Poprchává. Josef Beránek stojí v pantoflích na zápraží a sleduje šedivé mraky, které obklopily krušnohorské údolíčko mezi Načetínským a Flájským potokem. Německo je od Brandova coby kamenem dohodil, ale dnes to na výlet do Seiffenu nebo Olbernhau nevypadá. Není kam spěchat. Odpoledne se možná sejde parta v brandovské restauraci Sokol nebo přijedou vnoučata. Tady, v nejzápadnějším koutu okresu Most, kde čas plyne trochu jinak, si bývalý litvínovský hokejista a trenér užívá seniorský věk. V květnu mu bylo 79 let. „Je tady bezvadný vzduch,“ řekne a nasaje do plic osvěžující lesní vánek.

Je to už dávno, co ještě bez přilby vdechoval na bruslích mráz pod diváckou tribunou. Hokejovou ligu začal hrát v roce 1961. Za Litvínov odehrál 422 utkání, v nichž dal 113 gólů. Pak proslul jako trenér. Pro kolegy to byl „bard, který nikdy nezkazil žádnou legraci“. Teď už devátým rokem bydlí s manželkou v Brandově. Místní kraj zná delší dobu, protože předtím relaxoval na své chatě v Českém Jiřetíně.

„Strašně se mi líbilo na horách, takže jsem se tenkrát rozhodl, že až skončím s hokejem, tak si někde na horách najdu něco na bydlení, a když se naskytne příležitost, tak se tam odstěhuju, protože tady je všude hezky,“ líčí svůj vztah ke Krušnohoří. Při hledání nového domova objeli například Mikulov, Nové Město nebo Novou Ves, ale nakonec je nejvíc zaujala příhraniční vesnička Brandov, kde byla i dobrá nabídka. Koupili rodinný dům a zařídili si trvalý pobyt. „Jsme taková mladší naplavenina,“ směje se nestor litvínovského hokeje a nejlepší střelec mužstva v sezóně 1964/5.

Starosta Brandova Jiří Mooz
O parcely k výstavbě rodinných domů byl velký zájem, říká starosta Brandova

Josef Beránek oceňuje, že většina lidí ve vísce je výborná, že se v ní pravidelně schází parta známých a že obec má dobré vedení, které pořádá nejrůznější akce. Za bonus považuje obchody v sousedním Německu, kam se podle něj vyplatí jezdit na nákupní výlety. Život na horském venkově, skoro na samotě, láká i mladé z jeho rodiny. „Všem se tady líbí,“ svěřuje se senior.

Zdroj: Deník

Jako dlouholetý hokejista a trenér prožil velkou část života v umělém chladu. „Ledu na stadionu jsem si užil dost, ale tady si vychutnávám horské prostředí. Když napadne sníh, tak je to tady moc hezké. A letos byla zima, jak má být,“ vzpomíná.

Hokej sleduje z Krušných hor dál, ale zajímá se i o jiné sporty, hlavně o volejbal a fotbal. Když se však řeč stočí na hokej, je myšlenkami znovu v Litvínově, na stadionu, který se má v příštích letech nahradit novou víceúčelovou sportovní arénou. „Stará hala nám všem přirostla k srdci. Vím, jak se budovala. Začínal jsem v ní, když ještě byla odkrytá. Doba je teď asi taková, že pohodlí pro diváky musí být větší, ale rozhodující je, jestli na to budou chechtáky,“ říká litvínovský hokejový patriot.

Obec Brandov.
OBRAZEM: Poznejte obec Brandov. Leží v pohraničním výběžku v Krušných horách

Jenže i obec, kde našel nový domov, se během posledního století hodně změnila. Dnes už málokdo ví, že malebný Brandov schovaný mezi kopci byl proslulý těžbou antracitu, kvalitního černého uhlí. Brandovské doly fungovaly v letech 1853 až 1942 a zvýšily počet obyvatel až na tři tisíce. Po poválečném odsunu německých dělníků, sedláků a výrobců dřevěných hraček se obec téměř vyprázdnila a dnes má 255 obyvatel. Zmizela i továrnička na zpracování kovů, která naposledy sloužila jako zbrojovka. Zůstalo jen torzo jedné haly v současnosti využívané pro zemědělské účely. Brandovští neslyší ani hukot vlaků. Nádražíčko, které bylo od roku 1928 součástí Svídnické údolní dráhy, je také pryč. Trať zanikla před 40 lety.

Z Brandova je od té doby poklidná vesnice bez průmyslu, v níž chce řada lidí bydlet jako Josef Beránek. Když obec začala před šesti lety budovat v místní části Kolonie novou ulici, nebyla o zájemce nouze. „Ve velmi krátké době se nám podařilo prodat díky enormnímu zájmu všech sedmnáct parcel a na čtrnácti z nich už lidé bydlí v rodinných domech, nebo je postupně dokončují. Výstavbu jsme podmínili trvalým bydlením,“ sdělil starosta Jiří Mooz. 

Josef Beránek starší
Bývalý elitní litvínovský hokejista a trenér. Za Litvínov odehrál 14 sezón a po skončení aktivní hráčské kariéry koučoval desítky let A-mužstvo. Jako trenér dovedl tým ke druhému místu v nejvyšší soutěži a působil i v Brně, Karlových Varech, Praze a Chomutově. Trénoval i juniory. Jeho syn Josef Beránek mladší byl v hokejovém týmu, který získal v Naganu zlatou olympijskou medaili.