VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REPORTÁŽ: Pevný stisk zubů rotvajlera cítím i přes rukáv

Litvínov - Do fotoreportéra Deníku, jako psovoda – figuranta, se s chutí zakousl rozzuřený služební pes jménem Katt, což znamená Horký dech.

30.4.2010
SDÍLEJ:

Nepříjemný pocit je cítit v zádech vrčícího zabijáka v podobě služebního psa. S rozeběhem se zakousává jeho obrovská tlama do speciálního rukávu. Psovod městské policie v Litvínově Petr Tyml měl chvílemi plné ruce práce, aby rotvajlera Katta uklidnil.Foto: pro Deník Radim Kuriljak

Běžím jak o život, v zádech cítím nepříjemné mrazení. Mám strach. Hrůzostrašné vrčení je blíž a blíž. Jako by za mnou běžel opravdový zabiják. Pes baskervillský.

V okamžiku se mi rozzuřený rotvajler zakousává do ruky. Smýká se mnou. Neudržím balanc a padám na zem. Běsnící pes se mnou hází ze strany na stranu. Připadám si jako hadrový panák.

„Drž ruce pořád od sebe. Nikdy je nedávej k tělu,“ zní mi stále v uších rady psovoda městské policie v Litvínově Petra Tymela.

Figurant psovodů má těžký život

V ochranném obleku jsem se rozhodl vyzkoušet práci policejního psovoda a především pak figuranta při cvičení ostrých služebních psů.

Ještě před tím, než jsem se postavil proti „čtyřnohým policistům,“ odkládám brýle a oblékám si mohutný ochranný oděv vycpaný vatou. Chránit má celé tělo před pevnými stisky tesáků.

Jedním z nich je i hrůzu nahánějící služební pes, pětiletý rotvajler Katt. Pochází z chovné stanice a má dokonce papíry, jde o šlechtěného psa. Jeho celé jméno zní Katt – Horký dech.

„Tady městská policie. Jménem zákona, stůjte! Slyším z povzdálí hlas psovoda Petra. Jeho výzvu naoko ignoruji. Utíkám dál. Psovod Radim Kuriljak se mezitím stává redakčním kolegou a fotí mé zadržení.

Opět na povel běžím a opět cítím nepříjemný strach i mrazení zároveň. Během vteřiny cítím zase na levé ruce pevný stisk tesáků rozzuřeného rotvajlera.

Škubnutí tělem a jsem rázem opět na zemi. Konečně přibíhá psovod Tymel. „Pusť!“ zavelel a Katt poslušně pouští můj rukáv. Psovod s Kattem odchází.

Pevný stisk Katta nevydržely hodinky

Mám čas na odpočinek. Třesu se po celém těle. Pot mi stéká po zádech a strachu se ne a ne zbavit. Zjišťuji, že pevný stisk zubů nevydržely mé hodinky. Ruku mám samou oděrku.

I přes silný ochranný oblek je má ruka poseta jednou modřinou vedle druhé. „Počkej večer, to bude daleko horší,“ žertuje psovod Radim Kuriljak.

„Dáme si to ještě jednou. Zkusíme teď revír. To znamená, že se schováš za roh psince a já Katta pustím, aby tě vyčmuchal. Neboj. Bude tentokrát jen štěkat, až tě najde. Nic víc. Jen v klidu stůj a pozor na ruce. Hlavně nevystrkuj z rukávu prsty, mohl bys o ně přijít!“ říká mi vážným hlasem psovod Tymel.

Ukrývám se. Čekám, jestli mě Katt najde. Naštěstí mu Petr nechává nasazený náhubek. Alespoň něco. A už je tu. Zuřivé vrčení a hrůzostrašný štěkot. Našel mě během okamžiku.

Z dálky slyším hlas policejního psovoda. Služební pes mi za zády nepříjemně štěká a občas košíkem zuřivě strká do těla. Čeká na jakýkoliv impuls.

„Pokud by ses pohnul, chtěl utéct nebo ho napadnout, pro Katta by to bylo znamení a šel by po tobě!“ vysvětlil psovod Tymel.

Vzorem pro všechny je Vilda Babička

Radim Kuriljak mezitím odkládá služební fotoaparát. „Všichni služební psi mají povinné atesty, které jsou vydávány na dva roky. Je to jakési osvědčení, které těmto psům umožňuje vykonávat zásahy u městské policie. Úzce spolupracujeme s hlavním komisařem, elitou policejních psovodů Vildou Babičkou a jeho kolegou Mírou Šimkem. Právě u nich také naši psi absolvují povinné přezkoušení. Pokud neprojdou, do zásahů nesmí,“ říká psovod litvínovských strážníků Radim

Dodává. „Vilda Babička je můj psovodský vzor. Jezdíme za ním s každým problémem, nebo jen tak pro rady. Vždy ochotně pomůže. Je to takový psovodský táta,“ říká o svém idolu Radim.

Psovod i pes musí být jedna duše

Psovodi jedním dechem dodávají, že starat se o služební psy, to není jen práce, ale i poslání a každý psovod je se psy sžitý a věnuje se jim ve dne v noci.

„Například Katt není jen služební pes, je to i můj soukromý pes. Jsme spolu proto čtyřiadvacet hodin. Je to kolega i člen naší rodiny. psovod si nemůže přijít do práce odsloužit si své hodiny a jít domů. O svého svěřeného psa se musí starat i kdyby nebyl jeho vlastní. Jedině pak se psovod může stoprocentně na svého čtyřnohého kolegu spolehnout. Musejí být sehraní,“ tvrdí Tymel.

Zasahují proti zlodějům i fandům

Služební psi městské policie v Litvínově stále častěji zasahují nejen při chytání zlodějů například v zahrádkářských koloniích nebo u zadržení agresivních pachatelů, ale často jsou psovodi nasazováni i na sportovní utkání, kdy hlídají rozvášněné fanoušky před stadionem.

Velkými pomocníky jsou služební psi i v případě pochodů extrémistů v Janově, kdy se rovněž osvědčili.

„Každý z našich služebních psů si připsal za svou letitou práci u policie nejedno úspěšné zadržení, často i nebezpečných pachatelů trestné činnosti,“ řekl další psovod Michal Schreiber.

Strážníci – psovodi zasahují také ve spolupráci s městským útulkem i u odchytů zatoulaných nebo opuštěných psů. Speciálně vyškolení psovodi každého takového čtyřnohého tuláka odchytí a převezou do útulku.

V útulku jsou policisté jako doma

„V případě, že pes se jen zaběhl a má známku, tak neprodleně kontaktujeme majitele a psa mu předáváme v rekordním čase. V opačném případě pak takový tulák čeká, než se o něj jeho pán sám přihlásí,“ vysvětlil psovod Radim.

Psovodi ale nezasahují jen u psů, ale jsou povoláváni i k odchytům jiných zvířat. Strážníci tak mají na svém kontě i kuriózní zákroky, například při vyproštění nutrie z plotu, sundavání kočky ze stromu, odchytu zmije ze sklepení panelového domu nebo vysvobození srnky uvízlé v kanálové vpusti.

Litvínovská městská policie také uspořádala 10. ročník soutěže psovodů městských policií a ozbrojených sborů.

Sklízejí úspěchy i ve sportovní kynologii

Do soutěže se zapojilo celkem 15 psovodů městské policie z Ústí nad Labem, Kadaně, Kutné hory, Mostu a psovodi státní policie v Mostě.

V kategorii družstev získalo hlavní cenu a putovní pohár města Litvínova zpět družstvo litvínovských strážníků, a to psovodi Petr Tyml a Michal Schreiber.
Druhé skončilo družstvo psovodů státní policie z Mostu a třetí byli psovodi z Ústí nad Labem.

Litvínovský strážník Petr Tyml spolu se svým služebním psem Kattem se po soutěži navíc umístil i na prvních místech v kategoriích: nejlepší jednotlivec a nejlepší obrana.

Autor: Jan Vraný

30.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DO NAŠEHO PRACOVNÍHO TÝMU HLEDÁME SKLADNÍKA/-NICI, NÁPLŇ PRÁCE, - příjem, skladování materiálu a výdej do výroby, - výdej zboží ze skladu, - zajišťování kvalitativních a kvantitativních přejímek, - kontrola dodacích listů, - aktualizace údajů o zásobách, PRACOVNÍ POŽADAVKY, - střední odborné vzdělání s vyučním listem, - průkaz na VZV (není podmínkou - zaškolíme), - fyzická zdatnost, - základy na PC (excel, outlook), HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz - do předmětu prosím uvádějte: Skladník - Litvínov, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 20 000 Kč

Úředníci ve skladech MISTR SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MISTR SKLADU, NÁPLŇ PRÁCE, - vedení týmu skladníků, - vedení přípravy nakládky a vykládky, - fyzická účast na nakládce a vykládce, - odpovědnost za proces skladování, - provádění kontrol v rámci skladového hospodářství, POŽADUJEME, - praxi ve skladu výrobní společnosti min. 2 roky, - platný průkaz VZV, - praxe na VZV, - vůdčí schopnosti, - rozhodnost, - organizační schopnosti, - výpis z RT, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu uvádějte MISTR SKLADU, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 16 000 Kč

Úředníci ve skladech EXPEDIENT. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: EXPEDIENT, NÁPLŇ PRÁCE:, - vedení evidence skladového hospodářství, tvorba DL, řízení pracovního teamu skladníků, aj., POŽADAVKY, - uživatelská znalost PC - Microsoft Office, - výhodou znalost systému SAP, - nutná odolnost vůči stresu, - praxe na obdobné pozici výhodou, - základy AJ/NJ, - organizační schopnosti, Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, HLÁSIT SE: Rysová Hana, e-mail: hana.rysova@sapril.cz, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 14 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) ASISTENT/-KA ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/-KA ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE, Komunikativnost, příjemné vystupování, pečlivost, zodpovědnost, schopnost samostatné práce, předpoklady pro týmovou spolupráci, časová flexibilita, vysoké pracovní nasazení, práce s PC, Zástup za mateřskou dovolenou, Zaměstnanecké výhody: dovolená navíc, HLÁSIT SE: Beerová Veronika Mgr., e-mail: asistentka@akbeerova.cz, osobně na adrese Masarykovo nám. 292, Litvínov. Pracoviště: Mgr. veronika beerová- advokátní kancelář, Masarykovo nám., č.p. 292, 436 01 Litvínov 1. Informace: Veronika Beerová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nadace Unipetrol vyhlásila druhý ročník stipendijního programu

V Litvínově vznikne nový skatepark
12

Litvínov chce postavit moderní skatepark. Posloužit má i cyklistům

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Pozor! Divočáci v Ústeckém kraji trpí nebezpečnou nemocí

Ústecký kraj - S Aujeszkyho chorobou se setkala čtvrtina populace divočáků z Mostecka a Chomutovska.

Divadlo rozmanitostí získalo Cenu Dítko na festivalu v Dlouhé

Praha - Letošní festival Dítě v Dlouhé v Praze představil malým divákům skutečně rozmanité inscenace, od činohry po loutkárnu, od klasického zpracování až po alternu.

AKTUALIZOVÁNO

Bílý prášek v obálce vyklidil budovu mosteckého soudu

Most – Podle prvního průzkumu se nejednalo o bojovou chemickou látku. Lidé se mohli po chvíli vrátit zpět do práce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT