Podvod se měl odehrát 7. září 2011 v mostecké výškové budově SHD, konkrétně v jedné ze zdejších kanceláří, která se pro tento účel na jeden den změnila ve falešnou výkupnu drahého kovu.

Podnikatel se o výhodném výkupu zlata dozvěděl z internetových stránek a myslel si, že do Mostu jede udělat lukrativní obchod. Telefonicky si ho předem domluvil s jakýmsi panem Soukupem. Ten byl ovšem v dohodnutý čas najednou pracovně zaneprázdněn a byznysmena vyzval, aby jednání zatím vedl v kanceláři v osmém patře budovy SHD, na které byla cedulka s textem: Výkup zlata.

Šla zkusit ryzost slitků a zmizela

Zde podnikatele přijala mladá žena, která tvrdila, že si musí ověřit pravost cenného kovu a od důvěřivého byznysmena převzala dva kilové zlaté slitky. S těmi poté z kanceláře odešla. Když se nějaký čas nevracela, obchodník pojal podezření, že něco není v pořádku. Záhy zjistil, že je uvnitř kanceláře zamčený, vyrazil proto jedny z dveří a ocitl se v prázdné místnosti bez jakéhokoliv vybavení, ze které byly otevřené dveře na chodbu. Mladá žena zmizela neznámo kam. Údajně měla běžet se zlatem ven před budovu, kde slitky předala obžalovanému Běhunkovi, který čekal v autě na parkovišti. Podvedený podnikatel se ještě pokoušel telefonicky kontaktovat tajemného pana Soukupa, se kterým se předtím na obchodu dohodl, jeho číslo ale již bylo nedostupné.

Podle obžaloby si na pana Soukupa hrál právě obviněný Běhunek. Poškozený ho u soudu identifikoval podle hlasu. „Jsem si stoprocentně jist, jak tady poslouchám hlas obžalovaného, že je to on,“ řekl. Jeho mladou pomocnicí měla být obžalovaná Kratochvílová. Podvedený podnikatel ji poznal už při policejní rekognici.

Obžalovaný: V SHD jsem vůbec nebyl

Oldřich Běhunek nicméně veškerou vinu popírá. Tvrdí, že 7. září v budově SHD vůbec nebyl. Měl obědvat v mostecké restauraci U Krokodýla a následně objíždět různé obchody a garáže. Jeho alibi mu u soudu potvrdila kamarádka, která uvedla, že byla skoro celý den pořád s ním. „Jezdili jsme společně po Mostě a Chomutově. Pamatuju si to takhle přesně, protože ten den prodával Běhunek auto a já jsem mu to měla připomenout. Z tohoto důvodu jsem si dala do mobilu připomínku, kterou tam mám dodnes,“ řekla svědkyně.

Běhunek též upozornil na to, že jsou v budově SHD kamery, a pokud by tam tedy byl, musel by být na nějaké zachycen. Podle policisty, který u soudu vypovídal, to ale není pravda. „Při vyšetřovacím pokusu bylo zjištěno, že z budovy se dát vejít tak, aby kamera člověka nezaznamenala,“ řekl.

Co vlastně dělala?

Vinu popírá i obžalovaná Kratochvílová, která při výslechu na policii tvrdila, že v době činu byla doma společně s dalšími několika lidmi. Zároveň však uvedla, že ji Běhunek skutečně o pomoc při podvodu se zlatem požádal. Měla si prý v kanceláři zahrát na sekretářku, která si od podnikatele zlato vezme a odnese ho. Za tuto službu jí slíbil polovinu z kořisti. Nakonec se prý ale k podvodu přemluvit nenechala a Běhunek si na zlatonosný kšeft našel údajně někoho jiného. U soudu obžalovaná Kratochvílová v podstatě nedokázala říct, jestli v budově SHD v inkriminovaný čas byla či nikoliv.

Hlavní líčení v případu bylo odročeno kvůli výslechu dalších svědků, znalců a čtení listinných důkazů na květen. Obžalovaným v případě uznání viny hrozí za podvod až osmileté vězení.