Jen díky všímavosti zaměstnanců nedošlo k tragédii. „Pachatel, kterým je jednadvacetiletý občan Litvínova, je ve vazbě. Kriminalisté zjistili, že má na svědomí celkem čtrnáct různých požárů,“ sdělila včera tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Zákazníci, kteří si přišli v pátek 14. března odpoledne nakoupit do hypermarketu, ani netušili, co se jen kousek od nich děje. Mladík vešel do obchodu jako běžný nakupující. Zamířil k regálu, kde jsou vystavené hořlaviny. Zapálil sirku a položil ji na podpalovač, který stál vedle grilovacího a lampového oleje.

Posléze odešel opodál a pozoroval, co se bude dít. Ohně si naštěstí v jeho zárodku všimli zaměstnanci hypermarketu a ihned ho uhasili. Pyroman poté okamžitě zmizel. „Do prodejny byli přivoláni i hasiči. Zákazníci nebyli ohroženi,“ vyjádřila se k požáru tisková mluvčí Tesca Jana Matoušková. Žhář pracovníky supermarketu velmi překvapil.

„Jde o výjimečný případ v rámci celé České republiky,“ doplnila mluvčí. Policistům se mladého pyromana podařilo dopadnout tento týden. Zjistili, že mladík má na svědomí nejen oheň uvnitř Tesca, ale podařilo se mu založit ještě dalších 13 požárů. „Prvně zapálil loni v lednu plastovou lištu ve sklepě obytného domu v Litvínově. Následně pod jeho rukou shořely v Mostě čtyři kontejnery na odpadky a podepsaný je i pod požárem výtahu v Litvínově, kde zapálil koberec,“ vyjmenovala některé požáry policejní mluvčí.

Ve sklepě hořelo i v Mostě, kde po návštěvě pyromana zůstaly ohořelé stěny a strop. Další požár likvidovali hasiči v obytném domě, kdy vzplála bytová komora, do níž muž hodil hořící kapesník. Naposledy mladík v loňském roce úmyslně založil požár ve výtahu v Mostě. Touhu vidět hasiče v akci neovládl pyroman ani letos. Pomocí hořící plastové láhve zapaloval kontejnery.

„Ve čtyřech případech shořely v únoru a březnu kontejnery v mostecké ulici Ve Dvoře,“ doplnila Světláková. Celkem žhář způsobil škodu za 300 tisíc korun. Pachatel byl ve středu eskortován policisty do vazební věznice. Policejní komisař ho obvinil z trestného činu poškozování cizí věci a obecného ohrožení.