VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REPORTÁŽ: Pevný stisk zubů rotvajlera cítím i přes rukáv

Litvínov - Do fotoreportéra Deníku, jako psovoda – figuranta, se s chutí zakousl rozzuřený služební pes jménem Katt, což znamená Horký dech.

30.4.2010
SDÍLEJ:

Nepříjemný pocit je cítit v zádech vrčícího zabijáka v podobě služebního psa. S rozeběhem se zakousává jeho obrovská tlama do speciálního rukávu. Psovod městské policie v Litvínově Petr Tyml měl chvílemi plné ruce práce, aby rotvajlera Katta uklidnil.Foto: pro Deník Radim Kuriljak

Běžím jak o život, v zádech cítím nepříjemné mrazení. Mám strach. Hrůzostrašné vrčení je blíž a blíž. Jako by za mnou běžel opravdový zabiják. Pes baskervillský.

V okamžiku se mi rozzuřený rotvajler zakousává do ruky. Smýká se mnou. Neudržím balanc a padám na zem. Běsnící pes se mnou hází ze strany na stranu. Připadám si jako hadrový panák.

„Drž ruce pořád od sebe. Nikdy je nedávej k tělu,“ zní mi stále v uších rady psovoda městské policie v Litvínově Petra Tymela.

Figurant psovodů má těžký život

V ochranném obleku jsem se rozhodl vyzkoušet práci policejního psovoda a především pak figuranta při cvičení ostrých služebních psů.

Ještě před tím, než jsem se postavil proti „čtyřnohým policistům,“ odkládám brýle a oblékám si mohutný ochranný oděv vycpaný vatou. Chránit má celé tělo před pevnými stisky tesáků.

Jedním z nich je i hrůzu nahánějící služební pes, pětiletý rotvajler Katt. Pochází z chovné stanice a má dokonce papíry, jde o šlechtěného psa. Jeho celé jméno zní Katt – Horký dech.

„Tady městská policie. Jménem zákona, stůjte! Slyším z povzdálí hlas psovoda Petra. Jeho výzvu naoko ignoruji. Utíkám dál. Psovod Radim Kuriljak se mezitím stává redakčním kolegou a fotí mé zadržení.

Opět na povel běžím a opět cítím nepříjemný strach i mrazení zároveň. Během vteřiny cítím zase na levé ruce pevný stisk tesáků rozzuřeného rotvajlera.

Škubnutí tělem a jsem rázem opět na zemi. Konečně přibíhá psovod Tymel. „Pusť!“ zavelel a Katt poslušně pouští můj rukáv. Psovod s Kattem odchází.

Pevný stisk Katta nevydržely hodinky

Mám čas na odpočinek. Třesu se po celém těle. Pot mi stéká po zádech a strachu se ne a ne zbavit. Zjišťuji, že pevný stisk zubů nevydržely mé hodinky. Ruku mám samou oděrku.

I přes silný ochranný oblek je má ruka poseta jednou modřinou vedle druhé. „Počkej večer, to bude daleko horší,“ žertuje psovod Radim Kuriljak.

„Dáme si to ještě jednou. Zkusíme teď revír. To znamená, že se schováš za roh psince a já Katta pustím, aby tě vyčmuchal. Neboj. Bude tentokrát jen štěkat, až tě najde. Nic víc. Jen v klidu stůj a pozor na ruce. Hlavně nevystrkuj z rukávu prsty, mohl bys o ně přijít!“ říká mi vážným hlasem psovod Tymel.

Ukrývám se. Čekám, jestli mě Katt najde. Naštěstí mu Petr nechává nasazený náhubek. Alespoň něco. A už je tu. Zuřivé vrčení a hrůzostrašný štěkot. Našel mě během okamžiku.

Z dálky slyším hlas policejního psovoda. Služební pes mi za zády nepříjemně štěká a občas košíkem zuřivě strká do těla. Čeká na jakýkoliv impuls.

„Pokud by ses pohnul, chtěl utéct nebo ho napadnout, pro Katta by to bylo znamení a šel by po tobě!“ vysvětlil psovod Tymel.

Vzorem pro všechny je Vilda Babička

Radim Kuriljak mezitím odkládá služební fotoaparát. „Všichni služební psi mají povinné atesty, které jsou vydávány na dva roky. Je to jakési osvědčení, které těmto psům umožňuje vykonávat zásahy u městské policie. Úzce spolupracujeme s hlavním komisařem, elitou policejních psovodů Vildou Babičkou a jeho kolegou Mírou Šimkem. Právě u nich také naši psi absolvují povinné přezkoušení. Pokud neprojdou, do zásahů nesmí,“ říká psovod litvínovských strážníků Radim

Dodává. „Vilda Babička je můj psovodský vzor. Jezdíme za ním s každým problémem, nebo jen tak pro rady. Vždy ochotně pomůže. Je to takový psovodský táta,“ říká o svém idolu Radim.

Psovod i pes musí být jedna duše

Psovodi jedním dechem dodávají, že starat se o služební psy, to není jen práce, ale i poslání a každý psovod je se psy sžitý a věnuje se jim ve dne v noci.

„Například Katt není jen služební pes, je to i můj soukromý pes. Jsme spolu proto čtyřiadvacet hodin. Je to kolega i člen naší rodiny. psovod si nemůže přijít do práce odsloužit si své hodiny a jít domů. O svého svěřeného psa se musí starat i kdyby nebyl jeho vlastní. Jedině pak se psovod může stoprocentně na svého čtyřnohého kolegu spolehnout. Musejí být sehraní,“ tvrdí Tymel.

Zasahují proti zlodějům i fandům

Služební psi městské policie v Litvínově stále častěji zasahují nejen při chytání zlodějů například v zahrádkářských koloniích nebo u zadržení agresivních pachatelů, ale často jsou psovodi nasazováni i na sportovní utkání, kdy hlídají rozvášněné fanoušky před stadionem.

Velkými pomocníky jsou služební psi i v případě pochodů extrémistů v Janově, kdy se rovněž osvědčili.

„Každý z našich služebních psů si připsal za svou letitou práci u policie nejedno úspěšné zadržení, často i nebezpečných pachatelů trestné činnosti,“ řekl další psovod Michal Schreiber.

Strážníci – psovodi zasahují také ve spolupráci s městským útulkem i u odchytů zatoulaných nebo opuštěných psů. Speciálně vyškolení psovodi každého takového čtyřnohého tuláka odchytí a převezou do útulku.

V útulku jsou policisté jako doma

„V případě, že pes se jen zaběhl a má známku, tak neprodleně kontaktujeme majitele a psa mu předáváme v rekordním čase. V opačném případě pak takový tulák čeká, než se o něj jeho pán sám přihlásí,“ vysvětlil psovod Radim.

Psovodi ale nezasahují jen u psů, ale jsou povoláváni i k odchytům jiných zvířat. Strážníci tak mají na svém kontě i kuriózní zákroky, například při vyproštění nutrie z plotu, sundavání kočky ze stromu, odchytu zmije ze sklepení panelového domu nebo vysvobození srnky uvízlé v kanálové vpusti.

Litvínovská městská policie také uspořádala 10. ročník soutěže psovodů městských policií a ozbrojených sborů.

Sklízejí úspěchy i ve sportovní kynologii

Do soutěže se zapojilo celkem 15 psovodů městské policie z Ústí nad Labem, Kadaně, Kutné hory, Mostu a psovodi státní policie v Mostě.

V kategorii družstev získalo hlavní cenu a putovní pohár města Litvínova zpět družstvo litvínovských strážníků, a to psovodi Petr Tyml a Michal Schreiber.
Druhé skončilo družstvo psovodů státní policie z Mostu a třetí byli psovodi z Ústí nad Labem.

Litvínovský strážník Petr Tyml spolu se svým služebním psem Kattem se po soutěži navíc umístil i na prvních místech v kategoriích: nejlepší jednotlivec a nejlepší obrana.

Autor: Jan Vraný

30.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/ -KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 18700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/ -KA, Celoroční provoz - pracovní doba od 6:30 - 15:00 po-pá, práce v kuchyni se zajištěním stravy pro děti od 2-26 let snídaně, obědy, večeře, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na obědy, očkování, důchodové připojištění, HLÁSIT SE: Kavecká Miroslava Mgr., tel.: 476703647, e-mail: ddkhb@edu-most.cz, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, most, k.h.borovského 1146, příspěvková organizace, K. H. Borovského, č.p. 1146, 434 01 Most 1. Informace: Miroslava Kavecká, +420 476 703 647.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ, POŽADUJEME:, - SŠ, technický obor, - praxe na pozici elektrikáře min. 2 roky, - samostatnost, komunikativnost, zodpovědnost, Zaměstnanecké výhody: narozeninový bonus, docházkový bonus, HLÁSIT SE: Dolejší Martina, tel.: 733165305, e-mail: Martina.dolejsi@mwardmfg.com, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: M.ward manufacturing, s.r.o., 434 01 Most 1. Informace: Martina Dolejší, +420 733 165 305.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 270 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍK KOLEJOVÝCH KONSTRUKCÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18270 kč, mzda max. 19920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK KOLEJOVÝCH KONSTRUKCÍ, Střední vzdělání s výučním listem strojního, případně stavebního směru, výhodou praxe v oboru a platný svářečský průkaz. Odpovědnost, flexibilita, zdravotní způsobilost, práce na údržbě a opravách kolejí a výhybek v obvodu Správy tratí Most., Zaměstnanecké výhody: podnikové starvování, dovolená navíc, jízdní výhody, příspěvek na penzijní a životní pojištění (po 1 roce), HLÁSIT SE: Valeš Jiří Ing., tel.: 972425490, e-mail: vales@szdc.cz, orunlnabor@szdc.cz, osobně na adrese Železničářská 31, Ústí nad Labem. Pracoviště: Správa železniční dopravní cesty, státní organizace- most, 434 01 Most 1. Informace: Jiří Valeš, +420 972 425 490.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají ŘIDIČ - STROJNÍK AUTODOMÍCHÁVAČE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ - STROJNÍK AUTODOMÍCHÁVAČE, POŽADUJEME:, - výpis karty řidiče, - ŘP s. C, - strojnický průkaz - výhodou, - digitální karta tachografu, - praxe s vozidly nad 12,5 t min. 5 let, - psychotesty, - profesní průkaz, Nekontaktovat provoz TBG Most!!!, Zaměstnanecké výhody: stravenky, služební telefon, 25 dní dovolené, HLÁSIT SE: Krajča Zdeněk, tel.: 728584391, e-mail: zdenek.krajca@cmbeton.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Českomoravský beton, a.s.-1, 434 01 Most 1. Informace: Zdeněk Krajča, +420 728 584 391.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Triatlon na Matyldě.
39

FOTO: Na Matyldě se vrhli do vody Krušnomani a Krušnomanky

Ilustrační foto.

Hasiči vyjeli k požáru výškové budovy. Byl to ale planý poplach

Liga mistrů? Je to sen, ale nesmutníme, říkají opory Černých andělů

Most – Jejich sportovní životopis by jim jiné špičky mohly závidět. Házenkářky Černých andělů Dominika Müllnerová a Petra Maňáková jsou v současném týmu Mostu nejúspěšnější a nejzkušenější hráčky. Jednu kolonku ve výčtu svých dosažených met mají ale ještě prázdnou – Ligu mistrů.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Bezpečnost chodců zvýší nový ostrůvek na přechodu Pod Lajsníkem

Most - V ulici Pod Lajsníkem v Mostě mají chodci k dispozici nový ostrůvek, který má zvýšit jejich bezpečnost. Výstavba byla součástí dopravních úprav šesti městských přechodů, která zahrnovala i nové osvětlení „zeber“. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT