Kutnera prvoinstanční soud poslal v červnu na 13 let do vězení za prostou vraždu, zatímco obžaloba tvrdila, že Kutner vraždil s úmyslem získat majetkový prospěch. Státní zástupce však přesto odvolání nepodal.

Před vrchním soudem tak došlo k situaci, že na trestní stíhání Kutnera se nevztahovala dvacetiletá promlčecí doba, která platí u kvalifikované vraždy, ale pouze desetiletá, tudíž byl čin promlčen. „Došlo k vážnému pochybení nejen soudu prvního stupně, ale je možné kriticky nahlížet i na postup státního zástupce, který proti takto nekvalitnímu rozhodnutí nepodal odvolání v neprospěch obžalovaného,“ řekla předsedkyně senátu Jaroslava Maternová s tím, že odvolacímu soudu nezbylo nic jiného, než kvůli promlčení trestní stíhání zastavit.

Rozhodnutí se stane pravomocným, pokud Kutner nebude sám trvat na projednání případu.

Na formální chyby rozsudku krajského soudu ve svém odvolání upozornil i advokát Kutnera, námitku promlčení však nevznesl. Pokud by se býval státní zástupce odvolal, hrozilo Kutnerovi 13 let ve vězení navíc, v případě obnovy řízení vraždy z roku 1999 i doživotí.

Podle rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem z letošního června Kutner v roce 1994 uškrtil pětapadesátiletou ženu v jejím bytě v panelovém domě v centru Ústí. Z bytu se jí ztratily hudební věž a šperky. Na Kutnera, který si nyní odpykává svůj třiadvacetiletý trest ve věznici ve Valdicích, policisty jako na možného vraha upozornily až vzorky DNA odebírané vězňům. Stopy jeho DNA nalezené na triku zavražděné ženy se totiž shodovaly právě s jeho profilem.

Odsouzený muž se před krajským soudem k vraždě z roku 1994 nepřiznal a tvrdil, že v bytě nikdy nebyl a ženu neznal. Stopy své DNA na jejím triku však nijak nevysvětlil. Před krajským soudem však prohlásil, že „po 16 letech se může vražda hodit na kohokoli“.

Kutner však zavraždil v roce 1999 svou osmasedmdesátiletou babičku Marii Peškovou v Janově na Mostecku. Nejprve ji rdousil a poté jí utáhl ručník kolem krku, čímž ji udusil. Soud v roce 2000 dospěl k závěru, že ženu zavraždil proto, aby se zmocnil jejího důchodu ve výši 3807 korun. Nyní mu do konce trestu zbývá necelých 11,5 roku.

Soud tehdy vynesl verdikt nad Kutnerem jako nad zvlášť nebezpečným recidivistou. Vraždu spáchal ve zkušební době podmíněného propuštění za loupež.