Jedná se o občany, kteří byli právoplatně odsouzeni za trestnou činnost a nenastoupili do výkonu trestu. Vzhledem k tomu, že nebyli ve vazbě, odešli po vynesení rozsudku od soudu domů, a když byli vyrozuměni, že se si mají přijít trest odpykat, do věznice se jim už nastoupit nechtělo.

„V současné době pátrá policie po 38 mužích a jedné ženě z Mostecka a Litvínovska, kteří se vyhýbají nástupu do výkonu trestu. Nejstarší hledanou osobou je devětačtyřicetiletý muž, který je v pátrání již několik let. Nejmladšími jsou tři muži ve věku dvacet dva let,“ sdělila tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Odsouzené osoby policisté hledají nejprve v místě trvalého bydliště, následně u příbuzných, známých nebo ve zdravotnických zařízení. Takzvané pátračky se posílají i na ostatní policejní útvary. Pokud mají policisté podezření, že by se hledaný zdržoval v cizině, vyrozumí Interpol.

Na osoby vyhýbající se trestu muži zákona narazí někdy i náhodně. Jsou zadrženi například při dopravních akcích, silničních kontrolách nebo jiných akcích pořádkové či kriminální policie.

„Jednoho z hledaný mužů zadržela policie nedávno například v centru Mostu, když šel po ulici Budovatelů. Jeho cesta skončila ve věznici,“ doplnila Světláková.

Zadržené osoby policie odváží většinou do věznice v Litoměřicích.