Skutek se stal v březnu 2004. Peníze se ztratily přes noc z trezoru. Pobočka byla po celou dobu uzamčena, nikdo ji nevykradl. Co se konkrétně stalo a kam milion zmizel, do dnešního dne zřejmě vůbec nikdo netuší. Kamery, na kterých by mohl být pachatel zaznamenán, nebyly v noci v provozu. Zaměstnanci je po skončení pracovní doby vypínali.

Celý soudní proces byl tak v podstatě o tom, jak se ve spořitelně dodržovaly či spíše nedodržovaly interní předpisy - konkrétně, kdo měl kódy a klíče od objektu a trezoru, a jak si je zaměstnanci mezi sebou předávali.

Obžaloba 49letou bývalou pokladní vinila z toho, že hrubě porušila směrnice vedení pobočky, čímž se v podstatné míře podílela na ztrátě jednoho milionu korun. Konkrétně si jednalo právě o nesprávné ukládání klíčů od trezoru. Měla ho ponechat v neuzamčené zásuvce.

„V pobočce byl slušně řečeno nepořádek. Co se týče zabezpečení, docházelo k porušování stanoveného systému od managementu až po techniky. Soud proto nemůže usvědčit obžalovanou, že výlučně ona způsobila tento skutek,“ řekl v odůvodnění rozsudku soudce Benno Eichler.

Dodal, že obžalovaná sice skutečně hrubě porušila pracovní předpisy, za to ale už byla potrestána výpovědí ze zaměstnání.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. Pokud by se chtěla Česká spořitelna domáhat zaplacení škody, musí tak učinit u občansko – právního soudu.

Mostecký soud v případu ztráty milionu korun v podstatě rozhodoval už „podruhé“. Bývalou bankovní úřednici již dříve odsoudil k jednomu roku s podmínečným odkladem na 18 měsíců a uhrazení škody.

Žena se však odvolala ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem, který případ vrátil k dopracování.