Počty vykradených aut se totiž v regionu rok od roku snižují. Rozdíl mezi rokem 2009 a 2007 je téměř tři sta vozidel.

Policisté loni vyšetřovali v regionu přesně 426 případů vloupání do automobilů, což je o 84 činů méně než v roce 2008, a dokonce o 272 méně než v roce 2007, kdy se na stole kriminalistů objevilo 696 těchto krádeží.

Krádeže věcí z automobilů patří na Mostecku bohužel stále k nejrozšířenější trestné činnosti. Nejvíce zloděje lákají autorádia, mizí ale též mobilní telefony, doklady, oděvy, fotoaparáty nebo sportovní vybavení. Ukradené věci většinou lapkové obratem ruky někde po hospodách či na ulicích prodají.

Auta nejvíce vykrádají lidé, kteří jsou závislí na drogách a musejí si denně obstarat několik set či dokonce několik tisíc korun na svoji dávku. Je jim tak jedno, jestli kradou v noci, či ve dne. Auta před nimi nejsou bezpečna na žádném nehlídaném parkovišti.

Většina okradených řidičů své věci už nikdy neuvidí. Když totiž policisté již pachatele dopadnou, lup u sebe už většinou nemá. „Objasněnost této trestné činnosti se pohybuje kolem 23 procent případů,“ doplnila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Už třicítka nových případů

Takzvaní autaři bohužel nezahálejí ani v novém roce. Od 1. ledna do 2. února stihli na Mostecku už „vybílit“ 30 vozů. V podstatě lze tedy říci, že denně vykradli jedno auto.

„O autorádio přišel motorista, který měl o víkendu své auto zaparkované na sídlišti Výsluní v Mostě. Pod rouškou tmy kradl jiný lapka též o víkendu na Liščím vrchu. Tohoto pachatele však přistihla policie,“ vzpomněla dva z čerstvých případů Světláková.

Policie znovu nabádá občany, aby si ve svých automobilech neponechávali žádné věci. Pokud jsou totiž pohozené na sedačkách či palubních deskách, tak přímo ke krádeži lapky vybízejí. Zároveň se policisté obracejí na občany s žádostí, aby v případě, že mají podezření na krádež, volali linku 158. „Policie reaguje i na anonymní zavolání. Rychlým zásahem se zvýší šance na dopadení pachatele, tím i navrácení odcizené věci,“ dodala mluvčí.