„Místnost určená pro děti, bude svým zařízením připomínat dětský pokoj. Její součástí se stanou demonstrační pomůcky v podobě večerníkových postaviček Jája a Pája. Pokud bude pro dítě neúnosné některou událost popsat, může použít tyto loutky, či událost nakreslit,“ sdělila tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

S dítětem bude pracovat jen jeden vyšetřovatel. Místnost bude vybavena kamerami a mikrofony pro přenos a záznam získaného materiálu. „Dítě tak výslech podstoupí jen jednou a nebude zbytečně traumatizováno. Z monitorovací místnosti může výslech sledovat obhájce, soudce, státní zástupce či dětských psycholog,“ dodala mluvčí.

Program Zřizování speciálních výslechových místností pro dětské oběti a svědky Policií ČR schválil republikový výbor pro prevenci kriminality v únoru loňského roku. Na jeho realizaci byla vyčleněna finanční částka ve výši 2,5 milionu korun. V rámci severních Čech bude kromě Mostu vybudována speciální výslechová místnost pro děti ještě v Liberci. Vůbec první moderní výslechová místnost začala fungovat v Ostravě již v roce 2006.