V rámci několika navazujících protidrogových operací „SANG“, „BAMBUSA“ a operací Bavorského zemského kriminálního úřadu SRN bylo zadrženo celkem 8 osob v SRN, 12 osob v ČR, 3 kurýři v SRN, 1 odběratel ve Slovenské republice a 2 laboratoře na výrobu metamfetaminu nalezené v Litvínově a na Kladně.
Zajímavostí je, že při realizaci v Litvínově byli zadrženi poprvé dva „vařiči“ metamfetaminu vietnamské národnosti přímo při činu, informovala pražská protidrogová centrála.

„Jedna žena vietnamské národnosti byla významnou odběratelkou léků obsahujících pseudoefedrin, (zejména Acatar, Cyrus, Rhinopront a Zyrtec), které si nechávala obstarávat od své dodavatelky v SRN a tyto pak dále distribuovala dalším osobám z řad vietnamské komunity, převážné na území hl.m. Prahy, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje.

Léky, pocházející převážně ze SRN, částečně pak z Maďarska a Turecka do ČR dopravovala dodavatelka sama, nebo si najímala kurýry. V Praze pak byly léky s obsahem pseudoefedrinu překládány za účelem další distribuce,“ uvedl Petr Procházka, mluvčí Národní protidrogové centrály.

Policisté v Praze zadrželi vozidlo, v němž se nacházelo 16 kusů papírových krabic s celkem 666 kusy balení léku značky Zyrtec s obsahem pseudoefedrinu. Zadrženi byli tři Vietnamci. Dva na základě rozhodnutí soudu skončili ve vazbě a jedna osoba je stíhána na svobodě.
Současně s touto akcí zadrželi němečtí policisté na svém území organizovanou skupinu 8 osob včetně cizinců, pro ilegální výrobu a obchod metamfetaminu a nedovolený obchod s marihuanou.

Podle protidrogové centrály dlouhodobě pro ČR nejproblematičtější drogou i nadále zůstává metamfetamin, který je produkován nejen v malých kuchyňských laboratořích, ale stále častěji dochází k jeho produkci v jednorázově vyšším množství za masivního zapojení organizovaných zločineckých uskupení zahrnujících osoby zejména vietnamského a albánsky hovořícího původu.

V Litvínově Vietnamci tento trend potvrdili.