Třináct lidí uvnitř autobusu utrpělo těžké zranění. Policie po více než ročním vyšetřování označila za viníka nehody 40letého řidiče autobusu. Ten teď usedl na lavici obžalovaných. Za trestný čin obecného ohrožení mu hrozí 2 až 8 let vězení.

Co se tehdy stalo

Autobus společnosti Kavka vezl 7. května 2008 kolem 14.00 hodin domů z práce zaměstnance z průmyslové zóny Triangle. V kopci ve Velemyšlevsi mu náhle selhaly brzdy. Řidič stačil na cestující jen zakřičet, ať se pevně drží, a snažil se v plné rychlosti vybrat zatáčku pod kopcem. To se mu však nepovedlo a naboural do rodinného domku, ke kterému navíc ještě přimáčkl zaparkovaný automobil.

Náraz byl tak silný, že uvnitř autobusu vytrhal sedačky. Lidé popadali jeden na druhého. Všude byla krev, vozem se rozléhal nářek zraněných. Ti, co byli schopni chodit, pomáhali ostatním. Někteří z cestujících si z bouračky odnesli do dalšího života vážné následky. Měsíce leželi v nemocnicích, pak v léčebnách a rehabilitačních centrech. Teď chodí o holích a jsou v invalidním důchodu.

Mohly za to brzdy?

Obžalovaný řidič autobusu ale za nehodu vinu necítí. Domnívá se, že jí nemohl nijak zabránit. „Zkrátka selhaly brzdy,“ řekl Deníku s tím, že více se nechce v této chvíli vyjadřovat. U soudu pak uváděl, že už před nehodou měl dojem, že vůz špatně brzdí. Proto si nechával brzdy kontrolovat a seřizovat.

„Dělal mi to nějaký mechanik, který neuměl moc dobře česky. Seřídil mi klíče u kol. Podle něho mělo být vše v pořádku,“ vypověděl.
Osudný den odvezl do Triangle před bouračkou dvě pracovní směny a žádné problémy na autobuse prý nepozoroval.

„Až při té poslední jízdě se to stalo. Najednou to nebrzdilo vůbec, zkoušel jsem i ruční brzdu. Jen tím, že jsem měl zařazený kvalt, se to nerozjelo ještě víc,“ řekl.

Jeho verzi o náhlém selhání brzd potvrzovala i řada cestujících, kteří tehdy v autobuse jeli. Uváděli, že slyšeli, jak řidič šlape opakovaně na pedál a při tom se ozývalo silné syčení vzduchu.

Před soudní senát v úterý předstoupil též majitel dopravní společnosti Autobusy Kavka Karel Kavka. Sdělil, že obžalovaný u něj před nehodou pracoval jako řidič asi jen tři týdny. Splňoval prý na toto místo všechna potřebná kritéria, ale dobrý motorista to podle něj nebyl. Měl údajně v předchozích zaměstnáních způsobit několik nehod.

„Nebyl to kvalitní řidič, ale tohle nebyla náročná linka, tak jsme se domnívali, že to zvládne,“ řekl Kavka.

Podle něj byl sice autobus, se kterým řidič havaroval, asi 20 let starý, ale v dobrém technickém stavu. „Řidič, který s ním jezdil před tím, s ním byl spokojen,“ tvrdil a dodal: „My jsme si pak po té nehodě nechali udělat za asistence dopravního znalce vlastní kontrolu brzd a výsledek byl, že autobus brzdil.“

Kavka zaspekuloval, že řidič možná havaroval proto, že neměl při sjíždění z kopce zařazenou rychlost.

Kritika autobusů

Zaměstnanci z Triangle, které Kavkovy autobusy vozily, si ale o vozech mysleli úplně něco jiného. Ve svých výpovědích, které byly u soudu přečteny, je líčili jako autobusy hrůzy. „Často byly uvnitř cítit zplodiny z výfuku. Jednou nám vypadlo za jízdy okénko, podruhé dokonce dveře. Někdy jsme museli pěšky, protože spadl klínový řemen. Kouřilo se od pneumatik. Řidiči nešlo řadit, strašně to rachtalo. Kývaly se sedačky. Vepředu jednou něco teklo a někdo tam musel celou cestu držet hadr,“ uváděli.

Výtky na řidiče

Pochvalně se většina z nich nevyjadřovala ani o obžalovaném řidiči. „To nebyl řidič, to byl kaskadér. Za jízdy vyřazoval rychlost a telefonoval,“ uvedl například cestující Roman, kterému při osudné nehodě praskla pánev a po měsících léčení a rehabilitacích skončil v částečném invalidním důchodu. „Ten řidič jezdil doslova jako dobytek. Rychle a ještě se bavil s cestujícími,“ řekla na adresu obžalovaného cestující Pavla, se kterou se při nárazu utrhla sedačka a ona utrpěla několik zlomenin, mimo jiné i dvou bederních obratlů.

Řidičské „umění“ obžalovaného tvrdě zkritizovala i cestující Petra. „S kolegyněmi jsme si říkaly, kdy to s námi někam napálí. Předjížděl nebezpečně kamiony,“ uvedla. Obžalovaný nad všemi výtkami jen kroutil hlavou. Tvrdil, že nic z toho není pravda. „Já jsem jezdil podle předpisů. Dělám řidiče už od roku 1991. Mimo jiné jsem jezdil i se záchrankou. Tohle bych si nedovolil,“ oponoval.

Soud zatím rozsudek nevynesl. Hlavní líčení bylo odročeno na 28. července.