř 47 tisíc lidí.

Díky sbírce se na jaře podařilo vysadit přes 700 stromů, přibližně stejný počet přibude ještě na podzim.

V čele ankety je momentálně Měchnovský dub ze Středočeského kraje. Druhé místo prozatím obsadil jihomoravský Lomnický buk, těsně následovaný Velkým javorem z Vysočiny.

„Převážná většina vyplněných archů k nám dorazí až v posledním týdnu hlasování. Celkový počet hlasů se pak každoročně navýší až k padesáti tisícům. Můžeme tedy očekávat, že výsledné pořadí stromů se ještě hodně promění,“ uvádí koordinátorka ankety Hana Rambousková.

Svého favorita může podpořit každý, stačí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS STROM1-12 na číslo 87 777. (Z infografiky na této straně lehce spočítáte, jaké číslo do DMS dosadit.

Ta pro duchcovskou borovici má tedy tvar DMS STROM4. Cena DMS je 30 Kč, 27 Kč obdrží Nadace Partnerství (NP). Získané peníze poputují do veřejné sbírky určené na výsadbu stromů po celé republice. Druhou možností je hlasovat pomocí zpoplatněných archů, které jsou k dispozici na stránkách www.stromzivota. cz/anketa.

Finálová účast Ústeckého kraje od roku 2002
2002 – 2. místo: Nepomyšlská lípa (lípa srdčitá), obec Nepomyšl, stáří 320 let
2003 – 5. místo: Chlumecký dub (dub), Chlumec u Ústí nad Labem, 100 let
2004 – 7. místo: Buk v Budlíně (buk lesní), Žerotín u Loun, 150 let
2005 – 12. místo: Lípa v Radonicích (lípa malolistá), náměstí v Radonicích, 200 let
2006 – 11. místo: Varnsdorfská hruška (hrušeň obecná), Truhlářská ulice ve Varnsdorfu, 100 let
2009 – 10. místo: Žeberská lípa (lípa velkolistá), nedaleko Kundratické myslivny u Vysoké Pece na Chomutovsku, 700 let
2010 – ? místo: Borovice v blízkosti ZŠ v Duchcově na Teplicku, 60 let
Titul Strom hrdina od roku 2003 získalo šest stromů z Ústeckého kraje:
2003 – Děčínský tisovec dvouřadý, mezi poliklinikou a bývalým koupalištěm v Děčíně, stáří 150 let
2004 – Jabloň v Mikulášovicích na Děčínsku, 90 let
2005 – Oldřichův dub v Peruci na Lounsku, západní okraj obce, na břehu potůčku u silnice, 1000 let
2006 – Korozlucká líska (líska turecká), zámecký park v Korozlukách na Mostecku, 200 let
2010 – Dub ve Stroupči na Lounsku a hruška ve Spořicích na Chomutovsku, věk stromů neuveden

Vítězný strom, který získá titul Strom roku 2010 a bezplatné ošetření od společnosti Prostrom Bohemia, vyhlásí NP 20. října u příležitosti oslav Dne stromů v ČR.

Anketa Strom roku, kterou vyhlašují každoročně od roku 2002 Nadace Partnerství a Ministerstvo životního prostředí ČR, zatím nemá vítěze z Ústeckého kraje.

Nejvýše druhé místo

Nejvýše dosáhla lípa srdčitá z Nepomyšle na Lounsku, která skončila v premiérovém ročníku soutěže na druhém místě. Od té doby stromy, které se v následujících ročnících dostaly do finále, sbíraly umístění od 5. až po 12. místo.

V letech 2007 až 2008 se do republikového finále dokonce nedostal ani jeden strom z Ústeckého kraje. Desátá byla loni sedm set let stará Žeberská lípa, která dostala jméno podle hradu Starý Žeberk, jenž v minulosti stál na nedalekém kopci u Vysoké Pece na Chomutovsku.

Cena za statečnost

Pro stromy, které přežívají v náročných podmínkách nebo přes značné stáří přežily do dnešních dnů, vzniklo v roce 2003 zvláštní ocenění. Kromě finalistů ankety vybrala porota tedy i osm stromů, které získaly titul „Strom hrdina“.

V minulosti ho získaly i čtyři stromy z Ústeckého kraje, ale nikdy se nestalo, že by ho obdržely z tohoto regionu v jednom roce dva stromy. Až letos: mezi osmičkou oceněných jsou totiž dub ze Stroupče na Lounsku a hruška ze Spořic na Chomutovsku.