O chaty i chalupy je stále zájem i na realitním trhu. Manažerka realitní kanceláře AAABYTY.CZ pro Ústecký kraj Kateřina Bilská říká, že sezona chat a chalup je teprve na začátku, tradičně se totiž s tímto typem nemovitostí obchoduje od dubna do října.

Zájem ale je. „Poptávka je v tuto chvíli srovnatelná s loňským rokem i lety předcházejícími,“ říká Kateřina Bilská.

Co se týče zahrádkářských kolonií, je pro zájemce hodně atraktivní lokalitou ústecká část Brná. Kousek od řeky a s hradem v zádech se odpočívá jedna báseň.

Blízko sjezdovky

V oblasti chat a chalup bývá častou podmínkou poptávajících blízkost lyžařských areálů. Lidé chtějí vlek nejlépe přímo za chatou. „Populární je mezi klienty například Mikulov (Bouřňák), Telnice nebo Klíny,“ upřesňuje manažerka realitní kanceláře.

Zájem potvrzuje i starosta Telnice Jaroslav Doubrava.

„Nedávno k nám připojili třetí chatovou oblast – Adolfov. Celkem tedy pod Telnici spadá odhadem 150 chat,“ počítá starosta. Dodává také, že mnozí z chatařů nyní přestavují své chalupy k trvalému bydlení.

Podobně smýšlela i Kateřina Pokorná, která rekonstrukci chaty k celoročnímu bydlení dokončila loni. „Zjistili jsme, že na chatě už trávíme tolik času, že nemá smysl jezdit domů,“ směje se Pokorná. Výhody vidí především v okolní přírodě, která jí ve městě chyběla.

Zájem o chaty, chalupy a zahrádky rozhodně není zanedbatelný. Dle Kateřiny Bilské tvoří rekreační nemovitosti zhruba pět procent realitních obchodů.

Klidně i za miliony

Cenové spektrum je poměrně široké – v zahrádkářských koloniích lze sehnat místo k aktivnímu odpočinku od 200 tisíc korun.

Na druhé straně stojí luxusní chaty a chalupy, které se v atraktivních lokalitách pohybují v cenách okolo 2,5 milionu korun.