V severních Čechách policisté v roce 2009 vyšetřovali přesně 1 119 případů vloupání do bytů a rodinných domků, což je o 63 činů více než v roce 2008. Nejčastěji zloději řádili na Teplicku, kde stačili za rok vykrást 180 bytů. Odnášením věcí z cizích domácností se živí spousta zlodějů i na Mostecku, kde o své věci rukou lapků přišlo 152 rodin. V těsném závěsu za Mosteckem je Ústecko. Tady zloději za rok „vybílili“ 148 bytů. V podstatě lze říci, že v těchto třech regionech je nějaký byt vykraden každý druhý den.

Proč jsou nejvíce postižené právě tyto okresy? Spořádaní občané Teplicka doplácejí zřejmě na to, že u nich ve městě se koncentrují narkomané, kteří nutně potřebují peníze na drogy a vykrást byt je jedna z možností jak je získat. Mostecko a Ústecko mají velká panelová sídliště, která svojí anonymitou k vykrádání bytů téměř vybízejí. Navíc ve městě žije hodně problémových a nepřizpůsobivých občanů. Významným faktorem je též velká nezaměstnanost, která též míru kriminality ovlivňuje.

Bezpečné Lounsko a Semilsko

Pokud by si člověk chtěl vybrat v severních Čechách bydlení podle toho, kde bude jeho majetek v největším bezpečí, pak by měl rozhodně zamířit do hornatého Semilska. Tady totiž za celý rok navštívili „bytaři“ jen 43 domácností. V relativním klidu mohou žít i lidé na Lounsku. V tomto regionu policisté vyjížděli během roku 2009 k 51 případům vloupání do bytů.

Byty a rodinné domky nejčastěji vykrádají recidivisté. Za loňský rok mají na severu Čech na svědomí 330 případů. Kariéru „bytařů“ ale nastupuje bohužel už i mládež a dokonce děti. Teenageři od 15 do 18 let spáchali loni 53 skutků. Školáci do 15 let vykradli byty ve 30 případech.

Dětský gang v akci

Se smutným případem dětské kriminality se setkali v létě policisté z Mostu. Přes letní prázdniny tady vykrádal byty právě dětský gang. Nejmladšímu zloději bylo pouhých 11 let. Bandě malých pobertů šéfoval 15letý mladík, který byl v partě nejstarší.

Dětem se podařilo během pouhých pár týdnů „vybílit“ 10 mosteckých bytů a z nich odcizit věci za 218 tisíc korun. Dovnitř se dostávali přes otevřené ventilačky u oken, do vyšších pater lezli po lešení, které u některých domů kvůli jejich rekonstrukci právě stálo. „Za pomoci lešenářských trubek se děti dostaly do čtyř bytů. Ten nejvýše vykradený byl až v osmém patře,“ řekla mluvčí mostecké policie Alena Bartošová.

V gangu měly děti své role, některé kradly, jiné hlídaly, zda je čistý vzduch. Mimo patnáctiletého hocha, který putoval za mříže vazební věznice, se ale žádnému z dětských zlodějíčků nic nestane. Na potrestání jsou totiž příliš mladí.

Hloupý zloděj

Kriminalistům se podařilo loni na severu Čech v průměru objasnit kolem 40 procent případů vloupání do domácností. Pochytali 372 pachatelů, z toho 39 žen. Většinou se jedná o mravenčí práci, kdy dávají policisté dohromady jeden důkaz za druhým, až je přivedou k pachateli. Najdou se ale i výjimky, kdy kriminalisté nemusejí téměř ani hnout prstem a zloděje mají.

Takovouto kuriozitu zaznamenali policisté loni v dubnu v Mostě. Pachatel se jim totiž sám udal. Na policii dobrovolně odevzdal pistoli, kterou sebral při jedné z vloupaček.

„37letý muž z Chomutovska zavolal na tísňovou linku a oznámil, že má v držení zbraň. Policisté pak zjistili, že po zbrani bylo vyhlášeno pátrání, neboť byla odcizena z mosteckého bytu. Následným šetřením kriminalisté přišli na to, že muž má na svědomí čtyři vloupání do bytů v Mostě, při kterých způsobil škodu za 260 tisíc korun,“ zavzpomínala na tento kuriózní případ druhá mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Monika Procházková, František Roček