Splatila dluh, poté zamířila do hospody

Obě krádeže se staly v Litvínově na Mostecku. V prvním případě se mladá žena neštítila obrat o peníze matku, která se ujala výchovy její dcery. Hotovost navíc patřila právě jejímu dítěti.

Zlodějka si počínala rafinovaně. „Koncem minulého týdne odcizila ze schránky své matky poštovní poukázku," vylíčila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková, jak ke krádeži došlo.

Se složenkou žena zamířila společně se svým přítelem ještě ten den na poštu. Tady si vyzvedla osm tisíc korun.

„Z peněz dvojice následně uhradila dluh. Část hotovosti utratili v restauraci. Zbylé tři tisíce vrátili," doplnila Světláková. Pachatelka má nyní na krku trestní stíhání. V případě odsouzení jí hrozí až dvouleté vězení.

Platební kartu vzala z kočárku

Podobná krádež se stala též v jiné litvínovské rodině. Tady byla zlodějkou pro změnu matka. „Padesátiletá žena hlídala své dceři dítě, přitom našla v kočárku platební kartu. Protože z dřívějška znala PIN, kartu zneužila," sdělila Světláková.

Nejprve si žena koupila cigarety za 70 korun. Když o několik dní později zjistila, jaký je na účtu zůstatek, ještě vybrala z bankomatu pět tisíc korun, které patřily příteli dcery.

„Pak kartu vrátila zpět do kočárku," podotkla Světláková. Také tato chmatačka má nyní oplétačky se zákonem. Policejní vyšetřovatel ji obvinil hned ze dvou trestných činů.

Psycholog: Jsou to výjimečné případy

Podle psychologa Josefa Kováříka obě krádeže jednoznačně ukazují na narušené vztahy v rodinách.

„Jsou to výjimečné případy," potvrdil. Dodal, že ani v případě finančních problémů není standardem se při normálních příbuzenských vztazích navzájem obírat. „Pokud jsou lidé opravdu v nouzi, tak si o peníze řeknou," vysvětlil Kovářík.

Žena, která odcizila peníze vlastní matce, se podle něj mohla uchýlit ke krádeži v rodině proto, že to bylo nejjednodušší řešení, jak si opatřit hotovost na splacení dluhu a útratu v hospodě. Navíc možná spoléhala na to, že matka to nebude hlásit policii.

V druhém případě, když matka ukradla dceři platební kartu z kočárku, podle Kováříka klidně mohlo jít o jakési „vyrovnání účtů". Matka podle něj může trpět pocitem nevděku od dcery, které pomáhá s dítětem, a nic za to nedostává. Proto si „odměnu" vzala jednoduše sama.

V obou případech se ale jedná pouze o spekulace nad motivem činu. Pravý důvod krádeží znají pouze samy pachatelky.