Policie varuje, že podobné důvěrnosti šířené na veřejnosti zvyšují riziko vloupání do domů a bytů. V létě jsou zloději-bytaři aktivnější než v zimě. Podle policejních statistik sice nijak výrazně, ale přece jen mají více možností.

„Domy jsou prázdnější. Doba dovolených zlodějům nahrává," potvrzuje krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. A když jsou vchody domů otevřené, mají zločinci ke kořisti snadnější cestu.

Mostecký deník se včera pokusil bez násilí proniknout do domů přes 52 namátkou vybraných vchodových dveří. Redakce testovala základní bezpečnostní opatření v ulicích Fučíka, Nezvala, Halase, Průchy, Gorkého, v obřím paneláku „Hokejka" naproti aquadromu a na sídlišti Výsluní. Oproti testům v minulých letech se situace zlepšila. Z 52 vchodových dveří bylo zavřených 47. Dva vchody byly otevřené, protože v nich pracovali řemeslníci, jeden vchod otevřely děti. „Jdete dál?" nabízely vstup.

Nejhůř dopadl blok 600, který měl volně přístupné dva vchody. Jedny dveře a zámek někdo zničil, druhé dveře drhnou a brano nepomáhá.

Ale ani zamčený vchod zloděje neodradí. „Přestože vchodové dveře zavíráme, během rekonstrukce domu nám vykradli sklepy přes sklepní okénko," povzdechl si Josef Novák z ulice Halase.

„Celkově se to zlepšilo. Lidi víc zamykají, hlavně večer. Poučili se. A pomohli i rekonstrukce domů. Dveře jsou lepší, modernější a bezpečnější," dodal nájemník z Výsluní.