Mostecko

Nezvládnutá agrese během hádky byla příčinou vraždy, která se stala v lednu v Mostě. Třiadvacetiletá žena tady smrtelně bodla 37letého muže. Dvojice se nejdříve pohádala v bytě, muž posléze odešel, žena ho následovala a na ulici ho po další hádce bodla do břicha. Těžce zraněný muž po útoku ještě pár minut žil a volal o pomoc. Pak svým zraněním i přes snahu záchranářů podlehl. Ještě týž den večer byla pachatelka obviněn z vraždy.

Neshody stály i za dalším vražedným útokem, který se stal v Mostě jen o pár dní později, 31. ledna. V ubytovně Domino bodl 34letý muž do krku svoji 44letou známou. Když zjistil, co udělal, pokusil se sám zabít pořezal se. Poté však zavolal záchranku. Žena byla sice těžce zraněna, útok vraha nicméně přežila.

Děčínsko

Velmi smutný případ se stal v lednu loňského roku v Děčíně. Z okna ve třetím poschodí panelového domu vyskočila matka, v náručí se svojí malou dcerou. Devětatřicetiletá žena utrpěla mnohačetné zlomeniny. Její tříletá holčička vražedný pokus odnesla naštěstí jen s lehkým zraněním,ochránilo ji tělo matky. Žena skočila z okna ve chvíli, kdy její byt otevírali hasiči, které zavolal otec dívenky. Matka si totiž v bytě pustila plyn, holčičce dala hrst prášků a odmítala otevřít. K hrůznému činu se rozhodla proto, že nechtěla dceru půjčovat jejímu otci, údajně z něj měla strach. Případ už má na stole soud. Proces začal v nepřítomnosti obžalované, ta je totiž po skoku z okna těžce invalidní.

Patnáct let sekal dobrotu devětapadesátiletý muž z Horního Podluží na Děčínsku, než podruhé vraždil. Vloni březnu ubodal svou o třicet let mladší ženu a pak se oběsil. Nejhorší na tragédii bylo, že rodiče našla jejich čtrnáctiletá dcera. Vrah podle sousedů už minulosti nezvládl svou žárlivost a zabil milence své tehdejší partnerky. Za vraždu si odseděl jedenáct let. Strach z dalších let za mřížemi muže zřejmě donutil, aby si sáhl na život. Případ policie odložila.

Na hranici děčínského a ústeckého okresu byl v listopadu 2011 zavražděn podnikatel z Prahy. Vražda, která měla vypadat jako poprava, se odehrála na počátku listopadu u Slavošova. Za pět týdnů se krajským kriminalistům podařilo zadržet 35letého vraha, pro kterého si přišli společně se zásahovou jednotkou. Pachatel, který pochází z Moravy, se ale zdržoval na Děčínsku.

Teplicko

Před spravedlností prchají od loňského března dva vrazi, kteří na Teplicku zapálili BMW i se dvaasedmdesátiletým cizincem, kterého zavřeli do kufru. Předtím ho ještě postřelili a okradli o platební kartu a hotovost. Šokovanému a zraněnému seniorovi se podařilo z auta na poslední chvíli uniknout a zachránit si život. Po vrazích kriminalisté stále pátrají.

V Kvítkově na Teplicku v květnu přišel o život jednačtyřicetiletý muž. O deset let starší vrah ho bodl do podbřišku a nohy. Muž těžkým zraněním podlehl. Vrah se s nožem v ruce pokoušel vyřešit déletrvající spory ohledně dluhů.

Litoměřicko

Od počátku září pátrají kriminalisté po vrahovi mladého muže, který byl nalezen v Libochovicích na Litoměřicku. „Z taktických důvodů nemůžeme k případu sdělit bližší informace,“ řekla mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Uvedla jen, že pitva potvrdila násilnou smrt. Deníku se podařilo zjistit, že se zavražděný pochyboval v drogové komunitě.

Chomutovsko

Velmi neobvyklý byl i z pohledu ostřílených kriminalistů zločin, který se stal v srpnu v Jirkově na Chomutovsku. U zdejší pošty se v podstatě bez příčiny pokusil 34letý muž zabít 28letého Josefa Holáka. Ten se zastal lidí ve frontě, na které byl čtyřiatřicetiletý muž hrubý. Útočník svůj vztek obrátil proti Holákovi a několikrát ho bodl do hrudníku. Násilníka policie za několik okamžiků zadržela. Zatímco vrah putoval do zamřížované cely, Holák byl za svou statečnost nominován na cenu Michala Velíška.

Lounsko

Velká rodinná tragédie se odehrála v červnu v obci Nehasice na Lounsku. Šestašedesátiletý muž se tady pokusil zabít svoji 61letou ženu. Podpálil dům, kde spala, poté se sám zastřelil jateční pistolí. Nebohá žena, kterou měl choť údajně ještě popálit na těle letovací pistolí, útok přežila. Jako zázrakem se dostala z hořícího domu a přes celou vesnici běžela bosá a jen v pyžamu pro pomoc ke své matce. Odtud ji ve vážném stavu odvezla záchranka, údajně utrpěla popáleniny na 60 procentech těla. Ještě před Vánoci se podle sdělení policie stále léčila. Motivem hrůzného činu byla nejspíše žárlivost jejího manžela.

Ústecko

V policejní statistice za loňský rok se objevily v kolonce vraždy a pokusy vražd též dva případy těžkých zločinů, které se měly stát na Ústecku. O jaké činy se jedná, policie nechtěla specifikovat. Podle kriminalistky z ústeckého krajského policejního ředitelství Heleny Pšeničkové to jsou případy, kdy lidé oznámili závažný zločin a kriminalisté prošetřovali, zda skutečně ke spáchání trestného činu došlo či nikoliv. Ani v jednom případě nebyl nikdo obviněn.

Vývoj kriminality

Policie v Ústeckém kraji eviduje za celý loňský rok celkem 12 vražd a pokusů o vraždy. Je to od dva zločiny méně než předloni. Podle kriminalistky Pšeničkové se počty těch nejzávažnějších trestných činů drží zhruba již pět let na téměř stejné úrovni.

Lidé vraždí hlavně kvůli osobním sporům nebo penězům. „Tyto dva motivy se velmi často opakují,“ řekla Pšeničková. Na dotaz, zda ji nějaký loňský zločin překvapil, odpověděla, že neobvyklý byl útok agresivního muže na poště v Jirkově. Chyběl tady totiž motiv k tak zákeřnému činu.

Nejvíce práce měli severočeští kriminalisté v devadesátých letech po sametové revoluci. Tehdy byl počet vražedných útoků oproti současnosti dvojnásobný. Hodně zločinů se týkalo obchodních vztahů, mezi podnikateli se vraždilo i na objednávku.