Ústecký soud v pátek potrestal výjimečnými tresty brutální vraždu pětiletého Honzíka Rokose. Matka Antonie Stašková ho loni nevrátila otci, kterému ho do péče svěřil soud.

Dítě měsíce skrývala, na konci loňského roku ho s pomocí svého druha Pavla Grepla zabila. Žena dostala 24 let, Grepl 20 let. Oba byli odsouzeni do věznice se zvýšenou ostrahou. Po vynesení rozsudku si Stašková ponechala lhůtu pro odvolání, Grepl se na místě odvolal, lhůtu si ponechala i státní zástupkyně.

Dítě vraždili na třikrát
Malý Honzík umíral několik hodin a v bolestech. Jeho matka mu 7. prosince 2007 u Strážek na Ústecku za přispění Grepla, který držel chlapce na klíně, vpravila do ruky vzduch s cílem jej usmrtit. To se jí však nepovedlo.

Syna se Stašková proto rozhodla usmrtit nožem s délkou čepele 118 milimetrů, dvakrát ho bodla do hrudníku. Chlapec pak dlouho umíral v autě. V konečné fázi Grepl Honzíka udusil. Oba obžalovaní byli zadrženi mosteckou městskou policií 28. prosince s mrtvolou chlapce v autě v Českých Zlatníkách u Obrnic.

Oba obžalovaní svalovali před soudem vinu jeden na druhého. Stašková v závěrečné řeči uvedla: „Byli jsme jako rodina, ale neříkala jsem mu (obžalovanému Greplovi – pozn. red.), aby to udělal,“ řekla. Soud jí to však neuvěřil.

Obžalovaný Grepl v posledních slovech vzkazoval Rokosovi: „Kdyby se o Honzíka staral jako opravdový otec, ne až teď, když si hraje před soudem na tátu, dopadlo by vše jinak. Měl jsem Honzíka jako svého vlastního. Mrzí mě, co se stalo, lituji toho. Vybudovali jsme si nový domov a on (Roman Rokos) jí ho ukradl,“ dodal s pláčem.

Dcera u soudu plakala
Rozsudku byla přítomna také osmnáctiletá dcera odsouzené - Soňa Stašková. Přijela v doprovodu babičky, která dívku vychovává. Pro Soňu to byla velmi smutná chvíle. Viděla matku po šestnácti letech. „Přijela jsem, protože jsem chtěla s matkou mluvit, zeptat se jí, proč to, co se stalo, udělala,“ uvedla s pláčem Soňa. „Nevím, jestli ji budu chtít někdy navštívit ve vězení,“ dodala.

Ještě před vynesením rozsudku uvedl pro Deník Roman Rokos, otec zavražděného: „Očekávám, že ona dostane asi pětadvacet let, on méně, asi kolem dvaceti let. Myslím, že tak by to mělo být.“ Se svým druhem se ztotožnila i jeho přítelkyně Jitka Procházková.
Tuto výši trestu navrhovala státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Proto byli s vyneseným rozsudkem spokojeni. Romanu Rokosovi bylo přiznáno 240 000 korun odškodného.