Od jeho prvního vystoupení uplynulo osm let, během kterých procestoval celou republiku. Baví hlavně děti ve věku od 3 do 10 let. „Kouzelnictví pro děti je specifická disciplína, protože mají jiné potřeby než dospěláci. Dětské publikum je hodně upřímné. Když se spletete, okamžité reaguje a křičí. To vám dospělák neudělá, leda po několika pivech,“ směje se energií sršící Juřina, když o své neobvyklé činnost vypráví na schůzce v mosteckém Radničním parku. Na sobě má pestrobarevné tričko, které vypovídá o jeho dobré náladě i směřování.
K zábavě pro nejmladší generaci se dostal úplně náhodou. V době, kdy dělal zumbu (taneční fitness program) pro ženy, ho napadlo, že s vystudovaným pedagogickým minimem zkusí zumbu pro maminky s dětmi. Jenže nakonec cvičily jen děti a maminky seděly na lavičce. Díky tomu, jak mu to s dětmi šlo, dostal nabídku z jedné mostecké školky, které vypadl kulturní program s bavičem a potřebovala nějaký záskok. Oslovený Mostečan souhlasil, připravil si pár her a koupil si v obchodě sadu pro kouzelníky. Hodilo se mu, že se zábavné magii jako kluk věnoval, ale nevydržel u ní. „Až v dospělosti člověk získává píli a vytrvalost,“ líčí své začátky.
Do té školky šel s malým růžovým kufříkem, který mu půjčila manželka, ve třídě si vyžádal stůl a židli a v barevném oblečení, tehdy ještě bez dnešního kostýmu, rozjel svou první show. „Byla hodně improvizovaná, skoro bez přípravy. Prostě jsem si řekl, uvidím, co to udělá, a ono se to líbilo,“ vzpomíná na životní premiéru. Doma pak sice propadl pocitu, ježiš marjá, to muselo být hrozný, ale utěšoval se, že šlo jen o jednu akci. Jenže po pár hodinách ve stejný den mu volali z jiné školky, zda by přišel i tam, protože prý slyšeli, jak umí pěkně bavit děti. Pokračoval v tom při zaměstnání – jako pedagogický pracovník střídal péči o děti v soukromé škole s rolí baviče ve školkách.
Pomáhá celá rodina
Postupem času se jeho nový koníček a později živnost rozrostla, dostával další nabídky, přibral dočasně asistentky a dál všemu sám šéfoval a prosazoval své nápady. Nyní si převlek králíka, maskota představení, nasazuje jeho syn, který chodí na dramaťák a naučil se veškerý program a s tátou spolupracuje.
David Juřina se pár let v roli dětského baviče hledal. Z počátku se sebou nebyl spokojen, i když ho ostatní chválili. V Praze si našel kurz dramatické výchovy, kde se naučil, jak komunikovat s divákem, a hlavně jak improvizovat, což ho hodně zajímalo. „Já nemám program naplánovaný do posledního puntíku. Jedu improvizační, kouzelnickou, animační a bavičskou show. Znám kostru programu a záchytné body, ale jednám podle reakcí dětského publika, kterému se přizpůsobuji. To se mi na tom líbí,“ říká bavič dětí.
Má to jako živnost, která ho dokáže uživit. Začínal na nejnižších cenách, pak si ho všimla první umělecká agentura a přidalo se několik dalších, které zastupují přední interprety. To mu pomohlo dostat se na velké akce a festivaly, čímž stoupla jeho cena. Hrál i tři představení denně, teď dává maximálně dvě denně, protože chce podat stoprocentní výkon. Červen má nabitý a hraje každý den. Během letních prázdnin očekává větší klid, ale budou další narozeninové oslavy. A už má obsazené skoro všechny víkendy, protože ho chtějí na jarmarcích a městských slavnostech, což obnáší hraní na velkých pódiích.
Léto si zpestří zumbou a hlídáním dětí při animačním programu s cestovní kanceláří. Také skládá písničky se svou maminkou, která je povoláním učitelka a je autorkou několika zpěvníků pro děti. Bavič si dělá aranžmá doma, kde má mini nahrávací digitální studio s malými klávesami.
Za covidu ale k on-line zábavě nepřilnul. Nebavila ho. „Já jsem stand-upista, potřebuji přímý kontakt s dětmi,“ vysvětluje umělec. Po epidemii se prý všechno naštěstí rychle vrátilo do starých kolejí. „Když skončila covidová omezení, rozdrnčel se mi telefon a za tři dny jsem měl plný kalendář,“ říká Mostečan, který si své know-how hlídá. Jeho Hopsík je od roku 2020 ochrannou známkou registrovanou u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR.
David Juřina
45 let, rodák z Mostu. Chodil na 12. a pak na 11. ZŠ. Po střední škole nedokončil vysokou. Pracoval v oblasti informačních technologií i ve školství, věnoval se zumbě a pak přešel na uměleckou dráhu. Jeho Hopsík je zábavný, interaktivní a akční program pro dětské zábavy a narozeninové party, mateřské školy, základní školy (pro 1. – 4. třídy), družiny, školní kluby a jiné akce či organizace. Je kouzelník, bavič a moderátor v jedné osobě. Jeho program získal v roce 2019 první místo na soutěžním Festivalu kouzel a magie v Týnu nad Vltavou a třetí místo v Divadle kouzel Pavla Kožíška v roce 2016. Je držitelem čestného uznání na Festivalu kouzel a magie Liberec 2019.