Předchozí
1 z 5
Další

Maluji to, co mám ráda. Objevuji pro sebe krajinky, městečka a lidi 

Její naivní obrázky a tvorbu znají lidé nejen z výstav, ale i z pohlednic, z divadelních inscenací nebo z dekorativních předmětů či keramiky. Výtvarnice Sylva Prchlíková žije v Lomu u Mostu, zúčastňuje se malířských nebo sochařských sympozií. Například malířského sympozia v Mostě, dnes známého jako Barevný Benedikt. 

Sylva PrchlíkováZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Obrazy rodačky z Karlových Varů, která žila od roku 1962 v Litvínově a teď žije v Lomu, jsou v soukromých sbírkách v Německu, Dánsku, Francii, Kanadě, USA, Japonsku nebo v Jihoafrické republice. „Maluji to, co mám ráda, objevuji pro sebe krajinky, městečka a lidi,“ říká malířka. Sylva Prchlíková v Litvínově vystudovala gymnázium a pak Střední pedagogickou školu v Litoměřicích. Poté nastoupila jako učitelka ve školce a v letech 1993 – 2002 pracovala jako ředitelka mateřské školy.

Sylva PrchlíkováZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Malováním se začala zabývat již ve školním věku. V osmdesátých letech pro sebe objevila naivní umění. Začala dělat miniatury a později přešla k obrazům větších rozměrů. V současnosti se věnuje nejen malování, ale i sochařině nebo keramice. Spolupracuje s Docela velkým divadlem v Litvínově, kde navrhla a zrealizovala scény pro představení Ta naše písnička, Dokud se zpívá, Princezny jsou na draka a Švec Rumcajs.

Sylva PrchlíkováZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

V roce 2000 získala 1. místo na veletrhu Region tour v Brně za plastickou mapu mosteckého regionu a 1. místo v projektu Zdravá výživa na celostátní soutěži v Jihlavě. Ilustrovala dětskou knihu a CD Vítejte na Mostecku, knihu pro Scholu Humanitas Příběh lentilkové školy, uživatelskou příručku pro podvojné účetnictví a namalovala obálku CD Staré město folkové skupiny Stráníci.

Sylva PrchlíkováZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

„S radostí jsem pomohla svojí ilustrací také na projektu Obnova zámku Ahníkov na Chomutovsku a při aktivitách k ukončení těžby hnědého uhlí na Mostecku,“ říká výtvarnice. „Inspiraci nacházím všude kolem sebe, fotím si různá náměstí, procházím se krajinou a vnímám atmosféru. Jako autodidaktik se necítím vázána konvencemi, perspektivou a kompozicí. S barvami si hraji. Někdy se snažím o poetičnost, lehký žert, něžnost či erotiku. Všímám si obyčejných věcí, přirozenosti a věnuji se detailům,“ dodává.

Sylva PrchlíkováZdroj: Deník/Edvard D. Beneš